Nová hliníková slitina by mohla usnadnit využívání vodíkových paliv

Odborníci z US Army Aberdeen Proving Ground Research Laboratory během testování vysokopevnostní hliníkové slitiny učinili překvapivý objev – voda, která s ní přišla do kontaktu, začala bublat a produkovat plynný vodík.

Jedná se o velmi neobvyklý jev. Hliník vystavený působení vody totiž obvykle rychle oxiduje a vytváří tak jakousi ochrannou bariéru, která dalším reakcím zabrání. V tomto případě k tomu ale nedošlo.

Konečným důsledkem by mohla být mnohem snadnější použitelnost vodíkových palivových článků. Už by nebylo zapotřebí tlakovat a transportovat plynný vodík – úplně by stačily jednoduché, stabilní nádrže s vodou a kusy hliníku.

Veškeré předchozí pokusy o reakci tohoto typu vyžadovaly katalyzátory nebo vysoké teploty a bylo pomalé. Získání vodíku trvalo hodiny a účinnost byla jen asi 50%. Oproti tomu metoda založená na výše zmíněné slitině vyžaduje cca 3 minuty času, přičemž účinnost je téměř 100%.

„Důležitým aspektem tohoto přístupu je, že vám umožňuje vytvářet velmi kompaktní systémy,“ komentoval to odborník na palivové články Anthony Kucernak v rozhovoru pro New Scientist. „To by bylo velmi užitečné pro systémy, které potřebují být hodně lehké, nebo pracovat na vodík dlouhou dobu – kde je zakázáno používat vodík uložený ve válcích.“

Armádní tým tímto procesem momentálně napájí malý tank na dálkové ovládání a věří, že nebude problém výrazně zvýšit produkci. Dalším krokem by mělo být testování v terénu, které vědcům umožní zajistit funkčnost slitiny v praktických podmínkách.

Zdroj: ARL, New Scientist

Diskuze (24) Další článek: Hraní na PC táhne! Steam už má více aktivních účtů než Xbox Live

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,