Představte si dobu, kdy IT a lokální sítě nebudou potřeba [komentář]

V horkých dnech trocha filozofování.

Naprosto chápu, že následující „vize“ má v současné době mnoho limitů, třeba nedostatečně vyvinuté a opravdu rychlé mobilní datové sítě, nízký FUP a vysoké ceny, nevyřešenou legislativu, bezpečnostní rizika a „mentální nepřipravenost“. Přesto si myslím, že jednou by takto mohlo vypadat IT ve firmách, organizacích, školách a možná i veřejném sektoru.

I když to odsud z poměrně konzervativní České republiky nemusí tak vypadat, svět se velice rychle pohybuje směrem ke cloudu a firmy, školy a podobně se snaží co nejvíce částí svého IT přesouvat pryč do cloudu, kde se o vše stará někdo jiný a kde stačí platit pravidelné poplatky za službu. Za další položku na faktuře vedle internetu či elektřiny. Nejrychleji rostoucím produktem Microsoftu je v současnosti cloudový Office 365, Adobe přechází se svými kreativními aplikacemi na cloudové předplatné, jednou z nejprogresivnějších softwarových firem současnosti je zcela cloudový Salesforce.com, vývojáři sdílí práci přes GitHub, mobilní operátoři staví datová centra s vlastními cloudy a tak dále a tak dále.

Mladé firmy se už dnes nebojí svěřit svá data a systémy cloudu a ty velké a zaběhnuté mu postupně odevzdávají to, co jde. Objevuje se tedy takzvané hybridní prostředí, kdy je část IT infrastruktury stále na vlastních serverech v sídle společnosti, jiné části se ale (typicky právě e-maily a kancelářský software v rámci Office 365) přesouvají na bedra někoho jiného.

Tato hybridní doba bude mít ještě nějakou dobu zcela zásadní podíl na celém IT trhu, myslím si ale, že v budoucnu převládne provoz ve veřejných cloudech. A právě tady pak začíná ona zmiňovaná „vize“ ze začátku tohoto textu.

Jen se připojit k mobilní síti

Co když ve firmách, školách a organizacích jednoho dne IT infrastruktura prostě nebude potřeba? Tedy až na koncová zařízení jednotlivých zaměstnanců. Firmy dnes musí nejlépe přes optiku do svého baráku přivést rychlý internet, vybudovat fungující lokální síť, zprovoznit servery, nakoupit licence a vše to udržovat v chodu. S velice rychlým a cenově dostupným mobilním internetem by ale toto všechno mohlo zmizet.

Organizace by se mohly s koncovými zařízeními připojit přímo k mobilní datové síti, pouze na základě přihlašovacích údajů. Tato síť pak bude sloužit pro veškeré datové přenosy a namísto lokální firemní sítě bude někde v cloudu v datovém centru (dost možná u operátora) fungovat privátní virtuální síť vyhrazená jenom pro potřeby dané firmy. Bude fungovat podobně, jako ta fyzická v budově, jen bude v cloudu a virtuální. Z této sítě už pak mohou vést cesty do dalších služeb a aplikací založených na veřejném cloudu. Tedy do dalších služeb běžících jinde.

Organizace a podobně tak už nebudou muset provozovat vlastní lokální síť, ale stačí, když se přihlásí do sítě mobilní. V sídlech společností nebudou žádné ethernetové spoje, žádné kabely, žádné servery, obsluha a tak dále. Administrátor bude pouze přidávat nové účty v cloudu přes webové rozhraní a nastavovat jim, k jakým aplikacím budou mít přístup.

Už dnes je možné vidět snahy velkých cloudových hráčů o to, aby jejich cloudy a SaaS aplikace spolupracovaly s produkty ostatních stran. To je dáno právě tlakem zákazníků pro to, aby mohli využívat více produktů a zároveň je mohli propojovat.

Společnost VMware minulý rok představila koncept takzvaných softwarově definovaných datových center, které pracují s virtuálními sítěmi, servery a úložnými prostory. To je technologie, na které je možné podobný koncept vybudovat. Stejně tak Cisco a mnohé další firmy uskutečňují akvizice, pomocí kterých je možné inteligentně řídit mobilní datové přenosy a odbavovat hromady cloudových dat.

Popisovaný koncept není zase tak utopický a na operátorech je vidět, že o něčem podobném přemýšlí. Prakticky všichni nyní budují své silné ICT divize, které provozují cloudy v datových centrech a propojení cloudových služeb s tradičními telekomunikačními produkty je jednou z hlavních motivací. K hlasovému a datovému tarifu přibalit i pronájem úložného prostoru, e-mailových služeb, SaaS aplikací a podobně.

Mnoho firem už o IT přemýšlí jinak, než tomu bylo v začátcích, kdy IT manažer ve firmě byl automaticky geekem. Dnes jsou často IT manažeři lidé, kteří jsou prostě manažeři a jejich hlavním úkolem je co nejvíce snížit provozní náklady (protože IT je provozní a podpůrná služba) a zajistit to, aby IT nástroje byly pro byznys firmy přínosem a nikoliv pouze oním „bottleneckem“ kvůli kterému vše stojí. A pro tento typ manažerů jistě popsaná vize nemusí být od věci.

Diskuze (64) Další článek: Web Applu byl pod útokem, unikly informace z účtů vývojářů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,