Hardware | Monitory | HDR | Unboxing

Vyzkoušeli jsme špičkový monitor Dell UP2718Q, průkopníka s HDR

  • Jeden z prvních dostupných monitorů s HDR přináší Dell
  • Pro HDR je zatím málo zdrojů a také samotný monitor je drahý
  • Jsme na začátku, ale HDR se nám líbí a věštíme mu slibnou budoucnost

Už jste ho mohli vidět ve víkendovém diskuzním videu, kde jsme se věnovali technologii HDR. Teď se budeme věnovat přímo jemu – monitoru Dell UltraSharp 27 4K HDR UP2718Q. Je to špičkový profesionální monitor s cenovkou překračující padesát tisíc korun. Domů si ho asi nekoupíte, ale přesto pro vás může být zajímavé, jak si tento průkopník technologie HDR mezi monitory vede.

Profesionál s HDR

Je to profesionální monitor se špičkovými parametry a robustní konstrukcí. Díky kvalitnímu zobrazovacímu panelu, jemnému 4K rozlišení, rovnoměrnému podsvícení a podpoře rozšířených barevných prostorů bude vyhovovat i náročným grafikům.

Co se líbilo

U jednotlivých fotek jsou popsány detaily, které se vám budou líbit:

Dell Monitor HDR (07).jpg Dell Monitor HDR (09).jpg Dell Monitor HDR (14).jpg
Dell Monitor HDR (15).jpg Dell Monitor HDR (01).jpg Dell Monitor HDR (02).jpg
Dell Monitor HDR (08).jpg Dell Monitor HDR (10).jpgDell Monitor HDR (11).jpg

Parametry uspokojí i ty nejnáročnější uživatele: IPS panel, rozlišení 3840 × 2160 bodů při 60 Hz, jemnost zobrazení 163 PPI, pevný stavitelný držák s možností přetočení do pivot režimu, odezva 6 ms (šedá-šedá), typický jas 400 cd/m2, typický kontrast 1000:1, podpora barev zahrnující 100% pokrytí Adobe RGB, 100% sRGB, 100% REC 709, 97,7% DCI-P3 a 76,9% REC2020.

Jenže tu máme navíc HDR, které slibuje zvýšení kontrastu až na 20 000 : 1 a jas až 1000 cd/m2. A jak jsme změřili, tento jas je monitor skutečně schopný produkovat. Má to ale mouchy...

Monitor nabízí HDR ve dvou režimech - standardní a tzv. Vivid. Ve standardním se hodnoty jasu a kontrastu drží v mezích typických hodnot. Vivid už je režim jen na efekt, kdy se z LEDkového podsvícení na pozadí snaží monitor vymáčknout maximum. Jenže ačkoli je podsvícení lokálně cílené, není to OLED panel, kde by zářil každý bod zcela samostatně. A tak se kolem jasných objektů tvoří nehezké mlhoviny.

V režimu Vivid lze hrát jen nějaké pestré hry, kdy se nepěkný doprovodný efekt zcela ztratí ve scéně. Ale u filmů už to dost vadí. Ve standardním režimu přitom není HDR efekt tak silný a nevyvolá kýžené „wow“.

Co se nelíbilo

U jednotlivých fotek jsou popsány detaily, které by vám mohly vadit:

Dell Monitor HDR (06).jpg Dell Monitor HDR (03).jpg Dell Monitor HDR (04).jpg Dell Monitor HDR (05).jpg Dell Monitor HDR (13).jpg Dell Monitor HDR (12).jpg

Ačkoli není první HDR pionýr monitorů značky Dell bez chyby a se zkrocením nové technologie výrobce evidentně ještě docela bojuje, buďme za tyto pokusy rádi. Jakmile HDR uvidíte na vlastní oči, pochopíte proč. Tohle je monitorová technologie, která na rozdíl od rozporuplného 3D, dává smysl na první pohled.

K vyzkoušení zapůjčil Zoner, který na HDR bude připravovat své Zoner Photo Studio X

Diskuze (6) Další článek: HBO s hackery vyjednávat nebude. Ti mezitím zveřejnili další materiál

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,