Vzpruha pro evropské startupy. Na starý kontinent míří slavní TechStars

Evropské startupové podhoubí postupně získává na větší atraktivitě a objevují si velké známky toho, že zdejší začínající technologické firmy mají co říci i v globálním měřítku. Jedním z těchto znaků je i to, že největší a zřejmě i nejslavnější technologický akcelerátor světa TechStars v březnu otevře v Evropě svojí první pobočku. A není vyloučeno, že se rozroste do dalších měst.

TechStars až doposud působil pouze na americké půdě, konkrétně v New Yorku, Bostonu, Seattlu, Boulderu a cloudová sekce je provozována také v San Antoniu. Projekt funguje jako intenzivní akcelerátor – vybrané firmy získávají na 3 měsíce nejenom veškeré potřebné zázemí (kanceláře a podobně), ale zejména obrovské množství odborníků, mentorů a investorů, kteří jim mohou pomoci s rozjezdem podnikání pomoci.

Právě kontakty a rady z řad zástupců firem a investorů ze Silicon Valley a dalších oblastí si startupy vychvalují nejvíce. Jedním ročníkem TechStars v New Yorku prošla také česká společnost Tapmates, která posléze na základě získaných zkušeností rozjela ve Spojených státech vlastní a úspěšný byznys s vývojem mobilního softwaru. O zkušenosti se v pořadu Connected podělil zástupce Tapmates Robin Raszka.

Milionové investice

O účast v TechStars je nemalý zájem. Provozovatelé na každé kolo registrují až tisíce přihlášek, vždy ale na každou lokalitu vyberou pouze 10 nejlepších startupů. Ty pak mají možnost od TechStars získat investici ve výši 118 tisíc dolarů.

S podobným konceptem v Česku pracuje například akcelerátor StartupYard, který každý rok rovněž nabízí tříměsíční program (plus další 3 měsíce volnějšího programu), mentory, přístup k investorům a investici ve výši 10 tisíc dolarů výměnou za podíl ve firmě.

TechStars mají přístup k více než 75 největším investičním fondům a andělským investorům. Firmy, které tímto programem projdou, průměrně získají další milion dolarů v investicích. Jsou zde ale také společnosti, které získaly investice mnohonásobně vyšší, případně byly koupeny většími hráči. Akcelerátorem TechStars už prošlo několik desítek startupů.

Nyní slavný akcelerátor míří také do Evropy, konkrétně do Londýna. Tam se spojí s dalším uznávaným projektem Springboard a nabídne podobný program, jaký je dostupný ve Spojených státech. Londýn bude přijímat nejenom startupy z Velké Británie, ale také z celé Evropy a k dispozici budou mladým týmům evropské, americké i celosvětové kontakty.

„To, že TechStars míří do Evropy, znamená mimo jiné to, že zdejší startupová scéna roste a stává se důležitou,“ míní Lukáš Hudeček, který provozuje technologické centrum Node5. „Znamená to i to, že zahraniční investoři jeví o evropské startupy zájem.“ Může to ale také znamenat to, že o některé jiné evropské akcelerátory klesne zájem.

Evropa už se delší dobu snaží vytvořit podobné technologicko-podnikatelské prostředí, jakým je Silicon Valley, Seattle či New York. Daří se to zejména Berlínu a právě Londýnu. V hlavním anglickém městě mimo jiné díky aktivní účasti vlády, která si na startupech zakládá a vytvořila britskou verzi Silicon Valley, jež nazývá Tech City.

Součástí londýnského Tech City byl i zmiňovaný Springboard. Aktivní je v této oblasti rovněž projekt Tech Hub, který působí ve více evropských městech a měl fungovat i v Praze. Z plánů nakonec sešlo a místo Tech Hubu vznikl Node5.

Startupy začíná lákat i Česká republika. Zdejší technologické akcelerátory se v nových ročnících nezaměřuje pouze na zdejší společnosti, ale například StarCube, StartupYard a Wayra se otevírají také projektům ze zahraničí.

Evropa nicméně stále zůstává pro některý typ technologických projektů spíše neobvyklým prostředím. Zejména pak pro ty, které nesou označení „lifestyle“. Naopak se daří startupům kolem bezpečnosti, „internetu věcí“, nanotechnologií, robotiky, analýzy dat a enterprise sféry.

Diskuze (1) Další článek: Před deseti lety jste si poprvé mohli pořídit ADSL

Témata článku: Byznys, Startupy, Robin, Podobný projekt, Boston, Lifestyle, MIRI, Akcelerátor, Silicon Valley, Investor, Kontinent, Obama, SLA, Technologický projekt, Seattle, Andělský investor, Podobná investice, VZP, Potřebné zázemí, Antoni, Evropa, Mentor, York, New York, LondýnNový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Chystaná marvelovka od Hennigové by mohla lákat Kapitánem Amerikou a Black Pantherem
Michal Maliarov
Skydance New MediaMarvel