VMware opět nakupoval. Virsto má být útok na Microsoft

VMware opět nakupoval. Virsto má být útok na Microsoft

Cloudová a virtualizační jednička VMware uskutečnila další krok k naplnění své vize softwarově definovaných datových center. Firma za nespecifikovanou částku koupila 5 let starý startup Virsto, který má výrazně doplnit chybějící díl skládačky – virtualizované ukládání dat. Pro VMware tento krok zároveň znamená krok proti Microsoftu, který podobné možnosti nabízí v rámci nového Windows Serveru 2012.

VMware, jenž si vybudoval silné renomé a dominantní tržní postavení díky převodu fyzických serverů na virtuální, v minulém roce výrazně předefinoval strategii a rozhodl se toto jádro podnikání rozšířit také do dalších oblastí. Výsledkem je zacílení na oblast softwarově definovaných datových center. Kromě virtualizace samotných serverů by se software měl starat také o virtuální sítě (SDN) a úložná zařízení.

Zatímco servery začal VMware softwarově pohánět sám, ke zbývajícím dvěma oblastem si pomohl akvizicemi. Na realizaci SDN si v loňském roce za 1,2 miliardy dolarů koupil startup Nicira a na virtualizaci storage aktuálně Virsto.

Všechny disky jako jeden virtuální

Technologie Virsto umožňují například vytvořit z více různorodých systémů na ukládání dat jednu virtuální jednotku – jeden disk. Je jedno, o jaký storage hardware se jedná a zda jsou jednotlivé stroje v různých lokalitách a datových centrech, Virsto je všechny umí sjednotit. Tím se výrazně zjednoduší správa a zrychluje chod ve virtuálním prostředí a cloudech.

To je v podstatě velice podobná funkce, jakou nově v rámci Windows Serveru 2012 a nové verze Hyper-V nabízí Microsoft. „VMware chce nabídnout stejně jednoduché a softwarově poháněné služby, které nabízí funkce Storage Spaces ve Windows Serveru 2012,“ píše ve své analýze David Floyer z analytické společnosti Wikibon. V této oblasti se silně profiluje také Red Hat, který koupil společnost Gluster.

Už tak nebude nutné využívat komplexní API rozhraní, která VMware pro integraci jednotlivých storage používal. Virsto nabízí vlastní storage hypervisor, který funguje podobně, jako klasický hypervisor u serverů, pouze s úložným hardwarem.

„Věříme, že akvizice Virsto urychlí vývoj našich storage technologií a vylepší možnosti ukládání dat ve virtuální infrastruktuře,“ říká v oficiálním prohlášení viceprezident storage divize ve VMware John Gilmartin.

Virsto bylo už delší dobu blízkým partnerem VMware. Společnost se ostatně od svého začátku začala prohlašovat za „VMware v oblasti storage“. V podstatě to samé, akorát v oblasti sítí, o sobě tvrdila i Nicira, jíž VMware rovněž získal. Virsto v roce 2011 samo koupilo mladý startup EvoStor, který se specializoval na virtualizované ukládání dat v prostředí VMware.

Za nový VMware

Nová posila VMware ale vytvořila partnerství také s Microsoftem a Citrixem, tedy zřejmě nejsilnější konkurencí VMwaru. Není úplně jisté, jak nový majitel s touto zátěží naloží. Oficiální prohlášení prozatím tvrdí, že kromě integrace produktů Virsto do produktů VMware (vSphere a podobně) bude produkt i nadále prodáván a podporován samostatně.

Silnou podporu by mělo Virsto získal také díky lídrovi v oblasti storage systémů – společnosti EMC. Ta je totiž vlastníkem VMware a nové technologie začlení do svých hardwarových produktů.

Ve VMware se za poslední rok stalo mnoho změn a reorganizací, které v drtivé většina případů souvisí právě s novou strategií. Dlouholetý šéf Paul Maritz například přešel do vedení celého EMC a z něho naopak do nejvyššího křesla VMware zamířil Pat Gelsinger. Počátkem tohoto roku firmu opustila tradiční ikona, technologický šéf Steve Herrod.

VMware v loňském roce vygeneroval příjmy ve výši 4,61 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 22 procent. Společnost počítá s dalším růstem a ze svých struktur vyčlenila několik samostatných projektů, například Cloud Foundry. VMware se rovněž zavázal k tomu, že po odkupu Niciry bude mnohem více otevřený a zapojí se do podpory standardu Open Stack.

Startup Virsto byl založen v roce 2007 a během svého působení získal investice ve výši 24 milionů dolarů. Ve firmě pracuje kolem 50 zaměstnanců, kteří nyní přejdou do struktur nového majitele.

Akcie VMware za poslední rok ztratily téměř 19 procent a obchodují se za 76 dolarů za kus.

Témata článku: Byznys, Cloud, VMware, London, Startup, Storage, Blízké partnerství, Skládačka, Poháněný stroj, Nový rok, Nová oblast, Podobný krok, Hardwarový produkt, Dlouholetý šéf

3 komentářů

Nejnovější komentáře

  • ceco99 14. 2. 2013 9:15:44
    Pan na videu tvrdi ze su daleko daleko pred vsetkymi a zrazu VMware len...
  • Pety 13. 2. 2013 21:29:46
    A hele - VMWare už dohání Microsoft, alespoň v něčem. IMHO toho bude časem...
Určitě si přečtěte

Intel představil 20 nových procesorů řady Atom. Mají až 16 jader

Intel představil 20 nových procesorů řady Atom. Mají až 16 jader

** Intel rozšířil nabídku procesorů Atom o nové modely ** Řada C300 cílí hlavně na serverové, síťové a IoT nasazení ** Nejvyšší model se chlubí 16 jádry a podporou až 256 GB operační paměti

Včera | Javůrek Karel | 8

Snap se snaží vyhrabat z problémů. Snapchat se mu podařil, vše ostatní je ale omyl

Snap se snaží vyhrabat z problémů. Snapchat se mu podařil, vše ostatní je ale omyl

** Tvůrce Snapchatu má problém ** Poslední dobou se mu nedaří ** A všichni ho dávno okopírovali

19.  8.  2017 | Polesný David | 11

9 elektromobilových startupů, které chtějí porazit Teslu

9 elektromobilových startupů, které chtějí porazit Teslu

** Elektromobily sice znovuožily s příchodem Tesly, ta se ale musí připravit na konkurenci ** Vlastní elektromobily chystají nejen velké automobilové značky, ale i nové elektromobilové startupy ** Náklady na vstup do tohoto segmentu jsou stále velmi vysoké

17.  8.  2017 | Javůrek Karel | 23