Wall Street už neláká, technologické firmy odkládají vstupy na burzu

Wall Street už neláká, technologické firmy odkládají vstupy na burzu

Wall Street prožívá technologickou kocovinu. Na zámořskou burzu uvedla své akcie letos doposud jen jedna jediná firma z branže. Tak hubený výsledek v polovině května pamatují burziáni podle statistik analytické firmy Dealogic naposledy v roce 2003, kdy na trzích doznívala exploze technologické bubliny dot.com.

Na burzu se letos zatím nikomu nechce

Během posledních pěti let přitom mířila na nejpopulárnější parket světa rok co rok takřka padesátka firem. Velká jména byznysu svůj příchod prozatím odkládají, od burzy je odrazuje opatrnost investorů i nejasná budoucnost ekonomiky.

Vývoj počtu technologických IPO na Wall Street
2003 18
2004 61
2005 45
2006 48
2007 75
2008 6
2009 14
2010 33
2011 36
2012 39
2013 43
2014 53
2015 35
2016 (do poloviny května) 1

Zdroj: Dealogic, Bloomberg

„Výsledky tradičních lídrů sektoru se zhoršují a sentiment vůči technologiím je tak v poslední době vlažný,“ uvádí analytik České spořitelny Petr Bártek. Velké fondy vlastnící podíly v privátních technologických firmách podle něho v poslední době významně snížily odhady jejich hodnoty. „Ekonomika zpomaluje a původní očekávání se nenaplňují,“ dodává Bártek s tím, že trhy nejsou ochotné za technologické tituly platit prémie, které byly ještě nedávno běžné.

“Na vině je i obecně neklidná situace na akciových trzích, které zažily nejhorší začátek roku od finanční krize, tímto tempem by byl letošek rekord“ uvádí analytik investiční skupiny DRFG Jan Kokta. Jedinou letošní technologickou emisí je prozatím dceřiná firma Dellu Secure Warks, podnikající v oblasti internetové bezpečnosti.

Taktické vyčkávání

I tak letos flirtuje se vstupem na burzu celá řada známých hráčů. Investoři skloňují projekty jako Lyft, Pinterest, Snapchat, Spotify, či Airbnb. „Očekávám, že do konce roku nových technologických firem na burze výrazně přibude,“ soudí analytik Cyrrusu Tomáš Menčík. Ve hře je i IPO taxislužby Uber, kterou ale pozorovatelé předpokládají spíše až v příštím roce.

Firmy podle odborníků prozatím vyčkávají, současní majitelé čekají na co nejlepší ocenění svých firem. Čáru přes jejich plány může udělat nevyzpytatelný vývoj globální ekonomiky. „Aktivita IPO je letos obecně velmi slabá, může to říkat něco o makroekonomickém cyklu a také o cyklu v technologickém sektoru, který je za vrcholem,“ říká analytik J&T Banky Petr Sklenář. Ještě nedávné startupy prý do velikosti vhodné pro vstup na burzu teprve dozrávají.

Diskuze (1) Další článek: Nový slevový server v Česku - Picodi.com

Témata článku: Byznys, Airbnb, Lyft, FLIR, Technolog, Tradiční lídr, Str, Letošek, Jediná firma, Odklad, Začátek roku, Původní očekávání, Technologická firma, Exploze, Branže, Wall, Vstup, Padesátka, CyrrusVampire: The Masquerade – Bloodlines 2 byl téměř zrušen, prozradil vydavatel

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 byl téměř zrušen, prozradil vydavatel

Po dlouhé době plánování a přemýšlení se tým nakonec rozhodl ve vývoji pokračovat.

Michal Maliarov
Vampire The Masquerade - Bloodlines 2RPG
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Windows 11 běží dokonce i na nejlevnějším Raspberry Pi 4. A není to žádná katastrofa

Windows 11 běží dokonce i na nejlevnějším Raspberry Pi 4. A není to žádná katastrofa

** Vyrobil jsem si ISO obraz Windows 11 ARM ** Pomocí projektu WoR jsem ho nainstaloval na SSD ** A to pak připojil k maličkému Raspberry Pi 4 za tisícovku!

Jakub Čížek
Windows 11Raspberry Pi