Státní startupový seed fond přijde o stovky milionů

Státní fond, který měl investovat do začínajících firem a zejména technologických startupů, neutratil po třech letech příprav ze svých 53 milionů eur stále ani cent. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), pod nějž takzvaný seed fond patří, navíc uvažuje, že původní částku sníží o 27 milionů eur a přesune ji do programu Rozvoj, jehož cílem je podpora malých a středních firem.

„Snížení se bude týkat části fondu, která by měla být určena na kapitálové vstupy do vznikajících firem. Důvodem je reálná obava, že by se do roku 2015 nestihly původně vyhrazené peníze proinvestovat,“ vysvětluje zvažovaný krok Petr Očko, ředitel sekce fondů EU na MPO. Časové omezení vyplývá z toho, že peníze pocházejí z evropských fondů určených na rozpočtové období 2007 až 2013.

Na vině jsou průtahy s výběrem správce seed fondu, bez něhož fond nemůže dostat licenci od České národní banky. Letos v září rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, že MPO nemělo z tendru, který vyhrála investiční společnost QI, vyloučit firmu Avant. Ta nabídla výrazně nižší cenu za správu fondu než ostatní uchazeči. Ministerstvo se proti rozhodnutí odvolalo. Teď se čeká na rozhodnutí rozkladové komise.

Investice s dalším soukromým investorem

„Ve věci je stále vedeno druhostupňové řízení. Nyní nelze předvídat možný termín vydání rozhodnutí,“ říká Martin Švanda, tiskový mluvčí ÚOHS. Pokud ministerstvo s odvoláním neuspěje, bude muset Avant vrátit do soutěže, znovu ho vyzvat ke zdůvodnění mimořádně nízké nabídky a následně tendr znovu vyhodnotit. „Zadávací řízení by nebylo nutné provádět znovu,“ dodává Švanda.

Tento scénář by start fondu odsunul o několik měsíců. „Znovu vyhodnotit nabídky bychom stihli do dvou měsíců. Pak se ale proti výsledku budou moci účastníci zase odvolat,“ říká Očko. Kdyby se výsledek soutěže obešel bez odvolání, mohl by seed fond začít investovat v polovině příštího roku.

„Věříme, že v části určené pro už existující firmy, které potřebují kapitál na další rozvoj, by se i ve zbývajícím roce a půl dalo najít dostatek projektů pro rozdělení celé částky 21 milionů eur,“ soudí Očko. Reálné možnosti investic v obou částech fondu bude ministerstvo konzultovat s vybraným správcem. Pak upraví i částky vyhrazené pro investice.

Hlavní myšlenkou seed fondu je podpora vzniku nových firem a rozvoje mladých podniků, protože zejména začínající firmy hledají obtížně startovní kapitál pouze u soukromých venture fondů. Stát ovšem do firem nebude investovat sám. U vznikajících firem může jeho podíl dosáhnout maximálně 70 procent investice, zbytek musí dodat soukromý investor. U fungujících firem, které potřebují kapitál na další rozvoj, je maximální podíl státního fondu 50 procent.

I z tohoto důvodu Petr Očko věří, že státní seed fond nebude trh deformovat. „Není to věc, co by měla trh poškozovat a naopak by mu měla pomoci,“ myslí si Očko.

Diskuze (5) Další článek: Aukce kmitočtů nezměnila nic [komentář]

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,