Nový náměstek pro IT míří také na problematické ministerstvo práce

Nový náměstek pro IT míří také na problematické ministerstvo práce

Po ministerstvu financí má nového náměstka pro informační a komunikační technologie (ICT) také ministerstvo práce a sociálních věcí. Stal se jím Oleg Blaško, kterého do funkce jmenoval nový úřednický ministr rezortu František Koníček. Nový tandem se chce v budoucnu zaměřit především na sporný projekt sKaret.

Na ministerstvu práce a sociálních věcí se náměstkové pro informatiku mění jako na běžícím páse. Dosavadní zastánce této funkce Petr Krůček odstoupil minulý týden v pátek, mimo jiné i kvůli údajným neshodám a názorovým sporům s novým ministrem. Krůček přitom zastával pozici náměstka pouze od dubna letošního roku, když si ho do funkce vybrala předchozí ministryně Ludmila Müllerová.

Hlavním úkolem nového náměstka Olega Blaška bude zejména „stabilizace a legitimní zajištění informační podpory výplaty všech nepojistných dávek, včetně transparentního financování informačních a komunikačních technologií“. V prvé řadě se ale bude znovu analyzovat a hodnotit.

Rozmotat klubko

František Koníček už dříve uvedl, že si chce znovu posvítit na projekt elektronické výplaty sociálních dávek. Podle jeho slov jsou některé důležité agendy nedomyšlené a nezvládnuté. Koníček hodlá zastavit tendr za 1,4 miliardy korun na informační systém, který měl nahradit dosavadní projekt na provoz výplaty sociálních dávek.

Nový tendr vypsala exministryně Ludmila Müllerová z toho důvodu, že její rezort shledat dosavadní systém spojený s bývalým náměstkem Vladimírem Šiškou za problematický. Část původního systému provozovala firma OKsystem a větší díl pak nově vybraná Fujitsu Technology Solutions, kterou dřívější ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vybral bez výběrového řízení.

V současné době tedy není jasné, jak se propletenec technologií a provozovatelů informačního systému rozplete a zda bude fungovat. Koníček prozatím žádnou koncepci či analýzu nepředložil. Pouze naznačil, že hodlá propouštět další lidi, kteří „zklamali a systém nezvládli“. Koníček zároveň nechce tendr spouštět v době, kdy je celý projekt předmětem šetření antimonopolního úřadu.

Nový náměstek pro informatiku dříve působil ve vedoucích pozicích v rámci IT například ve Správě železničních a dopravních cest či České správě sociálního zabezpečení. Dříve pracoval také pro společnosti jako SAS či Siemens.

Diskuze (3) Další článek: Když se notebook pokazí: Jak fungují záruky a servisy

Témata článku: Právo, Nový systém, Resort, Nový, MINI +, IT, Nový projekt, Sociální zabezpečení, Nový ministr, Původní systém, Dosavadní projekt, Stabilizace, Neshoda, Tandem, Ministerstvo, Dávky, Ministry, Dopravní úřad, Práce, Sociální věc, Drábek, OKsystem, Oleg, Běžící pásNové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
K čemu se hodí chytré měření spotřeby elektřiny a jak s ním můžete ušetřit

K čemu se hodí chytré měření spotřeby elektřiny a jak s ním můžete ušetřit

** Šetřit energií můžete nejen LED žárovkami a úspornými spotřebiči ** K dispozici je několik možností, jak změřit spotřebu elektřiny ** Používání zařízení můžete také plánovat a automatizovat

Jakub Čížek
ElektřinaChytrá domácnost
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty