Zisk Dellu spadl o 18 procent. Prodeje počítačů brzdí čekání na Windows 8

Zisk Dellu spadl o 18 procent. Prodeje počítačů brzdí čekání na Windows 8

Dell už podruhé za sebou zklamal trhy a ohlásil výsledky pod očekávání. Ještě relativně nedávno druhý největší počítačů na světě zaznamenává výrazný propad prodeje těchto zařízení a zároveň s tím se snaží přesedlat na výnosnější byznys s vyšší marží. V produktech a službách určených pro datová centra společnost roste a chválí stanovenou dlouhodobou strategii.

Zisk Dellu v druhém fiskálním čtvrtletí tohoto roku klesl o 18 procent na 732 milionů dolarů, přičemž příjmy klesly o téměř 8 procent na 14,5 miliardy dolarů. Tato čísla jsou dána především poklesem v oblasti koncových uživatelů a prodeje osobních počítačů a periferií. Příjmy uživatelské divize klesly o 22 procent na 2,6 miliardy dolarů a prodej počítačů celkově meziročně spadl o 14 procent.

Texaská legenda se vlivem toho propadla v žebříčku světových výrobců počítačů. Ve druhém kvartálu roku 2012 jí na třetím místě vystřídalo asijské Lenovo, když Dell mezi čtvrtým kvartálem 2011 a druhým kvartálem 2012 přišel o zhruba 2procentní podíl na trhu. Globální jedničkou je stále HP, podle aktuálního vývoje podílu už ho ale velice brzy předhoní čínské Lenovo, které jako jeden z mála hráčů v této oblasti zaznamenává významný růst.

Otočení kormidla a čekání na Windows 8

Dell se nicméně za tržní pozicí v oblasti počítačů nehoní. Firma už před několika měsíci ohlásila, že už není počítačovou společností a že se vrhá na byznys s vyšší marží. Podobně jako HP nyní staví portfolio produktů pro datová centra a nabízí servery, storage systémy, sítě a s tím spojené služby. Dell navíc tento rok začal budovat softwarovou divizi, která má všem těmto komponentám dát přidanou hodnotu.

Počítače každopádně stále ve společnosti hrají významnou roli, představují totiž více než polovinu příjmů. Firma od tohoto byznysu nehodlá odcházet ani v budoucnu, a to hned z několika důvodů. Předně chce zákazníkům nabízet kompletní řešení. To znamená, že se snaží firmám dodat nejenom vybavení datových center a služby, ale také počítačovou část nad touto infrastrukturou. Počítače jsou důležité také v odběratelském řetězci – díky vyšším odběrům počítačových komponent jako jsou procesy, paměti nebo disky může Dell získávat množstevní slevy, což se hodí při sestavování serverů.

Strategie počítačů u Dellu je vytvářet stroje s co nejvyšší marží a za každou cenu se nehonit za tržním podílem. „Pokračuje s přeměnou našeho byznysu na IT řešení s vyšší marží,“ píše ve zprávě finanční šéf Dellu Brian Gladden.

Pokles prodeje počítačů je podle zástupců Dellu dán také tím, že uživatelé čekají na Windows 8 a v aktuálním období nové modely nekupují. Letošní říjen, kdy se nový operační systém dostane na trh, by měl prodeje opět nastartovat. Analytici nicméně upozorňují na to, že uživatelská poptávka prozatím není tak veliká, jak se původně očekávalo a odezva po revolučním systému Microsoftu je poměrně chladná.

Výhodou Dellu je, že dvě třetiny jeho současných firemních zákazníků, na které firma s počítači cílí nejvíce, provozují stroje s Windows XP a brzy začnou uvažovat o upgradu na nejnovější verzi. Pokud si Texas tyto zákazníky udrží, může s čísly pohnout.

Zaměřeno na dlouhodobé cíle

Probíhající přeměna Dellu se prozatím zdá dobře nastavena. Divize se službami a řešeními meziročně vyrostla na 4,9 miliardy dolarů, tvoří 34 procent příjmů společnosti a více než 50 procent marže. Divize serverů a sítí vyrostla o 14 procent a úložné systémy o 6 procent. „Aktuální výsledky jsou dalším důkazem toho, že tato dlouhodobá strategie je správná,“ doplňuje Gladden k aktuálním výsledkům. Dell navíc oznámil, že právě oblast serverů, sítí a storage nově povede člověk z HP Marius Haas, který by měl přinést bohaté zkušenosti.

Akcie Dellu se po ohlášených výsledcích propadly o 2 procenta a v after hours pak o 4,5 procenta. Investoři takto reagovali především na snížená očekávání firmy na další čtvrtletí a celý zbytek tohoto fiskálního roku. Třetí kvartál by měl podle odhadů klesnout o 2 až 5 procent oproti tomu předešlému. Na vině má být nejenom slabší poptávka uživatelů, ale také nejistá globální ekonomika. Například v Americe Dell spadl o 6 procent, v Evropě o 7, v Asii o 12 a v zemích BRIC o 15 procent.

„Měníme náš byznys ne pouze pro aktuální kvartál a rok, ale z dlouhodobého hlediska,“ reaguje v aktuálním prohlášení výkonný šéf společnosti Michael Dell. „Jsme si naší strategií jistí a budujeme vedoucí portfolio služeb.“ Analytici nicméně tvrdí, že Dell musí být ve své proměně ještě agresivnější.

Společnost už letos uskutečnila 6 významných akvizicí a podle všeho plánuje další. Peněz na to má dostatek, na účtech a v investicích drží 14,6 miliardy dolarů.

Akcie Dellu od května tohoto roku spadly o 18 procent. Více o přeměně společnosti v pořadu Connected s šéfem české pobočky Jiřím Kyselou.

Diskuze (2) Další článek: Windows 8 Pro bude prý zpočátku stát 70 dolarů

Témata článku: Byznys, Windows 8, Dell, Čtvrtý kvartál, Významný růst, Druhý kvartál, DEL, Dlouhodobá strategie, Přeměna, Spa, Čekání, Haas, Prodej počítačů, Významný podíl, Window, Zisk, Celý zbytek, Výrazný propad, Počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133