Testy | Asus | Wi-Fi | Router

Test Asus Lyra: Wi-Fi v celém domě není věda

Asus Lyra rozšiřuje nabídku Wi-Fi routerů, které kladou na první místo pohodlí obsluhy a dostupnost kvalitního signálu v celé domácnosti.

Letos si výrobci domácích Wi-Fi routerů konečně uvědomili, že doma víc řešíme chybějící signál v ložnici než počet antén, podporované standardy a rozsah nastavení. Navíc neváháme zaplatit za řešení, které prostě funguje bez studování manuálů. Na scénu tak přicházejí mesh Wi-Fi sítě pro domácnosti.

Asus Lyra

Podporovaná pásma: 400 Mb/s 2,4 GHz + 867 + 867 Mb/s 5 GHz ● standardy: 802.11a/b/g/n/ac ● 7 interních antén 2× Gb LAN (případně Gb pro WAN) ● spotřeba 6,8 W ● 150 × 150 × 50 mm

11 500 Kč
Asus Lyra MAP-AC2200

Mesh Wi-Fi sítě existují technicky delší dobu, konečně ale nejsou složité. Instalace je tak jednodušší než u normálních Wi-Fi routerů. V případě Lyry jsou v balení tři větší bílé puky. Jeden, označený jako Start, připojíte drátem k internetu. V mobilní aplikaci si vyberete jméno a heslo bezdrátové sítě. Když pak chcete v nějaké části domu zlepšit signál, zapojíte tam do zásuvky další bílý puk a přes mobil jej přidáte do vaší sítě.

Všechny tři puky se vzájemně domluví, určí si nejlepší cestu signálu a automaticky si vás budou předávat, když se po domácnosti pohybujete s telefonem nebo notebookem. Bez dalšího nastavování vše funguje a signál je tam, kde jej potřebujete.

ilustrak_OŘEZ.jpg
detail1_OŘEZ.jpg
Asus Lyra. Pořídíte si tolik „puků“, kolik potřebujete, aby byl dobrý Wi-Fi signál v každém koutě vašeho obydlí.

Na každém puku jsou dva LAN konektory pro drátové připojení počítače nebo jiných zařízení. Hlavní puk má také dva konektory, jeden ale vždy obsadí připojení k internetu.

Snadno v aplikaci, pohodlně přes web

Pokud se chcete pustit do většího nastavování, můžete si vybrat mezi aplikací pro mobilní telefon a klasickým webovým rozhraním. Mobilní aplikace spíš cílí na rodiče. Umožňuje blokovat přístup k internetu u určených zařízení v zadané hodiny, nebo blokovat obsah na internetu. Webové rozhraní pak uklidní ty, kteří se bojí, že jednoduchá obsluha znamená málo možností.

AppMap.jpgAppPort.jpgAppTime.jpgWebSec.pngWebVPN.png
Nastavení v aplikaci doplňuje webové rozhraní

Přes web nastavíte pevné IP adresy pro vybraná zařízení, VPN nebo routování. Za bezpečnostní riziko ale pokládám ve výchozím stavu povolený přístup k webovému rozhraní routeru z internetu. Sice si při instalaci v mobilní aplikaci vybíráte jméno a heslo, a není tam nic výchozího, nikde vás ale nic nevaruje, že máte dveře z internetu odhalené.

Už je z čeho vybírat

Vyzkoušel jsem letos Netgear Orbi, TP-Link Deco a nyní Asus Lyra. Všechny slibují a dodávají rychlou Wi-Fi do celé domácnosti, pochopitelně jsou ale mezi nimi rozdíly.

Asus Lyra se řadí k těm lepším, protože nabízí hned tři bezdrátová pásma. Jedno pásmo tak může sloužit jako bezdrátová páteřní linka mezi uzly a pro vaše zařízení jsou k dispozici dvě neobsazená pásma na 2,4 a 5 GHz. Tři stanice jsou přitom víc než základní dvě u Netgearu Orbi. Orbi, také se třemi pásmy, je výkonnější, jeho dražší verze s gigabitovou páteřní linkou dokáže dostat rychlý internet i na větší vzdálenost, ale jen dvě stanice v základním balení nedovolí tak rovnoměrné pokrytí.

TP-Link Deco je pak nejlevnější, ale jen dvoupásmový. Komunikace mezi uzly tedy ukrajuje z rychlosti pro připojená zařízení. Chybí mu také podrobnější nastavení přes webové rozhraní.

Cenově Asus Lyra vychází jako tři kvalitní routery, připlácíte si tu především za pohodlnou instalaci a rychlou Wi-Fi v celém bytě nebo domě bez neustálého přepínání Wi-Fi sítí.

Diskuze (31) Další článek: Šéf FBI: Mírně řečeno, šifrování je obrovský, obrovský problém

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,