Microsoft Zune
Hudební přehrávač Zune měl konkurovat úspěchu iPodu od Applu, ale přišel na trh pozdě až v roce 2006. To je pouze rok před uvedením prvního iPhonu a integrace přehrávačů rovnou do nové generace chytrých telefonů. Apple měl v té době na trhu iPod už pátým rokem a obrovskou nabídku skladeb s možností synchronizace přes iTunes.
Microsoft v průběhu let představil několik modelů, které měly i vychytané funkce, mezi kterými byly i jednoduché hry. V roce 2012 ale Microsoft výrobu a prodej Zune oficiálně ukončil, protože ani po mnohaletém úsilí a drahém marketingu se nepodařilo dostat ani do první pětky nejprodávanějších kapesních hudebních přehrávačů.
Microsoft Mira
Takový primitivní předchůdce iPadu – to byl „Chytrý displej“ s označením Mira, který fungoval jako jednoduchý mobilní počítač postavený na systému Windows CE a procesoru Intel XScale. Jednalo se vlastně o Tablet PC s dotykovým displejem s úhlopříčkou 10 palců nebo 15 palců.
Zařízení ale provázely různé problémy jak z pohledu hardwarového a softwarového propojení s hlavním desktopovým počítačem, tak i ze strany samotných parametrů (hmotnost, velikost) nebo vysoké ceny. I přes to, že se do projektu zapojilo spoustu výrobců, projekt byl nakonec zrušen v roce 2003.
Microsoft UMPC
Když neuspěl projekt Mira, zkusil to Microsoft s trochu jiným konceptem, který označoval jako UMPC – Ultra Mobile PC. Jednalo se o menší zařízení obsahující displej s podporou stylusu a často i hardwarovou klávesnicí přímo na těle. Z dnešního pohledu to lze přirovnat třeba k mobilní herní konzoli.
První modely se objevily už v roce 2006, ale výroba posledních skončila v roce 2010. Důvod? Nikdo je pořádně nekupoval, protože nebyly dobré takřka na nic, hlavně kvůli parametrům, výdrži a ceně.
Windows Mobile
Všechny zmíněné staré mobilní zařízení od Microsoftu byly postavené na mobilním operačním systému Windows Mobile, který sám Steve Ballmer označil, jako krok vedle.
Systém sice v mnoha ohledech umožňoval pokročilé funkce, ale byl tak hlavně pro „geeky“ a tedy i složitý z pohledu nastavení a ovládání. Po nástupu iPhonu a iOS se Microsoft snažil vše napravit s novým systémem Windows Phone. Bylo ale už pozdě, protože trh postupně rozebraly systémy Android a iOS.
Microsoft Bob
Předchůdce slavných pomocníků v čele s panem Sponkou – program Microsoft Bob. V malovaném grafickém prostředí bylo možné dělat jednoduché úlohy. Microsoft chtěl vytvořit použitelné počítačové prostředí pro nenáročné uživatele.
Vývoj programu měla na starost tehdy ještě pouze přítelkyně Billa Gatese – Mellinda French. Primitivní dětské prostředí a podivné zvuky ale znamenaly, že se produkt zapíše do dějin jako jeden z nejhorších od Microsoftu. Ale jednotlivé pomocníky bylo možné samostatně vidět v budoucích verzích systému Windows.
Živě T-10: pan Sponka, rádce všeho druhu
Windows Me
Operační systém Windows Me alias Millenium Edition byl v prodeji pouze rok – byl totiž uveden krátce po Windows 2000, na které přecházela řada profesionálních uživatelů z Windows 98 a jeden rok před slavnými Windows XP, které se na trhu objevily v roce 2001.
V rámci krátkého života to ale pořádně schytal, protože se proslavil problémy s funkčností a stabilitou. Došlo to dokonce tak daleko, že si tato verze vysloužila přezdívku „Mistake Edition“.
Windows Vista
Po Windows XP a před Windows 7 Microsoft uvedl na trh v roce 2006 operační systém Windows Vista. Nový design sice přinesl efektní prostředí, ale také řadu problémů.
Uživatelé si stěžovali na problémy s ovladači pro různá zařízení, nekompatibilitu softwaru, pomalost systému, respektive jeho náročnost na hardware a také otravné oznamovací funkce týkající se zabezpečení.
Internet Explorer 6
Ve výčtu nejhorších produktů Microsoftu nesmí chybět ani neslavně známý Internet Explorer 6, který přišel s Windows XP a prožil jednu obří éru uživatelů využívající internet.
Mezi nejhorší věci patřilo množství chyb a děr, které znamenaly často kritické nebezpečí pro samotný operační systém. K tomu stačí přidat minimální podporu standardů (prohlížeč IE6 si jel po svém) a nenávist i z řad tvůrců webů byla zajištěna.
Microsoft Kin
Chytrý mobilní telefon od Microsoft z roku 2010, který měl zaujmout především milovníky různých sociálních sítí s nutností neustále dopisování. Obsahoval proto kompletní hardwarovou klávesnici.
Kin pro Microsoft vyráběla společnost Sharp, ale i přes miliardové investice a dvě verze (Kin ONE a TWO) a úpravy firmwaru se telefony vůbec neprodávaly. Během dvou měsíců od uvedení je začali operátoři stahovat z nabídek.
Spot Watch
Už v roce 2004 představil Microsoft formu chytrých hodinek – Spot Watch (Smart Personal Object Technology), které pomocí FM rádia byly schopné zobrazovat různé dodatečné informace – včetně počasí. Hodinky dokonce už měly i bezdrátové nabíjení a za paušální poplatek bylo možné přes rádiový signál synchronizovat poštu, kalendář a další údaje. Přátelé vám dokonce mohli poslat zprávu přes MSN Messenger.
I přes revoluční přístup bylo načasování špatné, protože klíčové jednosměrné použití FM rádia nemohlo konkurovat obousměrné komunikaci pomocí mobilní datové sítě, která začínala získávat na stále větší popularitě.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně