Statistici hlásí velký propad prodejů počítačů, hlavně těch stolních

Statistici hlásí velký propad prodejů počítačů, hlavně těch stolních

Prodeje počítačů v posledních letech zaznamenávají propad, který se nevyhýbá ani České republice. Meziroční pokles byl zaznamenán již ve třech po sobě následujících čtvrtletích. Nejvíce se na této statistice podepsaly stolní počítače, kterých se u nás prodalo bez mála o čtvrtinu méně než před rokem.

Vývoj je však podle všeho důsledkem několika souběžných faktorů, které nejsou trvalého charakteru. Zájem o počítače neutichá, jen se mění samotná zařízení a poptávku ovlivňují i předloňské přírodní pohromy v Asii, které vyřadili několik výrobců elektronických součástek, a způsobily globální nedostatek pevných disků. Co stojí za poklesem prodejů počítačů v Česku, shrnul do čtyř bodů Petr Švagrovský, který působí jako analytik společnosti IDC:

  • Důvodem meziročního poklesu je především loňská vysoká nabídka stolních počítačů pro komerční segmenty – tehdy se realizovaly dodávky počítačů, ke kterým nemohlo v důsledku nedostatku komponent (pevných disků) dojít už o kvartál dříve, neboť tento trh komponent byl ochromen povodněmi v Thajsku. Nejde tedy ani tak o letošní „propad“ jako spíše o příliš vysoký srovnávací základ z minulého roku.
  • Klesal také trh notebooků, a to mimo jiné také proto, že z trhu mizí dříve oblíbené mini-notebooky (netbooky). Šlo o cenově velmi dostupná zařízení, která však nebyla zdrojem velkých marží a nepřispívala tedy dostatečně na další výzkum a vývoj.
  • Koupěschopná poptávka se částečně z trhu PC přelévá na trh v současnosti populárních tabletů.
  • Přijetí tak radikálních změn, jaké přinesl nový operační systém (OS) Windows 8, bude ze strany poptávky zdlouhavější a s vydáním nového OS nedošlo k bezprostřední odezvě v podobě růstu poptávky z titulu obnovy hardwaru.

Některé segmenty trhu však i přes vliv negativních faktorů vykazovaly růst. Jsou to například All-in-one počítače, nebo hybridní notebooky kombinované s tablety. Tyto novinky oživují trh, zvyšují poptávku a pro výrobce jsou obzvlášť výhodné, protože je prodávají s vyšší marží.

„V druhé půli roku trh PC určitě ožije, například komerční sféra bude ve velkém přecházet z Windows XP, jemuž bude v dubnu končit podpora ze strany společnosti Microsoft,“ upozorňuje Petr Švagrovský. Také proto Microsoft připravuje aktualizaci Windows 8.1, která by měla z nevalně přijatého systému Windows 8 udělat atraktivnější artikl. Doufají v to i samotní výrobci počítačů.

Diskuze (44) Další článek: Tim Cook: Když to bude dávat smysl, klidně budeme vyvíjet pro Android

Témata článku: Byznys, Statistiky, Statistika, Prodej počítačů, Mini PC, Proto, Nedostatek, Stolní počítače, Hybridní notebook, Propad, Negativní faktor, Propad prodejů, Komerční sféra, All-in-one počítač, Stol, Sto, Vysoká marže, Vysoký prodej, Notebooky bez os, Velký, Velký propad, Thajsko, Velká aktualizace, All In One Pc, Notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59