Budoucnost

V Praze proběhl Future Port, festival technologií budoucnosti

V areálu tržnice v pražských Holešovicích včera proběhla akce s názvem Future Port Prague, první ročník jednodenního festivalu moderních technologií. Bylo těžké dopředu odhadovat, jak dalece dokáže akce naplnit své proklamované poslání. Nakonec se to docela povedlo, i když to nebyla akce kdovíjak velká.

Drony a vše elektrické

Future Port Prague byl rozdělen na dvě části – festival s ukázkou různorodých technologií a přednáškami pro běžné návštěvníky a pak na konferenci s přednáškami odborníků. Festival pro běžné návštěvníky z řad fandů technologií probíhal ve venkovních prostorách areálu a vstup stál 490 Kč.

Na první pohled mohl být návštěvník zklamán, vyhrazený prostor nebyl nikterak velký a úvodní prolétnutí s přehledem, kde co je, zabralo deset minut. Podrobnější putování od stánku ke stánku už pak zabralo dvě hodiny. A člověk si mohl ledacos vyzkoušet.

K vidění byly například závodní drony, přičemž součástí akce byl i divácky atraktivní závod. V sekci dronů bych ale očekával komplexnější přehlídku těchto novodobých hraček. Stejně tak ukázek elektrokol a jiných elektrovehiklů na osobní přepravu bylo jen pár, přitom jich je již v obchodech mnohem více.

Čeho bylo naopak až překvapivě dost, to byly elektromobily. K prohlédnutí zde byly Tesly Model S i Model X, přijela dokonce i vodíková Toyota Mirai, nechyběly elektromobily od BMW či Nissanu a Škodovka přivezla svůj starší koncept Vision S. Ten už zvenku sice nenadchne, protože jej vídáme v ulicích pod jménem Kodiaq, ale tento koncept je plug-in hybridem s možností autonomního řízení. Bylo zajímavé nakouknout do interiéru a na palubní desku, takovou v Kodiaqu nenajdete.

HoloLens a hračky pro bastlíře

Stánky zde měly například i Google či Microsoft. A právě u Microsoftu potěšilo, že umožnil návštěvníkům vyzkoušet jeho HoloLens. Takových příležitostí zatím moc není a tvořící se fronta ukazovala, že lidé jsou na toto zařízení obzvlášť zvědaví. Vyzkoušet si tu mohli samozřejmě i virtuální realitu hned v několika podobách.

Zajímavé byly i stany věnované internetu věcí, umělé inteligenci a 3D tisku. Zde byly natísněné jen malé stolečky různých startupů či studentských projektů. Byla to taková velmi drobná ochutnávka toho, co je k vidění na velkých amerických startupových akcích. Sympatické ale bylo, že se jednalo o české projekty. Obzvlášť kutilové a elektrobastlíři si tu mohli zas o něco rozšířit obzory.

Kdo už všechno viděl, mohl se usadit ve volně dostupném hledišti před hlavním pódiem. Tam po celý den probíhaly přednášky zajímavých hostů.

Nejsem si jist, zda akce nabídla dostatek zážitků a informací, aby to bylo adekvátní pětisetkorunovému vstupnému. Ale marná rozhodně nebyla. Pokud se za rok bude konat druhý ročník, buďte ve střehu.

Váš názor Další článek: Facebook je zoufalý. Jeho Příběhy nikdo nepoužívá, tak si je chce půjčovat z Instagramu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,