Založil Yahoo, odmítl ho prodat Microsoftu a nyní odstoupil

Založil Yahoo, odmítl ho prodat Microsoftu a nyní odstoupil

Americký internetový obr Yahoo ztratil svého zakladatele, dlouholetého lídra a mediálně nejvíce zprofanovanou osobnost. Jerry Yang tento týden oznámil, že se vzdává všech svých funkcí a ze společnosti nadobro odchází. Stalo se tak pouze pár dnů poté, co byl do čela Yahoo jmenován dřívější šéf PayPalu v eBayi Scott Thompson. Yang nadále zůstává držitelem 3,6 procenta akcií v celkové hodnotě zhruba 720 milionů dolarů a nadále patří mezi největší akcionáře firmy.

Klepněte pro větší obrázek
Tak se tu mějte, já se poroučím.

Jerry Yang odchází z pozice ředitele a člena představenstva dobrovolně. Vzdal se také veškerých pozic v představenstvech Yahoo Japan a Alibaba Group, ve kterých americké Yahoo drží významné podíly (35, resp. 42 procent). Tato asijská aktiva přitom tvoří většinu hodnoty celého Yahoo, zhruba 17 miliard dolarů. Současná tržní kapitalizace firmy je necelých 20 miliard dolarů. Hodnota cenných papírů po oznámení Yangova odstupu povyrostla o jednotky procent.

Syndrom zakladatele firmy

Akcionáři Yahoo jsou většinou rádi, že se otec zakladatel, který firmu rozběhl už v roce 1995, vzdal rozhodovacích pravomocí. Yahoo už totiž několik let neví, co si se sebou počít a potřebuje zásadní ozdravnou kúru. Tu má přinést nový ředitel Scott Thompson, který má díky odchodu Yanga naprosto volnou ruku v uskutečnění reformních kroků.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft se svým Bingem poprvé v podílu vyhledávání překonal Yahoo (americký trh). Bing je navíc motorem vyhledávání Yahoo, což je výsledkem úřadování vyhozené Carol Bartz.

Yahoo jednoznačně trpělo syndromem zakladatele. Z pohledu Jerryho Yanga nebylo nic pro jeho firmu dostatečně dobré. I to byl ostatně důvod, proč v roce 2008 odmítl odkupní nabídku Microsoftu, který tehdy Yahoo výrazně nadhodnotil a nabízel za jednu akcii 33 dolarů, což celou společnost ocenilo na 47,5 miliardy dolarů. Dnes se akcie Yahoo obchoduje za necelých 16 dolarů. „Yahoo ztrácí poslední kousek toho, co bylo podle mnohých považováno za nezdravou a skomírající společnosti,“ okomentoval situaci Allen Weiner z analytické skupiny Gartner.

Yang také odmítal prodej podílů v asijských společnostech. Podle všeho ale nové vedení bude mít zájem tyto aktiva prodat, což by firmě vyneslo solidní kapitál na další provoz a případnou expanzi a investice. Podle některých zdrojů jsou asijské obchody důvodem toho, že v Yahoo nadále zůstává Roy Bostock, který už dříve zahájil námluvy s japonskými SoftBank (chtějí odkoupit podíl v Yahoo Japan, aby se stali většinovými vlastníky) a čínským obrem Alibaba Group, který se chce rovněž vykoupit.

Klepněte pro větší obrázek
Yahoo je stále silnou společností. Jeho stránky navštěvuje přes 700 milionů uživatelů měsíčně a firma generuje příjem přes miliardu dolarů na čtvrtletí. Podíl v příjmu z reklamy ale klesá. Například Facebook už Yahoo překonal v diplay reklamě.

Jerry Yang se stal americkou internetovou legendou, když v roce 1994 se svým spolužákem ze Stanfordu spustili index webových stránek, který o rok později přetavili do nové společnosti Yahoo. Mladý vůdce ale chyboval dříve, když nevěřil na nově vznikající technologii Larryho Page a Sergeje Brina a místo, aby zakoupil jejich vyhledávací a indexovací systém, raději stále řadil stránky do katalogů. Yahoo pak jenom horko těžko vyvíjela vlastní vyhledávací systém. Ten byl nakonec nahrazen Bingem od Microsoftu.

Diskuze (6) Další článek: První počítačový virus by dnes oslavil 26. narozeniny

Témata článku: Byznys, Yahoo, Larry Page, Thompson, Allen, Rozhodovací právo, Rozhodovací pravomoc, Alibaba, Japan, PayPal, Americký dolar, Vyhledávací systém, Pozice šéfa, Zakladatel, Necelé procento, Jerry Yang, Tržní lídr, Čínský obr, Softbank, ODS, Bingo, Indexovací systém, Scott


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

** Linuxový Elementary OS se inspiruje v Apple macOS ** Microsoft Windows 10 jde vlastní cestou ** Který z desktopů je hezčí? Prohlédněte si galerii

Jakub Čížek | 113

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

** Nové barvy a rychlejší procesory, jinak je vše při starém ** Alcantara okolo klávesnice výrazně zlepšuje komfort používání ** Displej s poměrem stran 3:2 oceníte při práci na webu nebo aplikacích Office

Tomáš Holčík | 153

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 55

10 nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000. Jedna je stále záhadou

10 nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000. Jedna je stále záhadou

** Letecká doprava patří k nejbezpečnějším způsobům cestování ** Čerstvá aféra s Boeingy Max důvěru v bezpečnost létání narušila ** Připomeňme si největší nedávné letecké nehody. Každá ale přispěje k bezpečnosti dalších letů

Karel Kilián | 33