Zuckerbergovi sokové Winklevossovi jdou do nového projektu

Dvojčata Tyler a Cameron Winklevossovi, kteří za sebou mají tvrdou soudní bitvu se zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem, zkoušejí rozjet nový projekt. Podle amerického ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ) to bude rovněž komunitní síť, jako je Facebook, ovšem s tím rozdílem, že nový projekt s názvem SumZero se zaměří na profesionální investory.

Dvojčata podporují bývalého spolužáka z Harvardovy univerzity Divyu Narendru, což byl jejich spojenec také v bitvě o Facebook. Bratři zatím vložili asi milion dolarů do společnosti SumZero, kterou Narendra v roce 2008 založil s dalším spolužákem z Harvardu Aalapem Mahadeviou. „Parta je zase pohromadě,“ řekl podle WSJ Tyler Winklevoss.

Winkloevoss.jpg
Bratři Winklevossové

Podle Wall Street Journal se snaží SumZero vytvořit sociální platformu pro setkávání investorů, kteří by zde diskutovali o obchodních nápadech a vymýšleli, jak do praxe přivádět objevy a nápady z vědeckého výzkumu. Podobně jako v původní ideji Facebooku – přístup by měla mít jen vybraná skupina, v tomto případě investičních profesionálů. Dvojčata Winklevossovi a jejich spolužáka Narendru v roce 2010 proslavil film Sociální síť, který popsal základy Facebooku a soudní spory mezi Zuckerbergem a jeho prvními spolupracovníky.

Bratrům se na Facebooku a Zuckerbergovi podařilo vysoudit minimálně 65 milionů dolarů (asi 1,2 miliardy korun), z toho kolem 20 milionů v hotovosti a zbytek v akciích Facebooku. I když největší soudní bitvu o koncept komunitní sítě prohráli, získané peníze by jim mohly s rozjezdem nového projektu pomoci.

WSJ připomíná, že dvojčata a jejich spolužák Divya Narendra se v prosinci 2002 setkali na vysokoškolské koleji, aby projednali zamýšlený projekt s názvem Harvard Connection. Z něj měla vzniknout komunitní síť. Název se pak změnil na ConnectU a koncem roku 2003 byl podle WSJ přizván Zuckerberg, aby pomohl s návrhem.

Začátkem roku 2004 Zuckerberg vytvořil společnost Facebook a se společníky se pak rozešel. To byl i důvod, proč začala tvrdá soudní bitva o to, kdo si může činit nárok na původní myšlenku.

Váš názor Další článek: Zakladatel GNOME: Linux na desktopu je mrtvý

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,