Oracle by si měl ověřit fakta, tvrdí SAP v konkurenční přestřelce

Oracle by si měl ověřit fakta, tvrdí SAP v konkurenční přestřelce

Oracle a SAP, dva dlouholetí rivalové v oblasti podnikového softwaru, si opět na veřejnosti vyměňují ostré vzkazy. Tentokrát je předmětem sváru nová generace databází umožňující zpracovávat a ukládat obrovské množství nestrukturovaných dat pomocí rychlých a úsporných flash pamětí zabudovaných do serverů v datových centrech. Jde o velký byznys. Mobilní zařízení, cloudy, sociální sítě a další aktuální záležitosti totiž generují stále větší množství dat a tzv. in-memory technologie s nimi umí oproti starším systémům mnohonásobně rychleji pracovat.

„Všechno je v paměti. Všechny vaše databáze jsou v paměti. Prakticky nikdy nevyužijete pevné disky. Pevné disky jsou pasé,“ prohlásil před dvěma týdny šéf Oraclu Larry Ellison na konferenci v San Franciscu, kde představil novou řadu databázových serverů Exadata, která s flash pamětí pracuje. Jako již tradičně se při té příležitosti nezapomněl otřít o konkurenci a prohlásil, že SAP sice podobnou in-memory technologii nabízí také, oproti té od Oraclu ale „je pomalejší“.

S názory na pevné disky v Německu souhlasí, s tou druhou části už však nikoliv. „Jsme rádi, že si Oracle tuto skutečnost (odsun pevných disků na úkor paměti) uvědomil,“ vzkazuje člen výkonné rady SAPu Vishal Sikka, „s námi nicméně zákazníci z této skutečnosti mohou těžit už 18 měsíců.“ Sikka zároveň uvádí, že s vizí zpracování dat v pamětích přišel tvůrce in-memory systému HANA a spoluzakladatel SAPu Hasso Plattner už před několika lety.

Hrátky s pamětí

Zástupci SAPu nesouhlasí i s dalšími Ellisonovými prohlášeními, které na OpenWorldu směrem ke konkurenčnímu databázovému systému pronesl a některá považují za mylná. „Ellison označil HANA za malý stroj s půl TB paměti. Řekl, že jeho stroj má 26 TB paměti, což je špatně, protože SSD není DRAM a nepočítá se jako paměť. HANA využívá SSD také,“ říká Sikka.

Sikka upozorňuje na to, že největší konfigurace, na kterém HANA běží, je v současné době 100 TB DRAM a 4 tisíce procesorových jader. SAP vlastní databázový software dodává na serverech svých čtyř partnerů – HP, IBM, Fujitsu a Cisca – a s nimi na vzájemném propojení a nasazení úzce spolupracuje. „Tyto systémy mají k dispozici 16 TB paměti, což znamená, že jsou čtyřikrát větší, než stroje od Oraclu. Navíc jsou k dispozici od jara tohoto roku,“ argumentuje SAP a poukazuje na skutečnost, že Exadata X3 bude k prodeji až za několik měsíců.

Oracle buduje systémy vše v jednom a snaží se prodávat hardware i software dohromady – v tomto případě vše zabalené v jednom produktu Exadata. To je podle konkurence omezující. „S nástupem nových technologií od našich partnerů naše systémy zdvojnásobí kapacitu nejpozději do začátku roku 2013 a nemusíme čekat na nové verze hardwaru.“ Larry Ellison nicméně tvrdí, že Exadata X3 je „nejrychlejší počítač pro byznys na světě“.

Klepněte pro větší obrázek
Oracle by si měl ověřit ověřovatele faktů. Reklama SAPu ve Wall Street Journal.

Pro SAP je naopak HANA jejich nejrychleji rostoucím produktem – od uvedení na trh ho používá přes 500 zákazníků a jenom v posledním čtvrtletí vygeneroval příjmy ve výši 85 milionů eur, přičemž na celý tento rok se počítá s 320 miliony. In-memory databáze jsou další oblast, kde se obě společnosti výrazně konkurují. Ještě relativně nedávno se SAP v databázích příliš neangažoval a s Oraclem soupeřil především v aplikacích, které mimo jiné mohly běžet právě na databázích Oraclu. Teď SAP chce, aby jeho zákazníci pro chod aplikací využívali i jeho databázi.

„Pokud prodáme náš ERP produkt za 1 euro, vygeneruje to potenciál byznysu na 1 euro pro další na to navázané produkty. Pak to vygeneruje 1 euro na business analytics… a 5 euro na data,“ řekl už dříve pro Connect.cz šéf české pobočky SAPu Roman Teiml.

Klepněte pro větší obrázek
Souboj nové generace databází.

V návaznosti na oznámení Exadata X3 začal SAP okamžitě s marketingovou kampaní a například den po Ellisonově vystoupení se v deníku Wall Street Journal objevil celostránkový inzerát s heslem „Děláte byznys v 21. století, tak proč je vaše databáze ze století dvacátého?“ Další den v tom samém médiu vyšla rovněž celostránková reklama reagující na slova šéfa Oraclu a porovnávající funkce konkurenčních produktů.

Larry Ellison SAP konfrontoval i při představování služby Oracle Cloud, v rámci které nabízí více než stovku klasických aplikací přepsaných do cloudu a doručovaných přes webový prohlížeč za pravidelný poplatek. Ellison tvrdí, že SAP bude v cloudu nejdříve v roce 2020, i když už kolem 20 aplikací tímto způsobem nabízí nyní. Zástupci německé společnosti zároveň tvrdí, že úspěch cloudu lze měřit několika způsoby. Například SAP má v současné době 17 milionů uživatelů cloudových služeb s tím, že 15 milionů z nich získal akvizicí společnosti SuccessFactors. Firma v první polovině tohoto roku vybrala na cloudovém předplatném 104 milionů dolarů.

Diskuze (4) Další článek: Evropa chce transparentnější Google

Témata článku: Byznys, Oracle, Celostránkový inzerát, SAP, Fakta, Wall Street, Fakt, Hana, Memory, Mel, TV +, Wall Street Journal, Německý stroj, Celostránková reklama, Databázový server, Pevný disk na Mall.cz


Určitě si přečtěte

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1