Seznam zřejmě postaví vlastní datové centrum za 400 milionů korun

Seznam zřejmě postaví vlastní datové centrum za 400 milionů korun

Největší internetový hráč v Česku Seznam.cz miliardáře Ivo Lukačoviče zvažuje obří investici. Letos nebo nejpozději v roce 2013 možná zahájí stavbu velkého datového centra. Mělo by se nacházet mimo Prahu, střední Čechy a Brno, aby se podle vedení Seznamu na investici mohly podílet i peníze z fondů Evropské unie. Finální rozhodnutí padne až po finálních kalkulacích.

„Rozpočet by se měl pohybovat v řádech stomilionů korun, určitě pod půl miliardy. Z toho 20 až 40 procent, chceme získat z evropských programů,“ uvedl výkonný ředitel Seznam.cz Michal Feix.

Nové sídlo, vlastní datové centrum

Lukačovičova firma má ohledně dotací solidní šance. „Společnost Seznam.cz by mohla zažádat o dotaci z programu ICT a strategické služby, který je součástí Operačního programu Podnikání a inovace a který pravděpodobně bude znovu otevřen,“ řekla Adéla Tomíčková z CzechInvestu. Nebude to poprvé, co si Seznam.cz sáhne na bruselské fondy. V minulosti se mu podařilo získat několik milionů korun na vzdělávání zaměstnanců v brněnské pobočce.

Seznam.cz v současné době využívá pronájmu externích serverů u společností Telefónica ČR a TTC Telekomunikace v pražských Malešicích. „Při kalkulaci varianty vlastního datacentra, kterou jsme si udělali na konci roku 2011, nám vyšlo, že návratnost takové investice se pohybuje v jednotkách roků,“ doplnil Feix. Současní partneři o plánech Seznamu ví. Firma s nimi má zájem nadále spolupracovat, ale oslovila také další subjekty.

Česká internetová jednička dlouhodobě dosahuje výborných ekonomických výsledků. Za loňský rok by měla poprvé dosáhnout provozního zisku přes miliardu korun. Celkové tržby by se měly pohybovat kolem 2,5 miliardy korun. Podle ředitele firmy Pavla Zimy by tržby Seznamu.cz měly letos růst o deset procent. Naopak profitabilita by měla poklesnout ze 45 procent na 41,5 procenta kvůli investicím do produktů. Kromě stavby datového centra Seznam.cz letos čeká i stěhování do nového sídla na pražském Smíchově.

Seznam letos zároveň plánuje investovat kolem 120 milionů korun do nových technologií a jejich obnovy. Firma například přechází na nové servery kvůli chystanému spuštění nové podoby e-mailové služby, kterou chce mezi uživatele začít vypouštět zhruba od května. Na novém e-mailu se pracuje od roku 2010 a podle informací Živě.cz jenom technologie ročně pojmuly investice přes 50 milionů korun.

Tuzemská internetová jednička plánuje ještě v první polovině tohoto roku oznámit jednu významnou akvizici. Podrobnosti prozatím tají.

O Seznamu více v květnu v pořadu Connected, jehož hostem bude produktový ředitel firmy Pavel Zima.

Diskuze (25) Další článek: DesktopCal: Zajímavý kalendář přímo na ploše

Témata článku: Byznys, Seznam.cz, Internet, Zima, Produktový ředitel, Nový rok, Jednička, Stavba, Evropský program, Miliarda korun, Finální rozhodnutí, Centrum, VLA, Brněnská pobočka, Datové centrum


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143