Technologie | USB | USB-C

USB 3.2 přinese 2× vyšší rychlost, bude přitom možné použít stávající „kvalitní“ kabely USB-C

USB 3.2 přinese 2× vyšší rychlost, bude přitom možné použít stávající „kvalitní“ kabely USB-C | Foto: Maurizio Pesce, CC BY 2.0

Pokud v současnosti používáte USB-C rozhraní, které jsou postavené na technologii druhé generace USB 3.1 s rychlostí 10 Gb/s a máte nakoupeno spousty kabelů, nebudete je muset s novou generací vyhazovat.

Nová generace USB 3.2 totiž bude podporovat stejný systém specifikace kabelů a pouze místo dvou párů vodičů bude využívat všechny čtyři páry pro přenos dat. Díky tomu bude rychlost zvýšena ze současných 10 Gb/s až na 20 Gb/s (Thunderbolt 3 přes USB-C nabízí 40 Gb/s). Má to ale malý háček.

Musí to být „kvalitní“ USB-C kabely, které splňují specifikaci, což by mohl být problém typicky u levných kabelů z čínských e-shopů. Jak totiž upozornila třeba Ars Technica, už u stávající verze USB-C s USB 3.1 se na trhu objevuje spousta levných, takřka falešných USB-C kabelů, které nedodržují specifikaci USB 3.1 a dokonce dokážou odpálit řadič v zařízení.

Finální specifikace 3.2 bude k dispozici v září, přičemž i když se nezmění systém kódování, bude nutné použít nové řadiče, takže podpory se dočkáme pouze s novými zařízeními.

Přes USB-C lze připojovat třeba i monitor, podívejte se na recenzi jednoho z nich:

Diskuze (8) Další článek: Nová betaverze Windows 10 láká na propojení s mobilním Chromem od Googlu

Témata článku: Technologie, USB, USB-C, Vysoká rychlost, Finální specifikace, Levný kabel, Desktopový čipset, Kódování, Stav, Systém, Ars Technica, Specifikace, Háček, Vodič, Usb-c rozhraní, Rychlost, Nová generace, Druhá generace, Kabel, Řadič, USB-C kabel, Generace, Zařízení, Čínský e-shop, Nové zařízení