Proč Microsoft potřebuje změnu a proč se reorganizuje [komentář]

Microsoft koncem minulého týdne oznámil rozsáhlou restrukturalizaci celé společnosti, možná vůbec největší v celé historii. Tradiční dělení na divize jako Windows, Office a podobně je prakticky pasé a firma by teď mnohem více měla fungovat jako jeden propojený celek. To bude pro Microsoft nová věc, zaměstnanci totiž často mluví o tom, že v Microsoftu „pravá ruka neví, co dělá levá“. Analytici změnu považují za riskantní, Redmond jí ale potřebuje.

Steve Ballmer ve svém dopise zaměstnancům reorganizaci pojmenoval jako „Jeden Microsoft“, což je poměrně přesné. Z kroků, které firma v posledních měsících dělá, a jaké zprávy vypouští do světa, je jasné, že Ballmer chce z Microsoftu tak trochu udělat Apple. A to v tom smyslu, že produkty Applu drží značnou pospolitost, spolupracují spolu, podobají se designem, uživatel si odnáší z různých zařízení podobný zážitek a styl používání a jednotlivé týmy spolu úzce spolupracují.

Toho chce Microsoft skrze prakticky všechny své produkty dosáhnout také, protože trh si žádá ucelená řešení, a spolupracující ekosystém navíc dokáže do firmy dostat více peněz. Proto Microsoft minulý týden na konferenci WPC neustále prohlašoval, že je teď firmou „zařízení a služeb“ a že už není pouze softwarovým obrem. Neustále byla představována a protlačována vize, kdy Windows na počítačích vypadají a ovládají se stejně (podobně) jako Windows na tabletech a Windows Phone na chytrých telefonech. Podobná provázanost má být také s Xboxem a veškeré služby (SkyDrive, cloud, Skype a podobně) se mají u všech produktů Microsoftu chovat a vypadat stejně (podobně).

Konec hašteření

Není to ale pouze o jednom „feelingu“ u koncových zařízení a služeb. Propojení proniká (musí pronikat) také do dalších produktů Softies. Microsoft oznámil, že jednou z jeho hlavních priorit je teď cloud. Firma chce být dodavatelem softwarových nástrojů, pomocí kterých je možné stavět privátní i veřejné cloudy a všemožně je propojovat a spravovat. Chce být pohonem datových center. K tomu je nutné mít ucelenou sadu nástrojů s jednotným rozhraním. A ještě napojenou na další serverové a koncové produkty společnosti.

Třetí podobnou oblastí, kterou je možné zmínit, jsou aplikace jako SharePoint, Dynamics, Office a Yammer. Právě Yammer je nyní linkou, která tyto služby začíná protínat a sjednocovat. Dochází i k čím dál větší provázanosti Skypu a Lyncu a oba tyto komunikátory opět zapadnou hlouběji do všech dalších produktů.

Všechna tato propojení by byla jenom těžko realizovatelná, bez toho aniž by Microsoft nefungoval jako úzce spolupracující firma. Proto se například z dosavadní divize Windows, kterou vede Julie Larson-Green, nyní stává divize zařízení a služeb. Provozní ředitel Kevin Turner už naznačil, že aplikace pro Windows 8 a Windows Phone 8 jednou dost pravděpodobně budou sdílet jádro kódu. Hašteřící se mobilní a desktopové týmy by něco takového jenom těžko daly dohromady. Dosavadní serverová divize už nejsou jenom serverové produkty, ale také cloudy a služby.

Nová reorganizace by měla odstranit procesy, které zpomalují vývoj, a mělo by dojít k lepší spolupráci mezi zaměstnanci a divizemi. Ballmer dokonce tvrdí, že tato změna se dotkne všeho, jak v Microsoftu pracují a co dělají.

Propojení a sjednocení může být pro Microsoft jedině výhra a už na současných produktech je vidět, že jedna platforma a vizáž jim prospívá. Na oznámené změny už reagují i akcionáři, kteří za posledních 5 dní poslali cenné papíry nahoru o 6 procent.

Diskuze (18) Další článek: Microsoft získal atraktivní domény xboxone.com a xboxone.net

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,