Státní agentura CzechInvest vyšle první tuzemské firmy do Singapuru

Státní agentura CzechInvest vyšle první tuzemské firmy do Singapuru

Česká státní agentura CzechInvest podřízená Ministerstvu průmyslu a obchodu otevřela pobočku startupového inkubátoru CzechAccelerator 2011-2014 v Singapuru. Tento krok navazuje na dřívější aktivity CzechInvestu, který v prvním kole svého programu pomohl 26 českým firmám s financováním několikaměsíčních pobytů v kalifornském Silicon Valley. Agentura chce v tomto roce otevřít ještě pobočky v bostonském Cambridge Innovation Center, izraelském Misgan Venture Acceleratoru a curyšském Technoparku.

Do programu CzechAccelerator se mohou hlásit tuzemské především technologické začínající společnosti s inovativními a zajímavými nápady a projekty. Komise složená ze dvou zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu, zástupce CzechInvestu a dvou nezávislých odborníků vždy přihlášené projekty posoudí a umožní jim sbírat zkušenosti a obchodní kontakty v zahraničí.

Více míst a více peněz

Původní program CzechAcceleratoru běžel 2 roky, zacílen byl ovšem pouze na Silicon Valley. Státní fond do 26 mladých společností investoval zhruba 5 milionů korun, přesto ale zdaleka nepokrýval všechny náklady. Druhé kolo programu rozšiřuje pole působnosti také do dalších zemí a společnostem pokryje větší část nákladů. Plně hrazeny mají být školení, semináře, mentoring, konference a poradenské služby. Proplacena má být rovněž část nákladů na kanceláře, dopravu a ubytování. Jedna firma může získat až 870 tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek
Útočištěm v Singapuru bude pro české firmy akcelerátor Expara IDM Ventures.

CzechInvest v zahraničních technologických a inovačních centrech nezakládá přímo vlastní pobočky, ale funguje na partnerské bázi přímo s tamními akcelerátory. V Singapuru se české firmy mohou těšit na zázemí, servis a kontakty Expara IDM Ventures.

Singapur je strategicky velice významná lokalita. Nejenom, že je zde vyvinuté startupové podhoubí a soustředí se zde inovace a znalostní ekonomika, ale jedná se také o vstupní bránu na rychle rostoucí asijský byznys. „Dostat se do takového centra, kterým je právě Singapur, může být pro české firmy finančně neúnosné, a proto nabízíme prostřednictvím projektu CzechAccelerator 2011-2014 finanční podporu a pomoc před odjezdem i v průběhu pobytu,“ říká k tématu ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Celý program podporuje také mezinárodní transfer technologií, což v praxi znamená, že si firmy mohou vyměnit zkušenosti, ale rovněž je možné do České republiky přilákat zahraniční kapitál formou investic. „V Singapuru mohou firmy využít mezinárodní transfer technologií, značná část investic tam totiž plyne právě do vědy a výzkumu a je zde veliká koncentrace patentů a licencí,“ vysvětluje Petr Očko, který na MPo zastává funkci ředitele sekce EU, výzkumu a vývoje a v minulosti se podílel na rozjezdu tuzemského akcelerátoru StartupYard.

Jako první česká společnost se do Singapuru podívají NFG services, kteří při té příležitosti spustili portál Nafigate.com. Firma pracující s technologií nanovláken podepsala spolupráci s Národní singapurskou univerzitou a plánuje vstoupit na asijské trhy. „Asijský trh je pro nás klíčový, je to trh budoucnosti – jak z hlediska vědy a výzkumu, tak z hlediska konečné spotřeby. Navíc navazujeme na dlouholeté aktivity zavádění Nanospidera na asijské trhy,“ slibuje si od projektu Ladislav Mareš z NFG.

Do Singapuru se rovněž chystá společnost System4u pracující především na mobilních technologiích pro firemní zákazníky. První fází CzechAcceleratoru v Silicon Valley úspěšně prošlo několik tuzemských firem, například Moredays, Safetica, AdvaICT nebo E&S Software, kteří vyvíjí aplikaci eM Client.

Diskuze (1) Další článek: Extrémně výkonný „domácí“ počítač Aventum s chlazením Cryo-TEC

Témata článku: Byznys, Startupy, Cambridge, Tuzemský obchod, Kalifornská univerzita, Singapur, Czechinvest, MPO, Mezinárodní agentura, Stát, Konečná fáze, Agentura, Český les, Agent, Obchodní kontakt, Transfer, Český obchod, Asijský trh, Státní agentura, Doprava budoucnosti, Mentoring, Silicon Valley, Akcelerátor, Původní program


Určitě si přečtěte

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 49