VMware za 1,5 miliardy dolarů koupil AirWatch pro správu mobilů

Cloudový a virtualizační obr VMware se po více než roce opět odvázal a uskutečnil další více než miliardovou akvizici. Společnost za 1,54 miliardy dolarů získala od roku 2003 fungující americkou firmu AirWatch, pomocí které bude moci zákazníkům nabídnout správu a zabezpečení mobilních zařízení. Trh s takzvanými MDM nástroji (mobile device management) se tak opět jeví jako rychle rostoucí oblast.

Potřeba firem spravovat mobilní zařízení roste společně s tím, jak se ve světě prosazuje trend BYOD, tedy to, když si zaměstnanci do firemní sítě připojují vlastní chytré telefony a tablety. Platí to ale i pro mobilní stroje, které společnosti zaměstnancům pořídí samy. Tablety a telefony je potřeba zprovoznit podle síťových a bezpečnostních pravidel, podobně jako tradiční notebooky a počítače. Díky MDM je možné nastavit nejenom pravidla pro samotná zařízení, ale také jednotlivé aplikace.

MDM trh je teď v silné růstové fázi, stejně jako celé mobilní odvětví. Gartner například uvádí, že se tato oblast letos dostane na 1,6 miliardy dolarů, což je zhruba 30procentní nárůst oproti předchozímu roku.

Na tomto relativně mladém trhu je díky tomu poměrně veliký přetlak. Své štěstí na něm zkouší více než stovka mladých firem a MDM nástroje do svých funkcí integrují také výrobci antivirů a bezpečnostního softwaru – protože MDM je z velké části právě o bezpečnosti.

Proč zrovna VMware

VMware každopádně kupuje jednoho z lídrů na trhu, vedle firem jako MobileIron, Citrix či SAP (uspět se zde snaží také BlackBerry). AirWatch má v současné době kolem 10 tisíc zákazníků po celém světě (působí i v Česku), zaměstnává 1600 lidí a podporuje v podstatě všechny mobilní platformy. Firma během několika let své existence získala investice ve výši 225 milionů dolarů, hospodářské výsledky nicméně nezveřejňuje.

„Spojení AirWatch a VMware z nás udělá lídra ve správě a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, tedy na jednom z nejrychleji rostoucích a nejvíce strategických trhů současnosti,“ věří Sanjay Poonen, čerstvý viceprezident VMware pro oblast koncových zařízení, který do firmy přišel z podobného postu v SAPu. Právě pod jeho skupinu bude AirWatch spadat.

Bude velice zajímavé sledovat, jak VMware nově získané technologie využije. Firma už totiž v minulém roce prodala některé části (například groupware Zimbra), které jasně nezapadají do strategie cloudů, virtualizace a softwarově definovaných datových center. S najmutím Poonena a loňskou akvizicí Desktone, díky které chce VMware na dálku doručovat virtuální počítače, má ale firma nejspíše větší plány i v oblasti koncových zařízení.

Tyto kroky mohou znamenat větší vymezení se proti konkurenčnímu Citrixu. Ten s VMwarem soupeří jednak na straně virtualizace a cloudu (i když nijak zásadně), ale právě ve virtuálních desktopech. VMwaru se před pár týdny podařilo přetáhnout z Citrixu 2 vysoce postavené lidi na tuto oblast.

To, jak profitabilní byznys AirWatch bude, se teprve uvidí. Cena licencí na MDM trhu totiž rychle klesá. Zatímco ještě před třemi lety se licence na jedno zařízení prodávala i za 150 dolarů, dnes je to pod 30 dolarů. Zmiňovaný roční trh ve výši 1,6 miliardy dolarů představuje skoro celou odkupní cenu AirWatch.

VMware, jehož předběžné tržby za poslední kvartál se odhadují na 1,48 miliardy dolarů (meziroční růst o 15 procent), obchod nefinancuje sám. Miliardy dolarů mu půjčí mateřská společnost EMC a přes 300 milionů dolarů pak půjde z akcií. Obchod by měl být dokončení v prvním fiskálním čtvrtletí. Akcie VMware si po oznámení akvizice připsaly růst 2 procenta. Tržní hodnota společnosti je přes 42 miliard dolarů.

Diskuze (2) Další článek: V Praze se otevře první bitcoinový bankomat

Témata článku: Cloud, Byznys, Akvizice, VMware, Celý trh, Mobilní stroj, Sanjay, Virtuální obchod, Dol, Mobilní telefony od 02, Zimbra, Miliardový byznys, Koncové zařízení, Mobilní trh, Mobilní zařízení, Mateřská společnost, Celá firma, Tržní lídr, Rostoucí oblast9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

** Síla DDoS začíná růst exponenciálně a také jejich počty ** Naše internetové štíty je ale zatím dokážou zastavit ** Nejvíce práce má Cloudflare, Google a Microsoft

Jakub Čížek
DDoSInternet