Nové SSD a upgrade na Windows 8: jde to a je to fofr

Ať už máte starší počítač ve formě notebooku nebo skříňové klasiky, dopřejte mu upgrade na Windows 8. Můžete to zkombinovat i s nákupem SSD a rychlost vás mile překvapí.

Jakmile koncem října začal prodej Windows 8, vyrojilo se i několik specifických otázek kolem výhodného přechodu ze starších verzí. Jednou z nich byla i ta, zda lze ve starším počítači vyměnit původní disk s původním systémem za nové SSD a na něj aplikovat čistou instalaci Windows 8. Zástupce Microsoftu nám sdělil, že to možné není, stejně tak se přímo na webu Microsoftu dočtete, že aktivace systému nebude možná. Ale já jsem se přes vánoční svátky konečně dostal k reinstalaci počítačů a hned dvakrát jsem si v praxi ověřil, že to možné je. A ani licenčně si tento postup neodporuje.

Elektronicky i z krabice

Průvodce upgradu systému spustíte ve stávajícím systému. Zadáte požadované údaje a zaplatíte kartou či přes PayPal. Poté vám dá průvodce na výběr možnost, zda si chcete upgrade instalovat hned, nebo udělat záložní médium pro pozdější instalaci. Zvolte druhou možnost a vypalte si stažené ISO na DVD, nebo zaveďte na USB.

Objednávka.png Stahování.png Výběr média.png Výběr média.png
Upgradovat nemusíte přímo z Windows, ale i z bootovacího média.

Poté vypněte počítat, vyměňte disk za nový a poté spusťte instalaci Windows 8 z DVD nebo USB. V mém případě došlo k bezproblémové instalaci a aktivaci Windows. A znamená to, že do budoucna nebudu při přeinstalaci potřebovat původní systém.

Windows 8 aktivace.jpg
A je aktivováno...

Licenční podmínky Windows 8 dovolují vytvořit si záložní kopii softwaru, což vytvoření záložního instalačního DVD nebo USB jednoznačně představuje. Dále se zde uvádí: „Po provedení upgradu vám k původnímu softwaru nezůstávají žádná práva a nesmíte jej nadále používat ani žádným způsobem převádět.“ Původní disk byste podle tohoto vyjádření měli nejlépe zformátovat. Ovšem oddíl pro obnovu systému si nechat můžete – oficiální postup pro případnou reinstalaci systému je totiž ten, že nejprve obnovíte systém původní a poté znovu aplikujete upgrade. To sice odporuje praxi, která ukázala, že instalaci upgradu na čistý disk ze záložního instalačního DVD či USB nic nebrání. Tolik teorie.

Druhou instalaci jsem provedl z krabicové verze upgradu. Počítač jsem vypnul, vyměnil disk a navzdory prohlášením Microsoftu nainstaloval Windows 8 přímo z přiloženého DVD, ze kterého lze nabootovat a instalaci spustit. V krabičce je přitom separátní Product Key. Aktivace rovněž proběhla bez problémů.

SSD = ticho a rychlost při práci

Úvod instalace je stejný jako u Windows 7 a umožňuje před započetím instalace zformátovat disk nebo upravit diskové oddíly. Tedy i v případě, že disk neměníte, můžete tento postup využit. Avšak čistou instalaci vám nabídne i průvodce. Z vlastní zkušenosti však mohu jen doporučit investici do nového SSD.

Kvalitní SSD s kapacitou 120 GB dnes koupíte za dva až tři tisíce a do notebooku na běžnou práci bez záplavy multimediálních souborů bude stačit. Do běžného počítače pak stačí za patnáct set koupit třeba jen 64GB SSD na systém a programy, data mohou zůstat na druhém plotnovém disku. Kromě utišení počítače získáte především razantní zrychlení při běžných činnostech, jako je start systému, otevírání programů či souborů atp. Windows 8 navíc umí SSD řádně využít a nárůst rychlosti vás i na starším hardwaru velmi překvapí (na starším notebooku s Core2Duo a 2GB RAM mi startuje Windows 8 na SSD za osm sekund).

Nejpopulárnější SSD:

Do konce ledna výhodně

Upgrade na Windows 8 z Windows 7 nebo XP lze za zvýhodněnou cenu koupit do konce ledna 2013. Při nákupu elektronické licence zaplatíte 29,99 Eur (780 Kč), krabicová vyjde na 1600 Kč. Krabicová má tu výhodu, že nemusíte vytvářet instalační DVD a dostanete hned dvě – 32bitové a 64bitové. Při elektronickém nákupu stáhnete pouze tu bitovou verzi, v jaké běží váš aktuální systém, ze kterého upgrade nakupujete.

Pro majitele nedávno, nebo nově zakoupených počítačů s Windows 7 platí ještě výhodnější nabídka. Za přechod na Windows 8 Pro zaplatí jen 14,99 Eur (cca 380 Kč). Upgrade je možné provést na speciální stránce Microsoftu. Nabídka platí pro počítače zakoupené v období od 2. června 2012 do 31. ledna 2013, a to s jakýmkoli systémem Windows 7 s výjimkou verze Starter. Ušetření chtiví „skoropiráti“ přišli na to, že tímto programem lze projít i se starším počítačem, třeba i s Windows XP. Průvodce upgradem totiž nevyžaduje zadání produktového klíče původních Windows vždy. Aktivace prý bez problémů projde, nicméně za ušetřených 400 Kč porušení stanovených podmínek nestojí.

A pokud se Windows 8 bráníte z důvodu přítomnosti nového uživatelského rozhraní Metro, tak vězte, že je hned několik způsobů, jak s ním nepřijít do styku:

Diskuze (201) Další článek: Windows 8 podle Netmarketshare překonal linuxové distribuce

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,