Obchod za miliardy: ČRa dokončují jednání o převzetí mobilních věží

Obchod za miliardy: ČRa dokončují jednání o převzetí mobilních věží

Aukce kmitočtů skončila a spolu s tím tuzemští mobilní operátoři rozjeli vyjednávání o prodeji vysílacích věží. Významným zájemcem o odkup této infrastruktury jsou České Radiokomunikace, které by do obchodu mohly investovat řádově miliardy korun. „Jsme v diskusi se všemi operátory a můžu říct, že ta diskuse je velice pokročilá,“ sdělil v pořadu Connected výkonný ředitel ČRa Michal Čupa.

Informace o probíhajících jednáních rozšířilo aktuální vydání týdeníku Euro. Podle jeho zdrojů mají Radiokomunikace zájem především o vysílací věže, nikoliv takzvané rooftopy, tedy prostory na tradičních budovách. Zdejší operátoři dohromady provozují kolem 15 tisíc věží a rooftopů. Výsledná akviziční cena by se tak měla odvíjet od toho, zda ČRa koupí pouze věže či zda přibalí i střešní infrastrukturu.

Česka se to dotkne

Mobilní operátoři každopádně zájem o to přesunout provozování věží na třetí stranu mají. Dříve pro ně sice věže znamenaly konkurenční výhodu, protože šlo o to, kdo bude mít lepší pokrytí signálem. „V okamžiku, kdy všichni operátoři mají pokrytí kvalitní, se věže stávají nákladovou položkou,“ sdělil Čupa v Connected. „Jsme připraveni tyto nákladové položky koupit a pronajmout je zpět mobilním operátorům.“ Operátorům teď jde samozřejmě o to, aby prodej a následný zpětný pronájem vyšel co nejlépe.

Model pronájmu věží je ve světě poměrně běžný, funguje například ve Spojených státech, Indii či Rusku. „Tento koncept se dotkne i Česka a v nějaké době se ho podaří realizovat,“ navázal Čupa. „Je to model, který je ve světě osvědčený,“ doplnil. České Radiokomunikace jsou podle jeho slov v ideální pozici, aby tento byznys dělali, protože „mají znalosti a vlastníci disponují finančními prostředky“.

ČRa se v současné době snaží významně rozšířit svůj byznys mimo tradiční oblast televizního vysílání. Buduje například datová centra a vlastní cloud. K tomuto účelu se chystají i další akvizice zaměřené na tuzemský trh. „Jsme zaměření na český trh a nedíváme se na akvizice v zahraničí, protože přesah přes Českou republiku nemáme,“ vysvětlil Čupa. Nákupy blíže komentovat nechce, údajně ale nejde například o provozovatele datových center či cloudů, protože ČRa dle jeho slov takové znalosti ve firmě mají.

Radiokomunikace se v rámci transformace snaží tvářit jako moderní společnost postavená na přidané hodnotě, stále ale investuje spíše konzervativně. Vysílací věže jsou toho ostatně důkazem. Firma tak z velké části působí jako správce a poskytovatel fyzického majetku. Podle informací Connect.cz je to dáno zejména tím, že akcionáři ČRa jsou zaměření spíše na konzervativní byznys a nechtějí tolik riskovat.

Diskuze (4) Další článek: Lenovo Flex 15: levnější a větší sourozenec Yogy [test]

Témata článku: Byznys, Mobility, Datový signál, Týdeník televize, Obchod, Převzetí, Jed, Moderní společnost, Česká televize i vysílání, Česká televize vysílání, Dok, Běžné vysílání, Aukce kmitočtů, Pronájem, Věž, Televizní kmitočet, Televize na zeď na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 162

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147