Založil Yahoo, odmítl ho prodat Microsoftu a nyní odstoupil

Založil Yahoo, odmítl ho prodat Microsoftu a nyní odstoupil

Americký internetový obr Yahoo ztratil svého zakladatele, dlouholetého lídra a mediálně nejvíce zprofanovanou osobnost. Jerry Yang tento týden oznámil, že se vzdává všech svých funkcí a ze společnosti nadobro odchází. Stalo se tak pouze pár dnů poté, co byl do čela Yahoo jmenován dřívější šéf PayPalu v eBayi Scott Thompson. Yang nadále zůstává držitelem 3,6 procenta akcií v celkové hodnotě zhruba 720 milionů dolarů a nadále patří mezi největší akcionáře firmy.

Klepněte pro větší obrázek
Tak se tu mějte, já se poroučím.

Jerry Yang odchází z pozice ředitele a člena představenstva dobrovolně. Vzdal se také veškerých pozic v představenstvech Yahoo Japan a Alibaba Group, ve kterých americké Yahoo drží významné podíly (35, resp. 42 procent). Tato asijská aktiva přitom tvoří většinu hodnoty celého Yahoo, zhruba 17 miliard dolarů. Současná tržní kapitalizace firmy je necelých 20 miliard dolarů. Hodnota cenných papírů po oznámení Yangova odstupu povyrostla o jednotky procent.

Syndrom zakladatele firmy

Akcionáři Yahoo jsou většinou rádi, že se otec zakladatel, který firmu rozběhl už v roce 1995, vzdal rozhodovacích pravomocí. Yahoo už totiž několik let neví, co si se sebou počít a potřebuje zásadní ozdravnou kúru. Tu má přinést nový ředitel Scott Thompson, který má díky odchodu Yanga naprosto volnou ruku v uskutečnění reformních kroků.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft se svým Bingem poprvé v podílu vyhledávání překonal Yahoo (americký trh). Bing je navíc motorem vyhledávání Yahoo, což je výsledkem úřadování vyhozené Carol Bartz.

Yahoo jednoznačně trpělo syndromem zakladatele. Z pohledu Jerryho Yanga nebylo nic pro jeho firmu dostatečně dobré. I to byl ostatně důvod, proč v roce 2008 odmítl odkupní nabídku Microsoftu, který tehdy Yahoo výrazně nadhodnotil a nabízel za jednu akcii 33 dolarů, což celou společnost ocenilo na 47,5 miliardy dolarů. Dnes se akcie Yahoo obchoduje za necelých 16 dolarů. „Yahoo ztrácí poslední kousek toho, co bylo podle mnohých považováno za nezdravou a skomírající společnosti,“ okomentoval situaci Allen Weiner z analytické skupiny Gartner.

Yang také odmítal prodej podílů v asijských společnostech. Podle všeho ale nové vedení bude mít zájem tyto aktiva prodat, což by firmě vyneslo solidní kapitál na další provoz a případnou expanzi a investice. Podle některých zdrojů jsou asijské obchody důvodem toho, že v Yahoo nadále zůstává Roy Bostock, který už dříve zahájil námluvy s japonskými SoftBank (chtějí odkoupit podíl v Yahoo Japan, aby se stali většinovými vlastníky) a čínským obrem Alibaba Group, který se chce rovněž vykoupit.

Klepněte pro větší obrázek
Yahoo je stále silnou společností. Jeho stránky navštěvuje přes 700 milionů uživatelů měsíčně a firma generuje příjem přes miliardu dolarů na čtvrtletí. Podíl v příjmu z reklamy ale klesá. Například Facebook už Yahoo překonal v diplay reklamě.

Jerry Yang se stal americkou internetovou legendou, když v roce 1994 se svým spolužákem ze Stanfordu spustili index webových stránek, který o rok později přetavili do nové společnosti Yahoo. Mladý vůdce ale chyboval dříve, když nevěřil na nově vznikající technologii Larryho Page a Sergeje Brina a místo, aby zakoupil jejich vyhledávací a indexovací systém, raději stále řadil stránky do katalogů. Yahoo pak jenom horko těžko vyvíjela vlastní vyhledávací systém. Ten byl nakonec nahrazen Bingem od Microsoftu.

Diskuze (6) Další článek: První počítačový virus by dnes oslavil 26. narozeniny

Témata článku: Yahoo, Byznys, Larry Page, Americký dolar, Allen, ODS, Rozhodovací pravomoc, PayPal, Alibaba, Bingo, Vyhledávací systém, Zakladatel, Čínský obr, Jerry Yang, Softbank, Rozhodovací právo, Thompson, Tržní lídr, Pozice šéfa, Indexovací systém, Necelé procento, Yahoo Japan, Japan, ScottQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Při hraní Diabla se hádka o ukradeném lootu zvrtla ve střelbu s fatálními následky

Při hraní Diabla se hádka o ukradeném lootu zvrtla ve střelbu s fatálními následky

Střelec nyní čelí obvinění z vraždy druhého stupně.

Radek Wunderlich
Diablo 2Bezpečnost
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko