U. S. Army namontovala laserovou zbraň na obrněné vozidlo Stryker

  • Vše nasvědčuje tomu, že se americká armáda shlédla v laserových zbraních
  • Vojáci nedávno ohlásili dokončení vývoje rekordního laseru s výkonem 60 kW
  • A nyní poprvé v historii namontovali laserový zbraňový systém na bojové vozidlo

Je to sotva pár dní, co specialisté US Army Space and Missile Defense Command/Army Forces Strategic Command (USASMDC/ARSTRAT) vyzbrojili obrněné vozidlo Stryker 5kW laserem. Došlo k tomu během vojenského cvičení Joint Improvised-Threat Defeat Organization (JIDO) UAS Hard-Kill Challenge v prostoru White Sands Missile Range, stát New Mexico.

Strykery jsou osmikolová bojová vozidla původně vyvinutá v Kanadě, která vyrábí společnost General Dynamics. Americká armáda je používá od roku 2002. Existuje celá řada variant Strykerů, od obrněného vozidla pro družstvo pěchoty, až po stíhač tanků vybavený odpalovacím zařízením střel TOW anebo vozidlo chemického, biologického a radiačního průzkumu. Dohromady jich bylo ve všech variantách vyrobeno asi pět tisíc.

Podle dostupných informací byl obrněnec Stryker při této příležitosti vybaven laserovým systémem Mobile Expeditionary High Energy Laser (MEHEL) 2.0, což je vylepšená verze původního laseru MAHEL s výkonem 2kW. Laser MEHEL 2.0 je přitom možné s úspěchem použít proti nepřátelským dronům.

Během cvičení, které probíhalo od 27. února do 3. března 2017, měl Stryker za úkol laserem MAHEL zlikvidovat jednotlivé drony i skupiny dronů. Stryker čelil dronům, které byly lehčí než 9 kilogramů, létaly do výšky přes 366 metrů a dosahovaly rychlosti až 185 kilometrů za hodinu.

Nepřátelské drony představovaly stroje s pevným křídlem i kvadrokoptéry. Účelem cvičení bylo předvést současný stav vývoje této technologie a objevit slabá místa laserového systému, které bude možné dále vylepšit.

Podle inženýrů americké armády bylo vybavení obrněného vozidla Stryker vysokoenergetickým laserem a také radarem pro sledování cílů velmi úspěšné. Systém se osvědčil a 5 kW laser byl schopen drony porazit. V U. S. Army doufají, že až technologii laserových systémů dotáhnou, tak poskytne americkým jednotkám další úroveň ochrany proti raketám, dělostřelectvu, minometům, dronům a střelám s plochou drahou letu.

Zdroj: U. S. Army

Diskuze (7) Další článek: Intel má nové procesory Xeon E3. Mají co nabídnout i běžným uživatelům

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,