Výsledky Applu i přes silné prodeje iPadu zklamaly. Čeká se nový iPhone

Výsledky Applu i přes silné prodeje iPadu zklamaly. Čeká se nový iPhone

Apple zaznamenal další silné finanční čtvrtletí, nenaplnil ale odhady analytiků. Firma ve třetím kvartálu vykázala příjmy ve výši 35 miliard dolarů a zisk 8,8 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 24, resp. 21 procent. Trh nicméně očekával příjmy 37,2 miliardy a zisk 10,37 miliardy dolarů a investoři vlivem toho poslali akcie dolů o 8 dolarů za současnou hodnotu necelých 601 dolarů.

Cupertinu se stalo teprve podruhé od roku 2003, co skutečné výsledky nenaplnily odhady burzovních analytiků a aktuální kvartální růst je nejpomalejší od poloviny roku 2009.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj obratu Applu po čtvrtletích od roku 2009

Cookově společnosti se stále daří držet vysokou marži, i ta ale spadla po očekávanou hodnotu na 42,8 procenta. Apple dříve pracoval s marží na hodnotě až 47 procent. Jak ukazuje statistika Asymco, je to dáno mimo jiné tím, že průměrné prodejní ceny produktů Applu postupně mírně klesají.

Čekání na iPhone 5

Pohledem analytiků slabší výsledky zapříčinil především propad v prodeji telefonů iPhone. Apple ve třetím kvartálu tohoto roku prodal 26 milionů kusů těchto zařízení, zatímco v minulém čtvrtletí to bylo 35 milionů. Oproti stejnému období v loňském roce je to i tak nárůst o 28 procent, oproti předchozímu kvartálu se nicméně jedná o pokles 26 procent.

Klepněte pro větší obrázek
Průměrná prodejní cena zařízení od Applu klesá. Zdroj: Asymco

Apple na tento pokles upozorňoval předem, analytici přesto očekávali, že se prodeje chytrých telefonů vyšplhají na 29 milionů zařízení. Finanční ředitel nejcennější technologické firmy světa Peter Oppenheimer v konferenčním hovoru s analytiky a novináři snížené prodeje přisoudil očekáváním uživatelů, že Apple na podzim představí novou verzi iPhonu, která by podle některých spekulací měla mimo jiné přinést o něco větší displej.

„Tento výkyv je sezónní, podobný jsme zaznamenali také ve stejném období v loňském roce,“ komentuje Oppenheimer. Oppenheimer i Cook však v konferenčním hovoru odmítli další spekulace. „Nebudu ztrácet energii tím, abych lidem neustále vyvracel spekulace o nových produktech. Jsem potěšen, že zákazníci chtějí naše další produkty. Jsem z toho super šťastný,“ vzkázal výkonný šéf.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj prodejů jednotlivých produktů Applu. U iPhonu je vidět opad zájmu, zelená křivka iPodů pak ukazuje, že hudební přehrávače jsou tradičními vánočními dárky

Pro Apple nicméně bude důležité, aby nová verze iPhonu byla výborná a aby se začala výborně prodávat. Asijský obr Samsung totiž kalifornskou firmu letos poprvé předstihl v prodejích chytrých telefonů a patří mu 29procentní podíl na trhu oproti 23 procentům Applu.

Prodej telefonů od Applu mírně zpomalil také v jinak rychle rostoucí Číně. Tim Cook ale žádné větší problémy nepřipouští. „Z možností na čínském trhu jsme stále nadšení a těšíme se na to, až na něj přijdeme s novými službami,“ říká. „V Číně nevidíme žádné ekonomické zpomalení. Vidíme zpomalení obchodu v Evropě, ale ne v Číně a Spojených státech.“

iPad jako nový tahoun

Apple nyní táhnou dopředu prodeje iPadu. Firma jich v posledním čtvrtletí prodala 17 milionů, přičemž v předchozím kvartále jich bylo 12 milionů a před rokem 9 milionů. Tablety Applu za poslední tři měsíce vygenerovaly příjmy ve výši 9,17 miliardy dolarů a tvoří tak 26 procent z celkových příjmů společnosti.

Podle Cookových slov je největší poptávka po nové generaci iPadu s retina displejem, Apple ale stále registruje veliký zájem o iPad 2, který je díky slevě 100 dolarů zajímavý především pro školství. V oblasti vzdělávání Cupertino sledují výrazné nárůsty, a to nejen v oblasti iPadů, ale i počítačů Mac.

Apple se konkurence v této oblasti minimálně navenek příliš nebojí. „Zákazníci nehledají tablet, ale iPad. Doposud jsme prodali přes 84 milionů iPadů, což nám v případě iPodů trvalo více než dvojnásobek času. V této oblasti se cítíme velice, velice silní,“ libuje si Cook.

Prodeje přehrávačů iPod stále klesají, aktuálně se jich prodalo 6,8 milionu kusů. Komplexní internetový obchod iTunes poprvé vydělal více, než iPody, konkrétně 1,8 miliardy dolarů. Apple už vyplatil vývojářům, kteří publikují na jeho platformě, 5,5 miliardy dolarů.

Apple společně s finančními výsledky oznámil, že slíbené dividendy začne vyplácet už 16. srpna. Výnos na akcii bude činit 1,8 procenta, což je více, než kolik mají další technologické firmy jako IBM, Oracle, Microsoft, HP nebo Cisco. Firma na účtech drží kolem 117 miliard dolarů.

Technologický obr snížil své výhledy na další čtvrtletí. Očekává příjmy 34 miliard dolarů, zatímco analytici počítali s 38 miliardami. Apple je však ve svých výhledech velice konzervativní a také v tomto čtvrtletí se mu je podařilo překonat.

Diskuze (86) Další článek: Google vyhledávač nyní obsahuje grafickou kalkulačku

Témata článku: Byznys, Apple, iPhone, iPad, Cook, Nový iPhone, Největší poptávka, Nový, Apple iPhone, Apple iPod, Prodej, Cena zařízení, Prodejní výsledek, Oppenheimer, Předchozí kvartál, APP, Miliarda dolarů, Apple iPad, Nový tahoun, Minulé čtvrtletí, Nejlepší tablety na Mall.cz


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 126

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 104

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39