Red Hat si chce s novými technologiemi podmanit virtualizaci

Red Hat si chce s novými technologiemi podmanit virtualizaci

Red Hat věří, že díky open source technologiím bude v budoucnosti hrát stále významnější roli na trhu s virtualizací a cloudy. Firma díky poplatkům za předplatné těchto služeb v roce 2011 poprvé protočila první miliardu dolarů a během tohoto roku plánuje jít ještě o něco dále. K vyšší penetraci, větším penězům a širšímu rozšíření open source technologií má mimo jiné pomoci nové verze virtualizačního nástroje Red Hat Enterprise Virtualization 3.0.

Virtualizace je jeden ze základních pilířů Red Hatu,“ uvedl tento týden na sezení s novináři Vladimír Špička z českého zastoupení dravé společnosti. Firma se do virtualizační hry zapojila už v roce 2007, když vstoupila do projektu KVM (hypervisor Kernel Based Virtual Machine), na kterém se podílí také další IT matadoři jako Intel, IBM nebo Cisco. Od té doby produkt výrazně vyspěl a Red Hat na něj nabalil další služby a funkce, včetně správy virtualizace pomocí open source nástroje oVirt.

Virtualizace s možností volby

Virtualizace od červeného klobouku získala také certifikaci od Microsoftu. „Naši zákazníci to jednoduše vyžadovali, protože používají více platforem a nástrojů, takže potřebují, aby na jejich Linuxové virtualizaci běžely i systémy od Microsoftu,“ vysvětlil tento krok Špička.

Klepněte pro větší obrázek
Zákazníky už není nutné přesvědčovat, aby virtualizovali. Teď chtějí možnost volby. Na obrázku Vladimír Špička z českého Red Hatu.

Virtualizační byznys už prošel potřebnou evangelizací a nyní je čas na jeho krystalizaci. „Už nemusíme zákazníky přesvědčovat, že mají virtualizovat, to oni vědí. Teď chtějí možnost volby,“ reprezentuje názory Red Hatu Vladimír Špička. Open source firma s hlavním vývojovým centrem v Brně (kde staví novou budovu) věří reakci zákazníků a výzkumů několika nezávislých skupin (například IDC), kteří tvrdí, právě otevřenost systémů bude v budoucnu hrát důležitou roli.

Více jak 70 procent firem má virtualizaci od dvou dodavatelů,“ vysvětluje zástupce českého Red Hatu. Jde například o kombinaci technologií VMware a nově se k tomu přidávají produkty červeného klobouku. Důvodem je jednak to, že se VMware byl prvním výrazným dravcem v této oblasti a také skutečnost, že firmy do virtuálního prostředí dříve převáděly stroje s Windows. Nyní se o totéž snaží i s Linuxem. Zatímco virtualizovaných serverů s Windows může být podle údajů Red Hatu okolo 50 až 60 procent, těch s Linuxem je pouhých 10 procent.

Kolem 84 procent zákazníků provozujících RHEV zároveň s tím fungují také s virtualizačními technologiemi VMware. Firma samotná se oproti konkurenci často ostře vyhrazuje, což potvrzuje náš nedávný rozhovor s viceprezidentem Red Hatu Scottem Crenshawem.

Virtualizovat Linux

A serverů s Linuxem je hodně. Jejich správci navíc na jejich virtualizaci požadují otevřené systémy, které znají a kterým důvěřují. Red Hat má proto otevřené široké pole působnosti.

Podle Vladimíra Špičky je v případě Linuxových serverů stále jejich správce ten, kdo má silné konzultační slovo při nákupu nových technologií. Zatímco například Microsoft a další přesouvají svá jednání více k finančním šéfům, Red Hat stále vidí důležité obě strany. „Musíme se umět zaměřit jak na manažery, kteří jdou po tabulkách a návratnosti, tak na techniky s rozhodujícími pravomocemi,“ řekl v krátkém rozhovoru pro Živě.cz Špička.

Red Hat věří tomu, že zaujme nejenom sentimentem a přízní věrných zákazníků, ale také samotnými funkcemi. RHEV 3.0 pracuje s novým jádrem Enterprise Linuxu (RHEL 6.2), nabízí vlastní marketplace, podporuje až 160 logických procesorů a teoretické maximum 64 TB paměti. Virtuální stroje zvládnout 64 virtuálních procesorů a 512 GB paměti. Red Hat nabízí také virtuální desktopy pomocí VDI a protokolu SPICE.

Podle Špičky v současné napjaté ekonomické situaci stále pro zákazníky hraje velikou roli cena. „RHEV dokážete provozovat za sedminu nákladů oproti technologiím VMware a za třetinu nákladů při tříletém provozu.“ Red Hat samozřejmě těží ze své praxe předplatného služeb.

Red Hat v loňském roce společně s Intelem, HP, IBM a dalšími partnery rozjel sdružení Open Virtualization Alliance, které se zaměřuje především na cloud. V současnosti už má přes 200 členů.

Diskuze (2) Další článek: Nový firmware pro SSD Octane od OCZ výrazně zvyšuje výkon

Témata článku: Technika, Cloud, Byznys, Red Hat, Hat, Důležitá role, Nová technologie, Otevřený nástroj, Spice, Nový, Technolog, SD open, Red, Teoretické maximum, Základní pilíř, Systém předplatného, Možnost reakcí, Virtual, RHEL, Matador, Hlavní pilíř


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 121