Pošta se připravuje na roli státního IT správce

Česká pošta po květnovém avízu vyhlásila velkou zakázku na služby IT specialistů. Za čtyřletou výpomoc v poskytování IT služeb v oblasti systémů SAP hodlá zaplatit 900 milionů korun. V tendru hledá pošta odborníky, kteří jí poradí s dodávkou služeb pro interní a externí subjekty. Připravuje se tím na roli státního „ajťáka“. Vláda letos v dubnu rozšířila poště předmět činnosti o kompletní IT servis pro veřejnou správu.

Jedním z prvních významných klientů nového poskytovatele informačních systémů může být Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), přes který ročně proteče na agrárních dotacích kolem 40 miliard korun převážně z unijních zdrojů. Fond sice už na konci minulého roku avizoval, že připravuje tendr na nového poskytovatele IT služeb. Dodnes se ale k němu nerozhoupal. Žádné rozhodnutí nepadlo ani na úterní poradě ministra zemědělství Petra Bendla.

„Protože není známé budoucí nastavení Společné zemědělské politiky Evropské unie, nelze pokročit. Jakmile nastane posun, bude možné postoupit i s dalšími aktivitami,“ říká mluvčí SZIF Petr Hlavatý. Doplňuje, že fond se aktuálně připravuje na zajištění dostatečného technologického základu informačního systému, které bude prostřednictvím otevřeného zadávacího řízení. Fond počítá s tím, že naváže na systém postavený firmou SAP, hledat bude jeho obsluhovatele.

Podle informací týdeníku Euro a serveru E15 je ve hře využití služeb České pošty, nebo výběr dodavatele v tendru, který by měl mít ale roční skluz. O rok déle tedy bude IT služby poskytovat společnost SAP, s níž státní fond spolupracuje už devět let. Letos jí má za obsluhu systému zaplatit přes 300 milionů korun, v dřívějších letech byly roční platby až dvojnásobné. Půlmiliardovou zakázku získal SAP za ministra Jaroslava Palase (ČSSD) bez soutěže. Za to musel letos SZIF zaplatit pokutu 600 tisíc korun udělenou antimonopolním úřadem. Původně úřad vyměřil sankci 900 tisíc korun.

Diskuze (16) Další článek: Prejeďte se po Marsu se simulátorem Curiosity

Témata článku: Byznys, Avis, Ministr zemědělství, Významná role, Stát, IT, Pošta, Ministry, Zadávací řízeníPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft