Pošta se připravuje na roli státního IT správce

Česká pošta po květnovém avízu vyhlásila velkou zakázku na služby IT specialistů. Za čtyřletou výpomoc v poskytování IT služeb v oblasti systémů SAP hodlá zaplatit 900 milionů korun. V tendru hledá pošta odborníky, kteří jí poradí s dodávkou služeb pro interní a externí subjekty. Připravuje se tím na roli státního „ajťáka“. Vláda letos v dubnu rozšířila poště předmět činnosti o kompletní IT servis pro veřejnou správu.

Jedním z prvních významných klientů nového poskytovatele informačních systémů může být Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), přes který ročně proteče na agrárních dotacích kolem 40 miliard korun převážně z unijních zdrojů. Fond sice už na konci minulého roku avizoval, že připravuje tendr na nového poskytovatele IT služeb. Dodnes se ale k němu nerozhoupal. Žádné rozhodnutí nepadlo ani na úterní poradě ministra zemědělství Petra Bendla.

„Protože není známé budoucí nastavení Společné zemědělské politiky Evropské unie, nelze pokročit. Jakmile nastane posun, bude možné postoupit i s dalšími aktivitami,“ říká mluvčí SZIF Petr Hlavatý. Doplňuje, že fond se aktuálně připravuje na zajištění dostatečného technologického základu informačního systému, které bude prostřednictvím otevřeného zadávacího řízení. Fond počítá s tím, že naváže na systém postavený firmou SAP, hledat bude jeho obsluhovatele.

Podle informací týdeníku Euro a serveru E15 je ve hře využití služeb České pošty, nebo výběr dodavatele v tendru, který by měl mít ale roční skluz. O rok déle tedy bude IT služby poskytovat společnost SAP, s níž státní fond spolupracuje už devět let. Letos jí má za obsluhu systému zaplatit přes 300 milionů korun, v dřívějších letech byly roční platby až dvojnásobné. Půlmiliardovou zakázku získal SAP za ministra Jaroslava Palase (ČSSD) bez soutěže. Za to musel letos SZIF zaplatit pokutu 600 tisíc korun udělenou antimonopolním úřadem. Původně úřad vyměřil sankci 900 tisíc korun.

Diskuze (16) Další článek: Prejeďte se po Marsu se simulátorem Curiosity

Témata článku: , , , , , , , ,