Mobilní aplikace do Evropy přinesou 63 miliard eur a pět milionů míst

Mobilní aplikace do Evropy přinesou 63 miliard eur a pět milionů míst

Byznys a aktivity kolem mobilních aplikací (takzvaná „App Economy“) by mohly v Evropské unii do roku 2018 zaměstnat téměř pět milionů lidí a celá oblast přinese do ekonomiky kolem 63 miliard eur (v loňském roce to byly 17,5 miliardy). Tvrdí to čísla v nové studii Eurapp, kterou si nechala vypracovat Evropská komise pod vedením eurokomisařky pro digitální agendu Neelie Kroes. Možná je to jenom další pokus o věštění z křišťálové koule, reaguje každopádně na rostoucí celosvětový trend.

Studie Eurapp navazuje na podobný materiál, na který Evropská komise odkazovala v září loňského roku. I v něm se mluví o miliardách eur a stovkách tisíc pracovních míst. Aktuální čísla se každopádně trochu liší. V Evropě podle měření funguje kolem jednoho milionu vývojářů mobilních aplikací a tato oblast dává práci dalším 800 tisícům lidí. Jde například o marketingové pracovníky, zpracovatele „in-app“ reklamy, technickou podporu a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
V roce 2018 až 5 milionů pracovních míst. Zdroj: Eurapp

Společně s tím rostou i částky, které firmy a organizace investují do vývoje mobilních aplikací a zobrazování reklamy v nich. V rámci Evropské unie už bylo investováno 6,1 miliardy eur, což je zhruba 30 procent celosvětové částky.

Až poroste internet věcí

Studie upozorňuje na to, že všechny tyto hodnoty výrazně porostou s tím, jak se začnou rozvíjet chytré automobily napojené na internet, chytré domácnosti, různá zařízení monitorující například zdravotní stav lidí, jak se odstartuje nasazování smartgridů, prostě až se internet věcí uvede více do pohybu. Ve všech těchto případech slouží a zřejmě i budou sloužit chytrá mobilní zařízení a aplikace jako ovládací a přístupový prostor.

Klepněte pro větší obrázek
A 63 miliard eur do ekonomiky. Zdroj: Eurapp

Starý kontinent je v tomto byznysu situován velice dobře. Jak Evropa, tak Spojené státy vytváří 42 procent dostupných mobilních aplikací a na zbytek světa tak zbývá pouhých 16 procent. Evropští vývojáři jsou úspěšní zejména v herním byznyse – 40 ze 100 nejstahovanějších her spadá na zdejší tvůrce (Rovio a ostatní). Jenom v loňském roce se po celém světě stáhlo přes 94 miliard aplikací.

Vývojáři z Evropy nicméně hlásí i některé překážky, například to, že v osmadvacítce jsou oproti Spojeným státům nižší platy a mnoho dobrých lidí tak odchází pracovat za oceán. Jako problém se jeví i nedostatek odborníků nejenom s technickými, ale i podnikatelskými dovednostmi. Tým kolem Neelie Kroes se tak App Economy snaží postavit mimo jiné jako součást programu Startup Europe. Jeho součástí je třeba podpora vzdělávání v této oblasti, ale také poněkud sporné dotace a soutěže pro vývoj mobilních aplikací pro státní a veřejně prospěšné projekty.

Klepněte pro větší obrázek
Infografika Eurapp.

Studie Eurapp také uvádí jeden zajímavý fakt – evropští vývojáři často jako problém vidí to, že mobilní platformy jsou vyvíjeny ve Spojených státech a tím pádem je k nim z Ameriky poněkud lepší přístup. To lze i od českých tvůrců slyšet často – dlouhé čekání na odpovědi z Applu, Googlu či Microsoftu, těžší komunikace a tak dále. Zajímavé je i to, že jenom devět procent mobilních vývojářů v Evropě tvoří ženy.

App Economy má mít (nebo by alespoň měla mít) širší dopad v rámci budování „eurounijní“ legislativy a ekonomických strategií. S mobilními aplikacemi totiž úzce souvisí mnoho dalších oblastí, například budování broadbandu, odstranění roamingových bariér, síťová neutralita, cloud, investice, imigrační politika, kybernetická bezpečnost a mnoho dalšího. Snahy komise pro digitální agendu se proto už delší dobu vyvíjejí tímto směrem.

Váš názor Další článek: Kickstarter napadli hackeři. Získali uživatelská data

Témata článku: Byznys, Právo, Mobilní aplikace, Mobility, Infografika, Startupy, Síťová neutralita, Vývoj automobilu, Rovio, Loňská infografika, Zajímavé místo, Evropská legislativa, Chytrý automobil, Zajímavý fakt, Spojené státy, Chytrá věc, Euro, Podobný materiál, APL, Zajímavé číslo


Určitě si přečtěte

Bluetooth 5.0 může mít obrovský dosah. I několik desítek kilometrů
Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Má to smysl, pípla nám eRouška. Moc informací ale z upozornění nevyčtete
Vladislav Kluska
KoronavirusMobilní aplikaceSoftware
Obří GeForce RTX 3090 vyfocená ve skříni. Moc místa vám nezbyde
Karel Javůrek
GeForce RTX 3000Grafické kartyNvidia
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
AMD začalo nabízet kola. Celoodpružený model je vyloženě ostuda
David Polesný
CyklistikaAMD
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Karel Kilián
LetadlaLétáníMapy