Záběry pro milovníky výšek: Jak drony pomáhají kontrolovat větrné turbíny

Shromažďování informací o aktuálním stavu větrné farmy je docela složité. Vylézt až nahoru k lopatkám turbíny je nejen nebezpečné, ale rovněž časově náročné. Kontrola celého pole tak lehce může zabrat i několik měsíců.

Tato práce navíc rozhodně není pro každého. Například podle ultramaratonce Mikea Bowmana, který zkusmo vyšplhal na cca 91 metru vysokou věž turbíny Ecorotr, se jedná o opravdu intenzivní fyzické cvičení.

Jde to ovšem i jinak a lépe – pomocí speciálních dronů. Ty mohou pracovat i v poměrně nevlídném počasí, pořizují lepší snímky než inspektoři (kteří za daným účelem často používají své mobilní telefony) a jsou nesrovnatelně rychlejší.

Jelikož jen v USA se nachází přes 250 000 větrných turbín, není divu, že tato technologická oblast je velice zajímavá také z investorského hlediska. Konzultační společnost Navigant Research dokonce předloni uvedla, že do roku 2024 by se mohlo jednat o šestimiliardový trh (řeč je samozřejmě o amerických dolarech). Drony jsou zkrátka na vzestupu...

Váš názor Další článek: Uber začal v Dubaji nabízet převoz pomocí elektromobilů Tesla Model S a X

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,