Vzpruha pro evropské startupy. Na starý kontinent míří slavní TechStars

Vzpruha pro evropské startupy. Na starý kontinent míří slavní TechStars

Evropské startupové podhoubí postupně získává na větší atraktivitě a objevují si velké známky toho, že zdejší začínající technologické firmy mají co říci i v globálním měřítku. Jedním z těchto znaků je i to, že největší a zřejmě i nejslavnější technologický akcelerátor světa TechStars v březnu otevře v Evropě svojí první pobočku. A není vyloučeno, že se rozroste do dalších měst.

TechStars až doposud působil pouze na americké půdě, konkrétně v New Yorku, Bostonu, Seattlu, Boulderu a cloudová sekce je provozována také v San Antoniu. Projekt funguje jako intenzivní akcelerátor – vybrané firmy získávají na 3 měsíce nejenom veškeré potřebné zázemí (kanceláře a podobně), ale zejména obrovské množství odborníků, mentorů a investorů, kteří jim mohou pomoci s rozjezdem podnikání pomoci.

Právě kontakty a rady z řad zástupců firem a investorů ze Silicon Valley a dalších oblastí si startupy vychvalují nejvíce. Jedním ročníkem TechStars v New Yorku prošla také česká společnost Tapmates, která posléze na základě získaných zkušeností rozjela ve Spojených státech vlastní a úspěšný byznys s vývojem mobilního softwaru. O zkušenosti se v pořadu Connected podělil zástupce Tapmates Robin Raszka.

Milionové investice

O účast v TechStars je nemalý zájem. Provozovatelé na každé kolo registrují až tisíce přihlášek, vždy ale na každou lokalitu vyberou pouze 10 nejlepších startupů. Ty pak mají možnost od TechStars získat investici ve výši 118 tisíc dolarů.

S podobným konceptem v Česku pracuje například akcelerátor StartupYard, který každý rok rovněž nabízí tříměsíční program (plus další 3 měsíce volnějšího programu), mentory, přístup k investorům a investici ve výši 10 tisíc dolarů výměnou za podíl ve firmě.

TechStars mají přístup k více než 75 největším investičním fondům a andělským investorům. Firmy, které tímto programem projdou, průměrně získají další milion dolarů v investicích. Jsou zde ale také společnosti, které získaly investice mnohonásobně vyšší, případně byly koupeny většími hráči. Akcelerátorem TechStars už prošlo několik desítek startupů.

Nyní slavný akcelerátor míří také do Evropy, konkrétně do Londýna. Tam se spojí s dalším uznávaným projektem Springboard a nabídne podobný program, jaký je dostupný ve Spojených státech. Londýn bude přijímat nejenom startupy z Velké Británie, ale také z celé Evropy a k dispozici budou mladým týmům evropské, americké i celosvětové kontakty.

„To, že TechStars míří do Evropy, znamená mimo jiné to, že zdejší startupová scéna roste a stává se důležitou,“ míní Lukáš Hudeček, který provozuje technologické centrum Node5. „Znamená to i to, že zahraniční investoři jeví o evropské startupy zájem.“ Může to ale také znamenat to, že o některé jiné evropské akcelerátory klesne zájem.

Evropa už se delší dobu snaží vytvořit podobné technologicko-podnikatelské prostředí, jakým je Silicon Valley, Seattle či New York. Daří se to zejména Berlínu a právě Londýnu. V hlavním anglickém městě mimo jiné díky aktivní účasti vlády, která si na startupech zakládá a vytvořila britskou verzi Silicon Valley, jež nazývá Tech City.

Součástí londýnského Tech City byl i zmiňovaný Springboard. Aktivní je v této oblasti rovněž projekt Tech Hub, který působí ve více evropských městech a měl fungovat i v Praze. Z plánů nakonec sešlo a místo Tech Hubu vznikl Node5.

Startupy začíná lákat i Česká republika. Zdejší technologické akcelerátory se v nových ročnících nezaměřuje pouze na zdejší společnosti, ale například StarCube, StartupYard a Wayra se otevírají také projektům ze zahraničí.

Evropa nicméně stále zůstává pro některý typ technologických projektů spíše neobvyklým prostředím. Zejména pak pro ty, které nesou označení „lifestyle“. Naopak se daří startupům kolem bezpečnosti, „internetu věcí“, nanotechnologií, robotiky, analýzy dat a enterprise sféry.

Diskuze (1) Další článek: Před deseti lety jste si poprvé mohli pořídit ADSL

Témata článku: Byznys, Startupy, Podobný projekt, Potřebné zázemí, Mladý měsíc, Boston, Londýn, Technologický projekt, SLA, Andělský investor, Starý kontinent, Antoni, Evropa, York, M/s, Mentor, New York, Vybraná lokalita, Technologická firma, Robotika, Seattle, Podobná investice, Silicon Valley, Akcelerátor, Lifestyle


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 69

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17