Servery v roce 2011: nejvíce prodalo HP, nejvyšší příjmy má IBM

Servery v roce 2011: nejvíce prodalo HP, nejvyšší příjmy má IBM

Nejvíce serverů v loňském roce prodalo HP následované Dellem a IBM. Z hlediska celkových příjmů za tyto prodeje ale nejvíce vydělalo IBM se svými stroji Power Systems. Většinu trhu ovládly servery s architekturou x86 dominujícím velkým datovým centrům, které firmy staví pro provoz cloudů a veřejných služeb. Aktuální čísla přinesla statistika Gartner.

„Rok 2011 byl rokem, kdy jsme mohli sledovat celosvětový růst poháněný obřími datovými centry a rychlým růstem prodejů koncových zařízení jako jsou chytré telefony a tablety přistupující k webovému obsahu,“ tvrdí viceprezident Gartneru Jeffrey Hewitt. Uživatelé z těchto zařízení často přistupují k webovým a cloudovým službám skrze webový prohlížeč nebo aplikace. Dá se očekávat, že serverový trh bude růst úměrně tomu, jak rychle roste penetrace mobilních zařízení. Na každých prodaných 600 chytrých telefonů a 120 tabletů se prodá jeden cloudový server. A jen takových zařízení s Androidem se denně aktivuje 850 tisíc.

Budování datových center a přechody na cloudy

Velké firmy budují datová centra ve velkém. Například Microsoft, HP nebo Dell už jich mají po celém světě několik. Do výstavby se zapojil také Apple, který nyní buduje další centrum v Oregonu a v tomto roce hodlá do tohoto byznysu investovat přes miliardu dolarů. Velikými odběrateli serverů nejsou jenom firmy, které nabízí vlastní internetové služby, ale také společnosti, které umožňují služby, především ty cloudové, hostovat – například Amazon a jeho Web Services.

Klepněte pro větší obrázek
Nejvíce serverů v loňském roce prodalo HP. To ovšem ještě neznamená nejvyšší příjmy. Zajímavá je pozice čínského Lenova, které kromě počítačů, mobilů, tabletů a televizí začíná podnikat také na serverovém trhu.

Očekává se, že serverový trh poroste, což je ostatně důvod toho, proč se Dell přesouvá od prodeje počítačů spíše k „hardcore“ IT. O světlé budoucnosti hovoří také Cisco, které právě expanzi mobilních zařízení přikládá velikou důležitost a považuje je za hnací motor nejen jejich byznysu. Kromě větší spotřeby serverů předpokládá také zvýšenou poptávku po rychlých sítích. S tím, jak uživatelé stále více synchronizují a streamují data přes internet, rostou i nároky na vzdálené servery a přenos dat po síti.

Serverový trh v roce 2011 z hlediska příjmů rostl o 7,9 procenta a počet prodaných kusů narostl o 7 procent. Pokles zažilo pouze poslední čtvrtletí, kdy se příjmy meziročně propadly o 5,4 procenta. Na vině jsou především záplavy v Thajsku a s tím spojené problémy s dodávkou pevných disků. „Očekáváme, že se tento negativní dopad problémových dodávek projeví také na prodejích v prvním čtvrtletí tohoto roku,“ predikuje Jeffrey Hewitt. Jediným, kdo ve čtvrtém kvartálu loňského roku rostl, byl Dell.

Klepněte pro větší obrázek
Nejvíce za své stroje utržilo IBM. Oracle, který se v mezi prodejci s nejvyšším počtem kusů neobjevil, projevuje vysoko příjmy. Jeho servery jsou totiž podstatně dražší než u konkurence.

Celkový růst 14,5 procenta zaznamenaly také blade servery. Přes 40 procent dodávek v této oblasti obstaralo HP následované IBM s 21 procenty. Dařilo se Ciscu, jehož tržní podíl vyrostl na 8 procent a v této oblasti se umístilo na čtvrtém místě, hned za Dellem s 9,3 procenta.

Všichni výrobci serverů i Gartner do tohoto roku vstupují optimisticky. Kromě již zmiňovaných cloudových a webových služeb se zvýší poptávka také po konsolidaci, virtualizaci a privátních cloudech ve firmách. Počátkem roku už došlo také na představování serverových novinek. HP věří, že s jejich novou řadou ProLiant Gen8 změní trh a Dell uvádí na trh dvanáctou řadu strojů PowerEdge. Zajímavé bude sledovat reálnou poptávku po serverech běžících na úsporných čipech ARM.

Váš názor Další článek: Cameyo: Tvorba přenositelných aplikací zdarma

Témata článku: Byznys, Hewlett Packard (HP), Servery, IBM, Negativní dopad, Příjem, Celkový růst, Velký růst, Poháněný stroj, Loňský rok, Velký dopad, Čínský trh, HP, Zajímavý trh, Oregon, Obří motor, Čínské mobilní telefony, Růst, Velká expanze, Obří zařízení, Thajsko, Nejprodávanější tablety na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 3

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125