Mobilní aplikace do Evropy přinesou 63 miliard eur a pět milionů míst

Byznys a aktivity kolem mobilních aplikací (takzvaná „App Economy“) by mohly v Evropské unii do roku 2018 zaměstnat téměř pět milionů lidí a celá oblast přinese do ekonomiky kolem 63 miliard eur (v loňském roce to byly 17,5 miliardy). Tvrdí to čísla v nové studii Eurapp, kterou si nechala vypracovat Evropská komise pod vedením eurokomisařky pro digitální agendu Neelie Kroes. Možná je to jenom další pokus o věštění z křišťálové koule, reaguje každopádně na rostoucí celosvětový trend.

Studie Eurapp navazuje na podobný materiál, na který Evropská komise odkazovala v září loňského roku. I v něm se mluví o miliardách eur a stovkách tisíc pracovních míst. Aktuální čísla se každopádně trochu liší. V Evropě podle měření funguje kolem jednoho milionu vývojářů mobilních aplikací a tato oblast dává práci dalším 800 tisícům lidí. Jde například o marketingové pracovníky, zpracovatele „in-app“ reklamy, technickou podporu a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
V roce 2018 až 5 milionů pracovních míst. Zdroj: Eurapp

Společně s tím rostou i částky, které firmy a organizace investují do vývoje mobilních aplikací a zobrazování reklamy v nich. V rámci Evropské unie už bylo investováno 6,1 miliardy eur, což je zhruba 30 procent celosvětové částky.

Až poroste internet věcí

Studie upozorňuje na to, že všechny tyto hodnoty výrazně porostou s tím, jak se začnou rozvíjet chytré automobily napojené na internet, chytré domácnosti, různá zařízení monitorující například zdravotní stav lidí, jak se odstartuje nasazování smartgridů, prostě až se internet věcí uvede více do pohybu. Ve všech těchto případech slouží a zřejmě i budou sloužit chytrá mobilní zařízení a aplikace jako ovládací a přístupový prostor.

Klepněte pro větší obrázek
A 63 miliard eur do ekonomiky. Zdroj: Eurapp

Starý kontinent je v tomto byznysu situován velice dobře. Jak Evropa, tak Spojené státy vytváří 42 procent dostupných mobilních aplikací a na zbytek světa tak zbývá pouhých 16 procent. Evropští vývojáři jsou úspěšní zejména v herním byznyse – 40 ze 100 nejstahovanějších her spadá na zdejší tvůrce (Rovio a ostatní). Jenom v loňském roce se po celém světě stáhlo přes 94 miliard aplikací.

Vývojáři z Evropy nicméně hlásí i některé překážky, například to, že v osmadvacítce jsou oproti Spojeným státům nižší platy a mnoho dobrých lidí tak odchází pracovat za oceán. Jako problém se jeví i nedostatek odborníků nejenom s technickými, ale i podnikatelskými dovednostmi. Tým kolem Neelie Kroes se tak App Economy snaží postavit mimo jiné jako součást programu Startup Europe. Jeho součástí je třeba podpora vzdělávání v této oblasti, ale také poněkud sporné dotace a soutěže pro vývoj mobilních aplikací pro státní a veřejně prospěšné projekty.

Klepněte pro větší obrázek
Infografika Eurapp.

Studie Eurapp také uvádí jeden zajímavý fakt – evropští vývojáři často jako problém vidí to, že mobilní platformy jsou vyvíjeny ve Spojených státech a tím pádem je k nim z Ameriky poněkud lepší přístup. To lze i od českých tvůrců slyšet často – dlouhé čekání na odpovědi z Applu, Googlu či Microsoftu, těžší komunikace a tak dále. Zajímavé je i to, že jenom devět procent mobilních vývojářů v Evropě tvoří ženy.

App Economy má mít (nebo by alespoň měla mít) širší dopad v rámci budování „eurounijní“ legislativy a ekonomických strategií. S mobilními aplikacemi totiž úzce souvisí mnoho dalších oblastí, například budování broadbandu, odstranění roamingových bariér, síťová neutralita, cloud, investice, imigrační politika, kybernetická bezpečnost a mnoho dalšího. Snahy komise pro digitální agendu se proto už delší dobu vyvíjejí tímto směrem.

Váš názor Další článek: Kickstarter napadli hackeři. Získali uživatelská data

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,