Umělá inteligence zvládne test inteligence pomocí obrazců lépe než 75 % Američanů

Novým systémům umělé inteligence se úspěšně daří překonávat schopnosti člověka na mnoha frontách - ať už to jsou komplikované hry typu Go! nebo nejnovější případ s vizuálním testem inteligence.

Vědci ze Severozápadní univerzity v Illinois ve Spojených státech totiž vytvořili systém umělé inteligence založený na platformě CogSketch, který dokáže úspěšně řešit problémy v testu RPM (Raven’s Progressive Matrices).

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z jednodušších příkladů, jaká je správná odpověď?

Inteligenční test RPM zahrnující různé druhy obrazců, které je nutné správně doplnit, vyžaduje abstraktní myšlení a schopnost identifikovat vzory, které je nutné následně využít k vyřešení příkladu. Použitá verze testu obsahovala celkem 60 příkladů, u kterých bylo nutné doplnit jeden chybějící obrazec v rámci kombinace šesti nebo osmi dostupných voleb.

Současná verze umělé inteligence je schopná v tomto testu obstát lépe, než 75 % Američanů, což je poměrně vysoké číslo. Vzhledem k tomu, že lze předpokládat další zlepšování, bude umělá inteligence jistě velmi brzy lepší než většina lidí i v tomto druhu inteligence. Přijdeme tak zase o další přednost, kterou má náš mozek pokročilejší než ten umělý.

Zdroj obrázku: Dumb and Dumber, MPCA

Témata článku: Věda, Umělá inteligence, Statistiky, Výzkum, Strojové učení, Mozek

31 komentářů

Nejnovější komentáře

  • alIien.cz 24. 1. 2017 7:02:46
    Amíci jsou prostě tupci. To mě by žádná UI nikdy nepřekonala, jsem totiž...
  • TrueStory 24. 1. 2017 6:48:11
    Ono už na základce jako dítě jsem si vysloužil ředitelskou důtku za...
  • Pavel Černík 23. 1. 2017 17:04:20
    Jen pro zajímavost, kdyby to někoho zajímalo - pokud je chytřejší než 75%...