Právo | Evropská unie

Soudní dvůr EU: prodávat multimediální přehrávače s pirátskými addony je trestné

  • Nizozemský prodejce svůj multimediální přehrávač vybavil aplikací pro přehrávání filmů
  • Do samotného Kodi však předinstaloval addony s nelegálními zdroji
  • Soudní dvůr takové jednání označil za trestné

Soudní dvůr Evropské unie včera vydal rozsudek sporu mezi nizozemským e-shopem Filmspeler a nadací, která ochraňuje zájmy nositelů autorského práva Stichting Brein. Filmspeler nabízel zákazníkům multimediální přehrávače, které vybavil aplikací pro přehrávání filmů, seriálů či hudby z nelegálních zdrojů.

Addony v Kodi

Multimediální přehrávače s Androidem jsou oblíbeným artiklem v čínských e-shopech, odkud je na evropské trhy dováží větší či menší prodejci a tuzemským uživatelům je nabízejí po přehrání firmwaru na lokální verzi. Zároveň s tím je ale mohou vybavit doinstalováním multimediálních aplikací, mezi nimiž může být i oblíbené prostředí Kodi.

Právě to bylo výbavou přehrávačů, které prodával Jack Frederik Wullems prostřednictvím svého e-shopu Filmspeler. Na samotném rozhraní Kodi by samozřejmě nebylo nic trestného, nicméně v tomto případě jej prodejce vybavil také doplňky, které umožňovaly přehrávat autorský obsah z nelegálních internetových zdrojů.

Tuhle situaci ostatně bude znát i velké množství čtenářů – pro Kodi existuje velká spousta addonů, které lze využít pro přehrávání videí z archivů televizí, ale také ze stránek pro streamování filmů a seriálů. V případě e-shopu bylo ale takové jednání na hraně a Filmspeler se tak dočkal žaloby ze strany nadace pro ochranu autorů.

Soudní dvůr EU rozhodoval, zda se v tomto případě jedná o tzv. sdělování veřejnosti, na němž je postavena většina rozsudků týkajících se šíření autorského obsahu. Senát soudního dvora se i s přihlédnutím k předchozím rozsudkům rozhodl, že prodej přehrávače s touto výbavou spadá právě do inkriminované kategorie a je tedy nelegální.

Okolností, která žalovanému e-shopu uškodila byl také fakt, že přímo na tyto funkce lákal potenciální uživatele v reklamách. Podle soudního dvora byl tedy přístup k chráněnému autorskému obsahu primární funkcí přehrávače, která byla využita pro dosažení zisku.

Odkaz je zločin

Zajímavostí celého rozsudku a jeho odůvodnění je potom popis doplňků, které nelegální šíření autorského zákona umožňují. Nenajdeme zde totiž zmínku o přímém přehrávání, ale hovoří se v něm pouze o hypertextových odkazech. Bohužel nevíme, jakou formu měly předinstalované doplňky, k porušení zákonů by pravděpodobně došlo i v případě, pokud by prodejce do svého přehrávače přidal pouhý seznam webů, které nelegální streamování autorského obsahu umožňují.

Soudní dvůr tak navazuje na několik předchozích rozhodnutí, jimiž jasně říká, že i pouhé odkazování na weby či služby porušující autorské zákony, může být trestné. Na podzim ostatně velmi podobné rozhodl v případě nizozemského bulvárního deníků, který na svůj web vložil odkazy směřující na fotografie vlastněné magazínem Playboy. I takové jednání vylo vyhodnoceno senátem soudního dvora jako porušení autorského zákona.

Diskuze (18) Další článek: Vy máte na Androidu ikonky a widgety? Ale fuj. Zkuste toto

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,