Windows 8 neuspěl a naopak škodí. Prodeje PC spadly o rekordních 14 %

Windows 8 měl být systém, který navrátí klesající počítačový trh zpět k růstu, nebo alespoň pokles prodejů tradičních strojů zastaví. Tento scénář se ale alespoň prozatím nekoná. Podle aktuálních čísel analytické společnosti IDC se PC trh v prvním čtvrtletí tohoto roku meziročně propadl o rekordních 13,9 procenta, jedná se o největší sešup v historii a Windows 8 paradoxně trhu škodí.

IDC původně očekávalo, že se prodeje v posledním kvartálu propadnou pouze o 7,7 procenta. Poklesy prodejů počítačů je možné sledovat už čtvrtý kvartál po sobě. Zatímco v prvním kvartálu roku 2012 IDC zaznamenalo růst trhu o téměř 5 procent, druhý kvartál už se propadl do záporných hodnot a podobný vývoj pokračuje doposud.

Microsoft a výrobci počítačů doposud klesající prodeje obhajovali tím, že zákazníci čekají na nový operační systém a nové druhy hybridních a dotykových zařízení. Pokles na vánočním trhu, kdy už byl Windows 8 dostupný, zase Microsoft sváděl na to, že ještě nepřišla ta správná vlna nové generace strojů.

Klepněte pro větší obrázek
Meziroční propad už čtvrtý kvartál v roce. Zdroj: IDC

Tyto argumenty je ostatně možné slyšet i nyní. Výrobci i Redmond hlásají, že nejlepší časy pro Windows 8 nastanou někdy v polovině tohoto roku, když už skutečně na trh dorazí takové modely počítačů, tabletů a hybridních kousků, které uživatele migrující k tabletům s iOS a Androidem přesvědčí. Více o tom například v pořadu Connected s šéfem českého Lenova Petrem Tomanem a počítačovou šéfkou českého HP Yvetou Holečkovou.

Windows 8 trhu ublížil

Prozatím to ale vypadá, že Windows 8 žádný pozitivní efekt na trh nepřinesl. „V současné chvíli je bohužel jasné, že Windows 8 nejenom, že trh nepovzbudil, ale zároveň ho ještě zpomalil,“ tvrdí v prohlášení viceprezident IDC Bob O´Donnell. Někteří zákazníci podle jeho slov na nové dotykové displeje a další možnosti systému reagují dobře, nový způsob ovládání a chybějící nabídka Start ale jinak uživatelům vadí. „Microsoft bude muset udělat několik hodně tvrdých rozhodnutí a kroků kupředu, pokud bude chtít trh oživit.“

Společně s celým trhem padají i jednotliví výrobci, až na Lenovo. To v meziročním srovnání zůstalo „na svém“ a nepřipsalo si ani růst, ani pokles. Stále vedoucí HP naopak pokleslo téměř o 24 procent (podíl 15,7 procenta), Dell spadl o takřka 11 procent (podíl 11,8 procenta), Acer sestoupil o 31 procent a pátý Asus pak o 19 procent. V posledním kvartálu se celkově prodalo 76,3 milionu počítačů.

Klepněte pro větší obrázek
Stabilní pozici si drží pouze Lenovo. Zdroj: IDC

Poklesy prodejů HP a Dellu jsou údajně způsobeny také probíhající rozsáhlou reorganizací v obou firmách. Jako hlavní příčina je ale stále uváděn nástup tabletů a konkurenčních platforem. Trhu prozatím stále dominuje iPad, do budoucna se ale počítá s vedoucí pozicí Androidu. Výrobci už se ostatně tomuto faktu přizpůsobují a například HP už nabízí první sedmipalcový tablet s tímto systémem.

S přechodem na novou verzi Windows otálejí také firmy, které stále nasazují spíše ověřená Windows 7.

Lenovo si stále díky své útočné a jasné strategii drží pozici a bude chtít nadobro z prvního místa sesadit HP. V oblasti počítačů naopak mírně ztratil dříve rostoucí Apple. Pokles prodejů jeho strojů Mac je sice menší, než je pokles trhu, čísla jsou ale kanibalizována prodeji iPadu.

Velkou díru do světa neudělal ani sám Microsoft s tabletem Surface. Toho se údajně mezi lidmi vyskytuje pouze 1,5 milionu kusů. Velká část z toho přitom putovala k samotným zaměstnancům a partnerům Softies.

Diskuze (188) Další článek: EU vs. Google: O co bojuje největší vyhledávač světa

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,