Mládek podezřele odvolal šéfku, přes kterou šlo 14 miliard na internet

Situace kolem 14 miliard korun, které do Česka pošle na budování vysokorychlostního internetu Evropská unie, se nadále poněkud zamotává. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) totiž odvolal ředitelku elektronických komunikací MPO Zuzanu Chudomelovou. Její odbor měl na starost přerod evropské broadband směrnice do českého prostředí a zároveň připravoval národní plán rozvoje sítí nové generace.

Ministerstvo průmyslu je v oficiálních prohlášeních skoupé na slovo. „Práce na těchto materiálech (viz výše) vyžaduje koncepční a efektivní činnost celého odboru. Personální změna v čele odboru elektronických komunikací by tedy měla přinést nový impuls, který zpružní jeho fungování,“ uvádí MPO. Na pozici ředitele odboru má být vypsáno nové výběrové řízení.

To, jestli Chudomelová na MPO zůstane, není jasné. „Je mi ctí pracovat s lidmi na odboru elektronických komunikací. O mém dalším působení na MPO se však budu rozhodovat s ohledem na to, kdo bude novým ředitelem,“ uvedla odvolaná úřednice na Twitteru.

Podivné souvislosti

Národní plán rozvoje sítí nové generace, na kterém MPO pod vedením Chudomelové pracovalo, je velice důležitý dokument. Na jeho základě se bude rozdělovat zmiňovaných 14 miliard. Chudomelová na ministerstvu patřila k osobám, která se pozitivně stavěla k celé digitální agendě a ekonomice a aktivně tuto oblast „tlačila“.

 

Mládek se chová dost podezřele. Vedle odvolání Chudomelové sebral ČTÚ správu spektra.

 

Výběr nového šéfa odboru elektronických komunikací bude dobré sledovat. Jednání Jana Mládka v této záležitosti budí mnoho podezření a skepticky hovoří také odborníci a lidé z trhu. Obří evropská dotace dost pravděpodobně zásadně promluví do zdejšího internetového trhu a může mít dopad na celou řadu providerů. Objevují se obavy, zda MPO nechce co největší část peněz a dobré podmínky přihrát specifickému hráči, či hráčům.

Mládkův resort se v celé situaci chová podezřele. Už počátkem tohoto roku MPO sebralo Českému telekomunikačnímu úřadu přípravu dokumentu strategie správy spektra. Oficiálním důvodem bylo to, že se v něm objevila možnost zpoplatnění bezdrátových frekvencí. Tu ale přidali sami úředníci ministerstva průmyslu.

Mládek veřejně popřel, že by jeho úřad chtěl bezdrátové frekvence zpoplatnit. Objevil se ale dokument, kde se tvrdí opak. Jeho znění nyní bylo zveřejněno na webu ministerstva průmyslu. Studii vypracovala firma Grant Thornton a stála 250 tisíc. Informace nejsou ničím objevné a zhodnocující analýzy jsou vypracovány podle hodně zvláštního klíče.

Diskuze (17) Další článek: Státní datové centrum a služby za miliardy ovládli jeho projektanti

Témata článku: Právo, České prostředí, Mládě, Thorn, ČSSD, Personální změna, Mládek, Úřednice, Zuzana, Výběrové řízení, Evropská dotace, Kter, MPO, Důležitý dokument, Oficiální prohlášení, Šéf, Národní plán, Jan Mládek, Grant Thornton, Oficiální důvod, Nový ředitel9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Domácí skenování za pár korun. Stačí mobil, krabice a LED pásek
Lukáš Václavík
FotografováníMobilní aplikace
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Trpíte špatným příjmem mobilního operátora, ale současně máte dobré připojení k internetu? Telefonujte přes Wi-Fi stejně, jako byste volali přes mobilní síť.

Jiří Kuruc
NávodyWi-Fi
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

** Cokoliv od skládací lopaty na sníh po komiksové figurky ** Printables má věrnostní program, kde lze získat filament (a další) zdarma ** Modely pro FFF/FDM i SLA tiskárny

David Caba
3D tisk
Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Kryptoměna ethereum se přestala těžit na grafických kartách, což má výrazné důsledky nejen pro celé těžařské odvětví, ale i pro dostupnost a ceny grafických karet.

Jan Pánek
EthereumKryptoměny
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

** Loni v létě jsme zkusili větrat ložnici chladičem z počítače ** Fungovalo to, ale trvalo to celou noc ** Proto do boje povoláváme 12V turboventilátor

Jakub Čížek
Chytrá domácnostPojďme programovat elektroniku