Analytický zdroj GSMA Intelligence spolupracující s více než 800 operátory a 4 400 sítěmi po celém světě ohlásil významný milník v penetraci mobilních telefonů a zařízení pro mobilní sítě na naší planetě.
Před 25 lety se začaly psát tuzemské mobilní dějiny. Eurotel spustil analogovou síť na třech vysílačích
Současný odhadovaný počet lidí na Zemi je přibližně 7,5 miliardy a nyní poprvé v historii překonal počet unikátních uživatelů s mobilní připojením hranici 5 miliard. To znamená že dvě třetiny lidí na naší planetě vlastní mobilní telefon nebo jiné zařízení využívající mobilního připojení přes sim kartu, které jsou schopné minimálně posílat smsky a volat. Počet chytrých telefonů s datovým připojením jistě bude výrazně méně, ale jejich počet pochopitelně rychle roste s tím, jak jsou levnější a dostupnější.

Aktuální statistiky množství uživatelů s mobilním připojením dle GSMA Intelligence
Je třeba upozornit na to, že jde skutečně o unikátní uživatele, protože samotných mobilních připojení je přes 8 miliard. Někteří zkrátka mají dva a více telefonů a sim karty se také nachází v jiných zařízeních.
Pokud jde o rychlost rozšíření, k dispozici je i přehledná infografiku, kde je možné vidět, že v roce 2003 mělo mobilní připojení teprve jedna miliarda lidí, v roce 2007 to bylo už 2 miliardy lidí, 3 miliardy lidí už ho mělo v roce 2010 a čtyři miliardy pak v roce 2013.

Infografika o vývoji penetrace uživatelů využívajících mobilního připojení (GSMA Intelligence)
Nejlépe jsou na tom rozvinuté trhy, kde je penetrace velmi vysoká – nad 80 % (USA, Evropa), naopak rozvíjející země skrývají ještě velký potenciál – nejvíce Indie (54 %). V oblasti subsaharské Afriky je naopak rozšíření nejnižší (44 %).
Je jasné, že s příchodem nových uživatelů chytrých mobilních telefonů v rozvinutých oblastech porostou příjmy hlavně společnostem, založených na příjmu z reklamy – Facebook, Google a obecně trhu s aplikacemi pro Google Play i App Store. Obecně to ale zlepší všechny různé segmenty v dané lokalitě, protože lidé budou moci být „spojeni“, více a snadno komunikovat, získávat informace a zjednodušit si tak život.
Foto: Omaranabulsi, CC BY-SA 3.0