Seznam zřejmě postaví vlastní datové centrum za 400 milionů korun

Největší internetový hráč v Česku Seznam.cz miliardáře Ivo Lukačoviče zvažuje obří investici. Letos nebo nejpozději v roce 2013 možná zahájí stavbu velkého datového centra. Mělo by se nacházet mimo Prahu, střední Čechy a Brno, aby se podle vedení Seznamu na investici mohly podílet i peníze z fondů Evropské unie. Finální rozhodnutí padne až po finálních kalkulacích.

„Rozpočet by se měl pohybovat v řádech stomilionů korun, určitě pod půl miliardy. Z toho 20 až 40 procent, chceme získat z evropských programů,“ uvedl výkonný ředitel Seznam.cz Michal Feix.

Nové sídlo, vlastní datové centrum

Lukačovičova firma má ohledně dotací solidní šance. „Společnost Seznam.cz by mohla zažádat o dotaci z programu ICT a strategické služby, který je součástí Operačního programu Podnikání a inovace a který pravděpodobně bude znovu otevřen,“ řekla Adéla Tomíčková z CzechInvestu. Nebude to poprvé, co si Seznam.cz sáhne na bruselské fondy. V minulosti se mu podařilo získat několik milionů korun na vzdělávání zaměstnanců v brněnské pobočce.

Seznam.cz v současné době využívá pronájmu externích serverů u společností Telefónica ČR a TTC Telekomunikace v pražských Malešicích. „Při kalkulaci varianty vlastního datacentra, kterou jsme si udělali na konci roku 2011, nám vyšlo, že návratnost takové investice se pohybuje v jednotkách roků,“ doplnil Feix. Současní partneři o plánech Seznamu ví. Firma s nimi má zájem nadále spolupracovat, ale oslovila také další subjekty.

Česká internetová jednička dlouhodobě dosahuje výborných ekonomických výsledků. Za loňský rok by měla poprvé dosáhnout provozního zisku přes miliardu korun. Celkové tržby by se měly pohybovat kolem 2,5 miliardy korun. Podle ředitele firmy Pavla Zimy by tržby Seznamu.cz měly letos růst o deset procent. Naopak profitabilita by měla poklesnout ze 45 procent na 41,5 procenta kvůli investicím do produktů. Kromě stavby datového centra Seznam.cz letos čeká i stěhování do nového sídla na pražském Smíchově.

Seznam letos zároveň plánuje investovat kolem 120 milionů korun do nových technologií a jejich obnovy. Firma například přechází na nové servery kvůli chystanému spuštění nové podoby e-mailové služby, kterou chce mezi uživatele začít vypouštět zhruba od května. Na novém e-mailu se pracuje od roku 2010 a podle informací Živě.cz jenom technologie ročně pojmuly investice přes 50 milionů korun.

Tuzemská internetová jednička plánuje ještě v první polovině tohoto roku oznámit jednu významnou akvizici. Podrobnosti prozatím tají.

O Seznamu více v květnu v pořadu Connected, jehož hostem bude produktový ředitel firmy Pavel Zima.

Diskuze (25) Další článek: DesktopCal: Zajímavý kalendář přímo na ploše

Témata článku: Byznys, Internet, Seznam.cz, VLA, Zima, Brněnská pobočka, Střední Čechy, Finální rozhodnutí, Centrum, Produktový ředitel, Datové centrum, Evropský program, Jednička, Miliarda korun, Nový rok, StavbaNeed for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu