Microsoft koupil technologii Simplygon. Má zajistit, aby bylo 3D opravdu rychlé i bez herní supermašiny

Microsoft se loni na podzim a po více než dvou dekádách pochlubil svým novým Malováním pro Windows, které přejmenoval na Paint 3D a do stabilní verze Windows 10 dorazí v jarní aktualizaci Creators Update.

Paint 3D má být jedním z jeho lákadel, přináší totiž jednoduchou práci s 3D, kterou by měl zvládnout naprosto každý. Cel éto má ale jeden malý háček.

Jelikož Paint 3D cílí na běžné smrtelníky, i během návrhu vykresluje 3D objekty ve vysoké kvalitě (na drátěné modely zapomeňte) a to včetně světel a stínů. Tento přístup si nicméně žádá velké nároky na hardware, a tak se běžný starý laptop s integrovanou grafikou docela zapotí.

To je samozřejmě problém, protože Paint 3D budou používat běžní smrtelníci, kteří nemají na stole herní děla, ale spíše levné laptopy. Microsoft se přitom rozhodl, že je 3D důležité a chce se mu dále věnovat, v jeho podání tedy musí být svižné na každé šunce.

Klepněte pro větší obrázek
Simplygon optimalizuje náročnou 3D grafiku

Jenže jak toho docílit? Optimalizační technologií, kterou však v Redmondu nemají. A tak se Microsoft rozhodl, že si ji koupí a pohltil švédský startup Simplycon, který vyvíjí API, jenž je určené přesně pro tyto případy. Jste herní vývojář, který chce, aby se animace nesekaly na běžném počítači? Pomůže vám Simplygon API, které z geometrie postaviček ubere pár polygonů, upraví to a tamto a výsledkem by tedy měla být jakási 3D komprese – přesněji řečeno automatic 3D data-optimization.

Právě to, že Microsoft kupuje infrastrukturní technologii, nad kterou může běžet ledacos, napovídá, že se bude chtít 3D ve Windows opravdu věnovat více a Paint 3D bude nejspíše jen prvním dílem skládačky. Ostatně 3D jde ruku v ruce s VR/AR, což je aktuálně díky HoloLens další mantra softwarové jedničky ze západního pobřeží.

Diskuze (3) Další článek: O korekturu textů a hrubky se postará umělá inteligence. Rodí se první startupy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,