Počítač může ovládnout další smysl, vědci vytvořili simulátor chuti

Člověk má pět smyslů, ale dva z nich jsou v oblasti komunikace člověka s počítačem zatím zcela opomíjeny – čich a chuť. Je to dáno zejména tím, že tyto vjemy se zatím nepodařilo simulovat v obecně použitelné formě, tedy nejlépe přímo na zodpovědné receptory. V této oblasti se však vědcům z univerzity v Singapuru podařil průlom, jejich zařízení umí dvěma sondami na jazyku simulovat čtyři základní složky chuti. 

Jak to vypadá a funguje? Podívejte se na videu:

Stříbrná elektroda na umístěná na konci jazyka dokáže díky elektrotepelným impulsům v receptorech vyvolat odezvu odpovídající reakci na kyselé, sladké, slané či hořké. Aktuálně je sonda poměrně velká a rozlišovací schopnosti malé, nicméně princip funguje. Další vývoj směřuje k zařízení, které bude umět simulovat jemnější tóny chuti a bude použitelné i s téměř zavřenými ústy.

Vynález najde největší uplatnění ve zdravotnictví. Diabetikům by mohl simulovat pocit sladkého, aniž by přímou konzumací cukru ohrožovali své zdraví, u pacientů po chemoterapii by se touto metodou mohl regenerovat snížený smysl pro chuť a příkladů by se našlo ještě více. Samozřejmě se také nabízí zábavnější způsob využití – například ve hrách či na sociálních sítích byste nedostávali virtuální lízátka jen nakreslená. Mimochodem, právě samotné lízátko je jednou ze snadných aplikací a může se v budoucnu uplatnit jako samostatné zařízení, které vám zažene chuť na sladké. Pro „dietáře“ by to mohl být hit.

Zatím jsme ale na začátku. Limitující je stále jak samotný přenos impulsů na jazyk, tak skládání chutí. „Softwarové vaření“ je pochopitelné zcela odlišné od postupů běžné kuchyně. Zatím lze míchat jen sladké, kyselé, hořké a slané složky, nicméně chuť má širší spektrum a hlavně je úzce svázaná i s čichem. Virtuální klobásky se proto ještě jen tak nedočkáme.

Zdroj: NewScientist, upozornil Cnet.

Diskuze (9) Další článek: 7 tipů na stavbu počítačových sestav [Vánoce 2013]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,