Státní datové centrum a služby za miliardy ovládli jeho projektanti

Státní datové centrum a služby za miliardy ovládli jeho projektanti

O datovém centru, které provozuje Státní tiskárna cenin (STC), se v kuloárech vypráví všemožné nepěkné historky. Projekt, jehož vybudování vyšlo na 386 milionů korun, zaujal i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který se zaměřil na náklady na výstavbu a provoz v letech 2010 až 2014. Závěry jsou zajímavé, nikoliv však překvapivé.

„Z kontroly vyplývá, že soutěž na výstavbu datového centra STC vyhrála společnost, která se podílela na stanovení jeho technologických parametrů. Tato společnost vytvořila projektovou dokumentaci technologické části datového centra STC. V následném výběrovém řízení její nabídka jako jediná přesně odpovídala podmínkám zadání, které vycházely z této projektové dokumentace. Tato společnost se tak následně stala jedním z hlavních dodavatelů. Ostatní uchazeči byli vyřazeni s tím, že jejich nabídky podmínky zakázky nesplňují. Nabídky vyřazených uchazečů byly zhruba o 50 milionů korun nižší,“ předkládá NKÚ jeden ze svých závěrů obsažených ve zprávě.

Zakázky za více než miliardu

Problematické jsou i další dvě zakázky. STC provozuje pro ministerstvo financí mimo jiné dvě služby – Service Desk a Integrovaný informační systém Státní pokladny. Zakázky zadány v režimu utajení a opět je dostaly na starost firmy, které vytvořily zadání, respektive hlavní dodavatel.

Klepněte pro větší obrázek
Datové centrum STC. Foto: SPCSS

„Za obě tyto veřejné zakázky Ministerstvo financí do září 2014 Státní tiskárně cenin zaplatilo 1,1 miliardy korun, ta pak svým subdodavatelům z těchto prostředků uhradila 760 milionů korun,“ dodává NKÚ.

Také další informace poukazují minimálně na velmi nehospodárné zacházení. „Ministerstvo financí si také od Státní tiskárny cenin najímalo služby 32 zaměstnanců. Dvanáct z nich přitom dříve pracovalo právě pro Ministerstvo financí, které je do tiskárny cenin postupně převedlo. Od roku 2004 do září 2014 za jejich služby zaplatilo 254 milionů korun. Obešlo tak vládní nařízení o snižování počtu zaměstnanců ministerstev. Ministerstvo to vysvětlilo tím, že bez nich by nebylo schopné zajistit provoz svých informačních systémů, tedy běžnou činnost ministerstva standardně zajišťovanou vlastními zaměstnanci.“

„Ministerstvo financí platilo měsíčně 95 tisíc korun za každého ze zaměstnanců, kteří pro něj ve Státní tiskárně cenin pracovali, přestože podle zjištění NKÚ byl v té době jejich plat včetně zákonných odvodů zhruba poloviční. Tuto částku platilo ministerstvo v plné výši i v době, kdy tito zaměstnanci byli například na dovolené, na nemocenské nebo dokonce na mateřské dovolené. Ministerstvo v těchto případech postupovalo nehospodárně a dopustilo se porušení rozpočtové kázně ve výši 4,6 milionu korun.“

Vyčleněno do nového podniku

Datové centrum STC je naplněné pouze z poloviny a podle informací Connect.cz se jeho provoz nevyplácí. Andrej Babiš z STC počátkem roku vyčlenil samostatný podnik nazvaný Státní pokladna Centrum sdílených služeb, jehož vedením byl pověřen bývalý šéf Fujitsu-Siemens a známá postava ve státním IT Hanuš Weisl.

 

Datové centrum bylo začátkem roku vyčleněno do samostatného podniku. I tak se ale provoz nevyplácí a návratnost je v nekonečnu.

 

Tradiční tiskárna peněz a datové centrum jsou tak nyní oddělené projekty. Tím se dosáhlo toho, že datacentrum netáhne tiskárnu finančně dolů a alespoň jeden podnik tak může zůstat provozně v pořádku. Rentabilita samotného datacentra nicméně zůstává otázkou. Objevují se tak snahy do datacentra dostat co nejvíce státních institucí.

„Samostatné datové centrum bude hodně ztrátové. I kdyby si finance prosadily větší konsolidaci, stále to nejspíše nebude stačit,“ dodávají k tomu zdroje Connect.cz. Návratnost celé akce je podle nich „v nekonečnu“.

Váš názor Další článek: 4 nástroje pro analýzu využití pevného disku

Témata článku: Právo, Služby, Samostatná služba, Vládní nařízení, Výběrové řízení, Datové centrum, Centrum, Finance, Stát, Nejvyšší kontrolní úřad, Uchazeč, Foto soutěž 2016, Pokladna, Veřejné zakázky, Známá postava, Státní podnik, ProjektaČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Webkamera pro Teams má vypnutý mikrofon. Hovadina roku 2021 od Microsoftu [komentář]

Webkamera pro Teams má vypnutý mikrofon. Hovadina roku 2021 od Microsoftu [komentář]

** Microsoft Modern Webcam je certifikovaná pro Teams. ** Webkamera má standardně vypnutý mikrofon. ** Mikrofon není certifikovaný pro použití v Teams.

Petr Urban
Microsoft TeamsWebkameraMicrosoft
Vybrali jsme 20 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče. Třeba k Vánocům

Vybrali jsme 20 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče. Třeba k Vánocům

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek
Stavebnice
Vybíráme nejlepší monitory pod stromeček. Od levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory pod stromeček. Od levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem stojí jen tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

Jiří Kuruc
Monitory