Radiokomunikace staví druhý cloud, poběží na otevřeném OpenStacku

České Radiokomunikace chtějí v rámci své expanze do ICT, datových center a cloudu spustit druhý cloud, který bude kompletně postaven na otevřené technologii OpenStack. Na projektu bude pracovat nově zformovaná sekce ČRa Labs. „Pokud vše půjde dobře, pilotní provoz by měl být zahájen ještě koncem tohoto roku,“ řekl pro Connect.cz generální ředitel ČRa Michal Čupa.

Čupa chce do Česka přinést OpenStack díky jeho zkušenostem s ním během jeho působení ve vedení Nokia Siemens Networks v Rusku, kde společně s kolegy právě takové cloudy spouštěl a služby na něm postavené prodával velkým zákazníkům. ČRa Labs jsou postaveny z velké části na zahraničních odbornících, kteří budou hrát při nasazování OpenStacku hlavní roli.

„V Rusku mají rádi technologie, a jakmile jsme zákazníkům nabídli, že mohou být mezi prvními, kdo OpenStack využijí, okamžitě po této možnosti skočili. V Česku je trh samozřejmě více konzervativní, takže druhý cloud bude nejspíše využíván pro specifické účely,“ přiblížil Čupa.

Dva odlišné cloudy

Pro Radiokomunikace zůstane prioritním cloudem současný Smart Cloud, který firma nedávno posílila na 2 PB úložného místa a 1 THz výkonu. „To je stabilní cloud pro náročné zákazníky. Běží na Ciscu a VMware a zaručuje spolehlivost. Velkým bankám a podobně samozřejmě budeme stále doporučovat tento Smart Cloud, pro některé jiné firmy ale může být verze na OpenStacku zajímavá.“

Klepněte pro větší obrázek
Do datových prostor ČRa přibyde cloud postavený na OpenStacku.

Na OpenStacku postavená varianta bude spíše pro testování aplikací a podobně. OpenStack staví na myšlence open source a kompletní otevřenosti a přibližuje se tomu, jak datová centra a cloudy budují velké firmy typu Google, Facebook a podobně. V podstatě jde tedy o otevřený projekt, do kterého přispívá více tvůrců, a společnosti si pak na tomto základu mohou postavit vlastní řešení. Samotný software je zdarma, musí se ale počítat s implementací a tak dále. S tím je spojen i nákup levnějšího a komoditního hardwaru, zejména z Číny.

„OpenStack se nám líbí díky jeho skutečné škálovatelnosti. Když kus hardwaru vypadne, nic se neděje a přidá se další. Je to skutečný cloud se všemi jeho vlastnostmi,“ říká Michal Čupa.

OpenStack získává díky růstu obřích cloudů značnou podporu ze strany velkých IT hráčů. Miliardy dolarů na jeho podporu například investuje IBM, která v open source, Linuxu, OpenStacku a Hadoopu vidí veliký potenciál a budoucnost datových center.

České Radiokomunikace budou v podstatě první skutečně velkou firmou, která na našem trhu bude s OpenStackem více experimentovat. O technologii se zajímají také třeba technici v Seznamu, ti ale, stejně jako mnozí další, mluví o tom, že pro OpenStack je třeba skutečně velká infrastruktura. Michal Čupa prozatím neodhaduje, kolik investice do nového cloudu budou stát. Mandát od akcionářů ale prý má.

Diskuze (7) Další článek: Dropbox nakupoval. Pořídil si podnikový komunikační systém Zulip

Témata článku: , , , , , , , , , ,