Obchod za miliardy: ČRa dokončují jednání o převzetí mobilních věží

Aukce kmitočtů skončila a spolu s tím tuzemští mobilní operátoři rozjeli vyjednávání o prodeji vysílacích věží. Významným zájemcem o odkup této infrastruktury jsou České Radiokomunikace, které by do obchodu mohly investovat řádově miliardy korun. „Jsme v diskusi se všemi operátory a můžu říct, že ta diskuse je velice pokročilá,“ sdělil v pořadu Connected výkonný ředitel ČRa Michal Čupa.

Informace o probíhajících jednáních rozšířilo aktuální vydání týdeníku Euro. Podle jeho zdrojů mají Radiokomunikace zájem především o vysílací věže, nikoliv takzvané rooftopy, tedy prostory na tradičních budovách. Zdejší operátoři dohromady provozují kolem 15 tisíc věží a rooftopů. Výsledná akviziční cena by se tak měla odvíjet od toho, zda ČRa koupí pouze věže či zda přibalí i střešní infrastrukturu.

Česka se to dotkne

Mobilní operátoři každopádně zájem o to přesunout provozování věží na třetí stranu mají. Dříve pro ně sice věže znamenaly konkurenční výhodu, protože šlo o to, kdo bude mít lepší pokrytí signálem. „V okamžiku, kdy všichni operátoři mají pokrytí kvalitní, se věže stávají nákladovou položkou,“ sdělil Čupa v Connected. „Jsme připraveni tyto nákladové položky koupit a pronajmout je zpět mobilním operátorům.“ Operátorům teď jde samozřejmě o to, aby prodej a následný zpětný pronájem vyšel co nejlépe.

Model pronájmu věží je ve světě poměrně běžný, funguje například ve Spojených státech, Indii či Rusku. „Tento koncept se dotkne i Česka a v nějaké době se ho podaří realizovat,“ navázal Čupa. „Je to model, který je ve světě osvědčený,“ doplnil. České Radiokomunikace jsou podle jeho slov v ideální pozici, aby tento byznys dělali, protože „mají znalosti a vlastníci disponují finančními prostředky“.

ČRa se v současné době snaží významně rozšířit svůj byznys mimo tradiční oblast televizního vysílání. Buduje například datová centra a vlastní cloud. K tomuto účelu se chystají i další akvizice zaměřené na tuzemský trh. „Jsme zaměření na český trh a nedíváme se na akvizice v zahraničí, protože přesah přes Českou republiku nemáme,“ vysvětlil Čupa. Nákupy blíže komentovat nechce, údajně ale nejde například o provozovatele datových center či cloudů, protože ČRa dle jeho slov takové znalosti ve firmě mají.

Radiokomunikace se v rámci transformace snaží tvářit jako moderní společnost postavená na přidané hodnotě, stále ale investuje spíše konzervativně. Vysílací věže jsou toho ostatně důkazem. Firma tak z velké části působí jako správce a poskytovatel fyzického majetku. Podle informací Connect.cz je to dáno zejména tím, že akcionáři ČRa jsou zaměření spíše na konzervativní byznys a nechtějí tolik riskovat.

Diskuze (4) Další článek: Lenovo Flex 15: levnější a větší sourozenec Yogy [test]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,