Veterán z Microsoftu bude v HP řešit, co s webOS a cloudem

Ještě koncem loňského roku jsem ve Vídni s Billem Veghtem ve Vídni rozmlouval jako s viceprezidentem společnosti HP pro oblast softwaru. Ani ne o 2 měsíce později už si na vizitku může přidat funkci další – Chief Strategy Officer, tedy něco jako strategický šéf. Bill Veghte bude mít v HP na starost definování cloudové strategie a mimo jiné se zaměří na to, co udělat s divizí stojící za mobilním operačním systémem webOS.

Jmenování šéfa softwarové divize do funkce strategického myslitele dává smysl. Jak ve Vídni jasně řekla nová šéfka Meg Whitman, jádrem společnosti je stále hardware, ale software bude hrát důležitou roli. „Hardware je naše jádro, ale software je to, co tomu bude dávat tvar,“ řekl v rozhovoru po telefonu Karel Taschner z českého HP. Je proto dobré, když se nad strategií bude zamýšlet člověk, který je softwarem kovaný.

Z Redmondu do Palo Alto

Charismatický Veghte působil 19 let v Microsoftu na různých byznysových a marketingových pozicích a mimo jiné stál u uvedení Windows 7 na trh. V roce 2010 se stal viceprezidentem HP pro software a jednou z nejdůležitějších person ve firmě. Pod jeho vedením narostla softwarová divize o 18 procent. Veghteho do HP stihnul přijmout odvolaný Mark Hurd, zvládl se ale etablovat tak dobře, že mu Meg Whitman v rámci stavění nového týmu manažerů přidala na důležitosti.

Klepněte pro větší obrázek
Bill Veghte je v HP od roku 2010 a zažil už 3 nejvyšší šéfy.

WebOS je pro HP stále trnem v patě. Firma sice oznámila, že celý produkt otevře jako open source, to ale neznamená, že se jí úplně ulevilo. Stále totiž zaměstnává kolem 600 lidí, kteří na mobilním systému pracovali. Meg Whitman přitom při svém nástupu říkala, že webOS nejspíše bude důležitou součástí jejich cloudové strategie. Zdá se, že to bude muset vyřešit Bill.

Jádrem HP stále zůstává železo, bez kterého by software a cloudy nemohly fungovat, a naopak. HP proto bude kout do obojího. Co očekávat od nového HP, jsme popisovali v samostatném článku. Důležitým pilířem v softwaru bude začlenění analytických nástrojů Autonomy.

HP plánuje v půlce února v Las Vegas představit novou generaci serverových produktů. Na veliké akci vystoupí šéf enterprise divize Dave Donatelli a nejvyšší šéfová Meg Whitman. Informovat vás budeme přímo z místa dění.

Diskuze (3) Další článek: Megaupload uchovával i legální data. Co se s nimi stane?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,