Státní IT systémy se duplikují, je třeba je sjednotit

Mnoho státních informačních systémů není v dobrém stavu. Mnohdy miliardové projekty často nemají příliš promyšlenou koncepci a systémy jednotlivých ministerstev a úřadů se spolu nedomluví. Příčin to má mnoho, jednou z největších je ale velká decentralizace a absence jednotného a strategického přístupu. Odborníci po centralizaci volají delší dobu a nyní se o něco takového snaží ministerstva vnitra a financí.

„U nás se pořád drží veliký resortismus,“ souhlasí výkonný ředitel společnosti NEWPS.CZ Martin Řehořek. „Pár sdílených řešení se sice najde, zejména v rámci regionů, ale jinak se IT systémy duplikují. A někdy jich je na podobné věci i více než dva. Každý si hraje na svém písečku.“

NEWPS.CZ je jednou z firem, která se snaží propagovat větší centralizaci. Mluví o celkových úsporách a lepším fungování státu, zároveň samozřejmě ve sjednocování IT systémů díky svým technologiím a službám vidí možnosti zajímavého byznysu. „Vyděláme na tom všichni,“ říká Řehořek.

Když neexistuje společné financování

Podle Řehořka se resortismus drží zejména kvůli dvěma aspektům. „Ministerstvo má pěkně postavený svůj vlastní systém, je jeho, ne něčí jiný,“ popisuje jeden z důvodů. Druhým je pak skutečnost, že se jenom velice těžce realizuje kofinancování společných projektů.

 

U nás se neustále drží resortismus a funkce IT systémů se duplikují.

 

„V podstatě neexistuje, že by jedno ministerstvo přišlo za druhým a řeklo, že chce do systému toho druhého začlenit to a tamto. A pokud existuje vůle, v podstatě pak jeden rezort platí za ten druhý, což už je porušení rozpočtových pravidel.“

Stát už v současné době nemá tolik peněz, aby mohl začít IT systémy budovat znova, centralizovaně a lépe (a rovněž by to zřejmě nebylo politicky průchozí, vzhledem k dřívějším kauzám), i když se objevují možnosti v rámci strategií jako eGovernment 2014+ a podobně (tam to ale vypadá spíše na financování menších dílčích věcí). Začíná se tedy řešit, jak využít a propojit to, co už aktuálně funguje.

„Ono ani moc dalších možností jak to dělat není,“ myslí si šéf NEWPS.CZ. První dobrou vlaštovkou jsou dle jeho slov snahy ministerstva vnitra převzít koordinační roli pod sebe. „Vnitro by si teď mělo stoupnout dopředu a říci, že takhle a takhle se to teď bude dělat.“

Zbytečně mnoho přihlašovacích údajů

NEWPS.CZ logicky ze své pozice správce centrály Czech POINT propaguje sdílené služby právě tohoto projektu, jehož součástí je také Jednotný identitní prostor (JIP), který je k dispozici všem orgánům veřejné moci zdarma pro zajištění služby autentizace a autorizace uživatelů. „Mnoho státních systémů má zbytečně vlastní správu identit uživatelů, takže se úředníci musí přihlašovat pod různými údaji do různých systémů,“ argumentuje Martin Řehořek.

 

Technologie a infrastruktura tu jsou. Musíme se zamyslet nad tím, jak stávající systémy využít.

 

„Příkladem sdílení služeb nechť je využití JIP Czech POINT pro autentizaci a autorizaci uživatelů z řad úředníků k agendovým informačním systémům (AIS) nebo základním registrům. Dalším příkladem je CzechPOINT@home, který pro autentizaci uživatelů z řad občanů využívá sdílenou službu IS datových schránek. Inspirací ostatním úřadům může být příklad MPSV, který pro ePortál ČSSZ sdílí autentizační službu ISDS pro přístup k poskytování například výpisů důchodového pojištění a dalších.

„Technologie a infrastruktura tady jsou, teď chybí jen zájem a vůle vše propojovat. Musíme se zamyslet nad tím, jak stávající systémy využít,“ zakončuje Řehořek.

Váš názor Další článek: Jak správně vybrat notebook: Procesor je základ

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,