Stane se z IT infrastruktury nový iPod?

Společnosti jako HP, Dell nebo IBM razí v oblasti IT infrastruktury strategii, v rámci které chtějí nabízet všechny její součásti a zákazníkům poskytnout kompletní produkt. Už proto nedělají pouze servery, ale také vlastní síťové prvky, storage systémy, software a zastřešující služby. Vedle tohoto přístupu pak fungují firmy, které se stále drží svého kopyta a do této komplexní hry nejdou. Například Brocade dělá pouze sítě a NetApp a EMC se soustředí pouze na storage.

Jednostranně zaměřené společnosti samozřejmě svoji strategii hájí. Za EMC to například v nedávném rozhovoru pro Živě.cz udělal šéf tuzemské pobočky Michal Fišer. Podle něj je lepší dělat jednu věc, ale pořádně. Jako jeden z argumentů mimo jiné uvádí to, že mnohé společnosti stále volí strategii dvou a více dodavatelů IT infrastruktury (dual vendor).

S reakcí na tato slova se ozývají výrobci, kteří se snaží skládat kompletní konvergované infrastruktury a do hry přináší jiné argumenty a přirovnání. Ondřej Bačina z Dellu se snaží současné směřování IT přirovnat k době audio systémů před několika lety.

IT s jedním ovládáním

„V období 80. a 90. let byly za nejlepší Hi-Fi soustavy považovány ty, které byly poskládány ze součástek od několika výrobců, protože každý z nich uměl svoje řemeslo nejlépe,“ vysvětluje Bačina. „Postupem času se ale na trhu uchytily věže od jednoho výrobce, u kterých už nikdo neřešil, z jakých komponent se skládají. Prostě se začalo kupovat řešení, které dohromady funguje a navíc má jednotné ovládání,“ rozvádí Bačina dále svojí myšlenku. „A současná generace nezatížená historií už neřeší ani to. Mají jeden iPod nebo chytrý telefon, který mohou připojit k reproduktorům, dokovací stanici nebo v autě a hudbu přehrávají z čehokoliv.“

A přesně tento princip by se podle Bačiny měl začít projevovat také v IT. Ovšem tou Hi-Fi soustavou od jednoho výrobce bude kombinace serverů, síťových technologií, storage systémů a dalších komponent, a tím jednotným ovládáním bude správcovský software. „Poskytovat cloudová řešení bude mít v budoucnu smysl pouze s jednotným systémem, protože stále více komponent je na sobě závislých a potřebují úzkou integraci,“ říká Bačina. „A navíc pouze ten, kdo nabídne tzv. fullstack se bude moci odlišit od konkurence a nabídnout kompetitivní cenu.“

Rostoucí poptávka po kompletních řešeních je zřejmá, což je ostatně možné vidět na příkladu Cisca. To má kompletní infrastrukturu až na storage systémy, kvůli čemuž vytváří aliance s EMC (vBLOCK) a NetAppem (V-Series). „Ovšem tím, kdo tuto alianci řídí, nejsou EMC ani NetApp, ale Cisco, protože dodavatele storage systémů může kdykoliv vyměnit,“ argumentuje Bačina.

Podle čísel Gartneru je EMC stále největším prodejcem storage systémů. Čísla z let 2010 a 2011 nicméně ukazují pouze minimální pohyb EMC, zatímco například Dell a HP značně povyrostly. „Setrvačnost je velká věc,“ komentuje Bačina prozatím stálé postavení svého konkurenta.

Ať už se slovní přestřelky vyvinou jakkoliv, trh prozatím rozhodně nefunguje tak černobíle. Jednotná konvergovaná infrastruktura skutečně může být velikým lákadlem pro společnosti, které svojí infrastrukturu staví na zelené louce. Stejně tak nově budovaná datová centra určená pro provozování veřejného cloudu mohou tohoto spojení využít. Zaběhnuté firmy si ale velice často nemohou dovolit kompletně obměnit své vybavení a stále jsou nuceni jednotlivé části kupovat od různých výrobců.

Diskuze (11) Další článek: Intel uvede úspornější verzi čipu Thunderbolt

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,