Ve firmách pozor, množí se podvodné nabídky předražených domén

Poslední dobou se rozmohly podezřelé nabídky odkupu doménových jmen. Nabízeny jsou po telefonu, a to zpravidla menším firmám a živnostníkům. Podvodník uvede, že o doménu s názvem firmy osloveného subjektu usiluje jiný zájemce a že je přednostně nabídnuta firmě, která název aktivně používá. Rafinované postupy pak zapříčiní, že oslovený živnostník či jednatel firmy uzavře přes telefon platnou smluvní dohodu, ze které plyne nákup této domény za přemrštěnou cenu.

Základní úskalí je v možnosti uzavřít takovou dohodu po telefonu. „V zásadě platí, že smlouvu lze mezi stranami uzavřít i telefonicky. Smlouva musí mít jisté náležitosti. Na to jsou podvodné společnosti připraveny a mají k dispozici ‚vzorový‘ rozhovor. Pokud jim zákazník sdělí všechny údaje, obsah je srozumitelný a zákazník se vším souhlasí, pak lze smlouvu tímto způsobem uzavřít," uvádí advokátka Mgr. Petra Prokešová. Zpětné vymáhání vynaložených prostředků pak bývá docela obtížné a je nutné prokázat, že byl zákazník uveden v omyl.

Na podvodné nabídky spekulantů upozornil registrátor domén Ignum, který v posledních týdnech zaznamenal zvýšených výskyt dotazů na toto téma od svých zákazníků. „V této situaci bývá nejčastějším dotazem našich zákazníků, zda je taková věc vůbec možná a jak se mají zachovat. Výjimkou nebývá, že se pochybná společnost vydává přímo za nás,“ řekla Lucie Vojtíková, specialistka oddělení péče o zákazníky ve společnosti IGNUM.

Není to zdaleka poprvé, kdy se podvodníci snaží vydělat na nabídce předražených domén, připomeňte si starší případ:

Diskuze (3) Další článek: WordPress v nové verzi 3.6 Oscar: ukládá, přehrává, vypadá lépe

Témata článku: , , , , , , , , , , ,