Twitter je na burze. Akcie vyrostly o 90 procent

Twitter je na burze. Akcie vyrostly o 90 procent

Akcie americké internetové společnosti Twitter zahájily své obchodování na newyorské burze nárůstem o 73 procent na více než 45 dolarů během první hodiny. Emisní cena přitom činila 26 dolarů. Vstup Twitteru na burzu byl nejočekávanější primární emisí od loňského debutu firmy Facebook.

O něco později se akcie internetové společnosti vyšplhaly až na 50 dolarů. To představuje oproti emisní ceně nárůst o více než 90 procent. Tržní hodnota Twitteru se podle newyorské burzy přechodně dostala až ke 30 miliardám USD, v přepočtu více než 600 miliard korun.

Například Brian Wieser ze společnosti Pivotal Research Group za přiměřenou považuje cenu 30 dolarů za akcii. „Twitter je prostě příliš drahý,“ uvedl Wieser ve zprávě pro klienty.

Může překonat Google

Podle analytika JJ Kinahana ze společnosti TD Ameritrade ale vývoj na burze naznačuje, že lidé považují nynější cenu za „celkem férovou“. „Jasně se ukazuje, že poptávka převažuje nad nabídkou,“ řekl Kinahan. „Není možné vědět, jaká je reálná hodnota (akcií Twitteru),“ dodal.

Největším akcionářem Twitteru je podle agentury DPA spoluzakladatel podniku Evan Williams, který má 56,9 milionu akcií. To představuje zhruba desetiprocentní podíl. Při ceně 45 dolarů za akcii hodnota tohoto podílu přesahuje 2,5 miliardy dolarů. Dolarovým miliardářem je při tomto kurzu je také další spoluzakladatel Jack Dorsey, který vlastní přes čtyři procenta akcií Twitteru.

Americká společnost Twitter už ve středu prodala investorům 70 milionů akcií za zhruba 1,8 miliardy dolarů (asi 34 miliard korun). Primární emise Twiteru ale ještě může překročit hodnotu emise internetového gigantu Google z roku 2004 v sumě 1,9 miliardy dolarů. Twitter má totiž v záloze ještě 10,5 milionu dodatečných akcií, které podle mínění obchodníků s největší pravděpodobností rovněž prodá. S celkovým výnosem 2,1 miliardy dolarů by se tak Twitter stal druhou největší internetovou emisí v historii po Facebooku, který loni v květnu získal 16 miliard dolarů.

Emisní cena ohodnocuje celý podnik na 14,1 miliardy a v případě prodeje dodatečného balíku na 14,4 miliardy dolarů, což je dvojnásobek hodnoty předního slevového portálu Groupon. V méně používaném výpočtu zahrnujícím akciové opce pro zaměstnance by tržní hodnota firmy přesahovala 18 miliard dolarů.

Dvanáctiměsíční cenové výhledy analytiků pro Twitter se pohybují od 29 po 54 dolarů. Investoři akcie Twitteru hromadně objednávali i přesto, že firma v uplynulých letech sice vykazovala silný růst tržeb, ale byla ztrátová. Někteří analytici tak varují před silným kolísáním a opakováním slabého výkonu akcií Facebooku v případě zklamání. „Jako firma, která několik let nečeká zisk, Twitter potřebuje, aby mu jeho investoři dál věřili. Pokud jeho akcie začnou vykazovat od počátku negativní trend, mohl by pokles nějakou dobu trvat,“ řekl agentuře Reuters profesor newyorské Columbia Business School Moshe Cohen.

Twitter se podle analytiků poučil z problémů, na něž si zadělal Facebook, jehož akcie po debutu dlouhé měsíce klesaly. Svou emisní cenu Twitter před prodejem na rozdíl od Facebooku nijak výrazně nezvýšil, namísto problémy zatíženého trhu Nasdaq si vybral burzu NYSE, ani nezvyšoval počet prodávaných akcií těsně před emisí.

Skeptici ale poukazují na možné dlouhodobější problémy firmy - udržitelnost růstu počtu uživatelů a příjmů z reklamy, které jsou hlavním zdrojem firemních tržeb. Navzdory téměř čtvrt miliardě uživatelů postrádá Twitter všudypřítomnost a přitažlivost Facebooku, kam se většina jeho uživatelů každodenně přihlašuje. Podle průzkumu Reuters-Ipsos nepoužívá Twitter více než třetina lidí, kteří si na něm vytvoří účet.

Twitter nicméně vidí velikou příležitost v propojení s televizemi (takzvaný second screen). Se vstupem na burzu se navíc snaží dostat do přízně větší mase uživatelů. Více v našem dřívějším textu.

Diskuze (1) Další článek: 10 zlepšováků od Stardocku, které promění Windows 8

Témata článku: Byznys, Sociální sítě, Twitter, Reálná hodnota, Akcie, Reuters, Days, Celkový výnos, Images, Dolarový miliardář, Primární emise, Dolar, Evan Williams, Největší akcionář, Ipsos, Columbia, Google Images, DPA, Čtvrt miliardy, Největší podíl, Burza, Přitažlivost, Opce, Cohen, The Flash, Nejprodávanější televize na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19