Rakovinový nádor a nezájem. Svaz průmyslu kritizuje státní IT

Rakovinový nádor a nezájem. Svaz průmyslu kritizuje státní IT

Prezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky Jaroslav Hanák na proběhlém sněmu na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně veřejně vyzval účastníky a současnou a budoucí vládu k jasné podpoře informačních a komunikačních technologií a stanovení vysoké priority pro digitální agendu. Zároveň přišel s kritikou, o které se v této oblasti mluví už delší dobu.

„ICT. To je slovíčko, které nikdo moc nechce slyšet, nikdo mu nerozumí,“ sdělil Hanák a poukázal tak na to, že se o tuto oblast nezajímají politici ani média mimo jiné proto, že je do ní relativně těžké proniknout. Podotknul, že ICT naopak má být důležitou součástí státní agendy.

„Nesmíme opomíjet digitální agendu. Je naprosto klíčová a důležitá ve všech oblastech společnosti, ale hlavně v digitalizaci státní správy,“ pokračoval prezident vlivné organizace. Zároveň s tím vyzval současnou vládu, aby ještě do svého odchodu po volbách stihla připravit materiály pro elektronickou fakturaci ve státní správě. Státní instituce přitom považuje za jeden z největších problémů Česka.

Rakovinový nádor země

„Instituce této země jsou obrovský rakovinový nádor se zcela nesystémovými řídícími pravidly, je to trvale největší brzda zlepšení konkurenceschopnosti této země,“ řekl Hanák a mimo jiné tak poukázal na silný resortismus při nákupu a řízení IT projektů, duplicitě agend a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
ICT, to je to slovíčko. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák na sněmu v Brně.

Jaroslav Hanák ve svém kritickém projevu upozornil na to, že se Česká republika v posledních letech propadla v mezinárodních žebříčcích srovnání. V konkurenceschopnosti jsme spadli z 39. na 46. místo, v dostupnosti vysoce kvalifikovaných odborníků ze 43. na 64. místo a ve spolupráci vědy a firem z 28. na 35. místo. „Je to hanba,“ dodal Hanák.

Přitom když se dříve zpracovávala takzvaná strategie konkurenceschopnosti, měla Česko v této oblasti posunout do první dvacítky. Podle Hanáka existuje příliš mnoho různých strategii, které „nikdo nečte a se kterými nikdo nepracuje“, vládě proto navrhuje, aby se ty nepotřebné zrušily a udělala jedna pořádná nová. O Digitálním Česku 2.0, které by podle všeho mohly po volbách zvolené strany podporovat, nemluvil.

Jaroslav Hanák vyzval nejenom budoucí vládu, aby zrychlila proces digitalizace státní správy a sdílení informací a všech druhů nákupů. To by mělo vymýtit právě ony duplikace, kdy například 2 a více úřadů či ministerstev v podstatě platí za stejné ICT projekty, licence, práci a podobně.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy se opřel také do české vědy. Některé akademiky označil za „naduté“, které „nezajímá reálný stav a ekonomické možnosti země“. „Cíl peníze ze státního rozpočtu za každou cenu a na úkor všech je pro některé z nich základní cíl,“ řekl na adresu často diskutovaného problematického přidělování grantů. Vědecký výzkum Akademie věd by se podle jeho slov například neměl duplikovat s výzkumem vysokoškolským a naopak zdejší univerzity by měly lépe spolupracovat se soukromými firmami.

Podle Hanáka v Česku v horizontu 10 až 15 let skončí „skončí poslední vysoce vzdělaná a zručná generace techniků všech vzdělanostních stupňů“ a úroveň vzdělání podle něho prudce klesá.

O tom, co by mohla v podpoře ICT a internetu přinést budoucí vláda, si můžete přečíst v našem samostatném článku, případě i komentáři. Není moc pravděpodobné, že by ta současná začala s oblastí nějak výrazně hýbat, i ona nemá digitální agendu příliš v hledáčku. ICT Unie se nicméně setkala s některými ministry a jí i veřejnosti bylo přislíbeno, že se minimálně nezastaví proces budování eGovermentu.

Diskuze (3) Další článek: EU nabídne firmám IT kupony až na 10 tisíc eur

Témata článku: Právo, Průmysl, Vědecký výzkum, Svaz průmyslu a dopravy, Svaz, Proces digitalizace, Brzda, Stát, Jasná volba, Duplikace, Nádor, Tabu, Základní cíl, Důležitá oblast, Reálný stav, Mimo, Nezájem, Hanba, President, IT


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 33

Karel Kilián
ZálohováníWindows 10Windows
Trapas celníků: Zadrželi „padělaná“ sluchátka AirPods, šlo ale o pravé OnePlus Buds
Markéta Mikešová
OnePlusSluchátkaAirPodsApple
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Karel Javůrek
RyzenProcesoryAMD
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Marek Lutonský
Rodokmen
Zanedlouho vyjde podzimní verze Windows 10. Podívejte se, co je nového
Vladislav Kluska
Fluent DesignAktualizaceWindows 10Operační systémy