Vodafone k mobilnímu internetu nabízí cloudový Office 365

Tuzemská pobočka telekomunikačního operátora Vodafone se společně s Microsoftem pouští do neprobádaných vod. Firmy společně nabídnou internetové balíčky spojené s paušální cloudovou službou Office 365, kterou Microsoft začal nabízet v tomto roce. Český Vodafone patří mezi 10 poboček na světě, které zkouší s produktem nazvaným Kancelář Online uspět.

Kancelář Online navazuje na v tomto roce spuštěný a marketingově významně propagovaný projekt s ne-rapperem Jardou instalatérem, který firmám a živnostníkům nabízel tvorbu webových stránek postavených na systému Webnode spojenou s internetovou reklamou na bázi Google AdWords.

Mobilní internet a cloudový Office

Vodafone nabízí 4 balíčky. V každém z nich je základem cloudový Office 365, ke kterému je možné pořídit si internet do mobilu, mobilní připojení do notebooku nebo ADSL. Oproti běžným nabídkám je možné ušetřit 20 procent na datovém tarifu a 10 procent na poplatcích za Office 365. Podrobnější cenový přehled naleznete na webu Vodafonu. Netradiční nabídky mohou využít libovolní zájemci.

Klepněte pro větší obrázek
SharePoint, Exchange, Lync a další. To vše v cloudu nyní i u Vodafone.

Vodafone je v České republice prozatím jediný operátor, který službu s Microsoftem nabízí. Spolupráce ale není exkluzivní a je možné, že jí v budoucnu využijí také O2 a T-Mobile. Červený operátor se pokouší podchytit trend a trh hned na začátku a zkouší, co s cloudovými službami dokáže vytvořit. „Z našeho pohledu je to revoluce,“ řekl v rozhovoru pro Živě.cz v sídle českého Microsoftu David Duroň z Vodafonu.

Podle Duroňových slov má Vodafone pouze 20 procent zákazníků, kteří používají mobilní internet. „Nabídku cloudového Office 365 vnímáme jako příležitost, kterou možná oceníme až za pár let,“ potvrdil slova o experimentu. „Penetrace mobilního internetu prozatím není vysoká. Pokud má zákazník důvod něco používat, vnímaná hodnota roste. A s našimi balíčky může zákazník ušetřit. Dáváme výhodnou cenu na oboje.“ dodal Duroň. Právě spolupráce s firmami jako Microsoft by mohla podíl mobilních internetových připojení zvětšit.

Cloud Power

Office 365 je služba, která kompletně běží v cloudu a nabízí uživatelům přístup k Exchange Serveru (e-maily, kalendář, kontakty), SharePointu (týmový portál, sdílení dokumentů, tvorba webů), webovým i desktopovým Office a VoIP komunikátoru Lync. Cenově různé kombinace Microsoft nabízí ve čtyřech balíčcích označených P1 až P4. Veškerý provoz je realizován pomocí služeb v datových centrech redmondského obra.

Klepněte pro větší obrázek
Výhodou Office 365 je, že nemusíte provozovat žádné služby na svých serverech, ale prostě si je koupíte stejně, jako služby u mobilního operátora.

Podle Aleše Růžičky z českého Microsoftu, který má Office 365 na starost, se počet zákazníků této nové služby pohybuje okolo 5 tisíc. Zároveň s tím se jeho firma snaží vydávat klienty pro různé mobilní platformy. Na App Store se nyní například objevil poznámkový nástroj OneNote pro iPad a pro Windows Phone 7 si můžete stáhnout aplikaci Lync. Ta bude brzy dostupná také pro iOS a Android. „Lidé čím dál více používají různá mobilní zařízení a naší strategií je jim naše služby na ně doručit,“ přiblížil mi situaci Růžička. „Lync pro Android a iOS očekávejte v nejbližších dnech a týdnech.

Microsoft si mnohé slibuje především od VoIP komunikace, kterou na firemní úrovni pohání Lync a na uživatelské úrovni to bude v tomto roce koupený Skype. Je prakticky jisté, že se Skype stane součástí Windows Phone 7 a internetových služeb Microsoftu. Lync, který je součástí Office 365, dokáže z chytrých telefonů volat, ale prozatím nevyužívá datových přenosů, ale klasického GSM volání. „Firemní zákazníci požadují v prvé řadě spolehlivost volání, kterou Wi-Fi sítě a 3G prozatím nenabízí,“ odůvodnil současný stav Růžička.

Podrobnosti o Office 365 můžete číst v pětidílném seriálu Martina Pavlise.

Další článek: Nový CentOS 6.1: jako Red Hat zadarmo

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,