10Gbps.io: Zdeněk Cendra spouští další globální projekt

Zdeněk Cendra, který vedle SuperHostingu rozjel také komerční internetový uzel Peering.cz a globální CDN77, se pouští do dalšího zahraničního byznysu. Je tu 10Gbps.io.

Zlobivý muž českého internetu Zdeněk Cendra spouští už druhý projekt, se kterým by chtěl uspět na zahraničních trzích. Po rychle rostoucím CDN77, které míří k milionovým dolarovým tržbám, odstartoval 10Gbps.io. S tímto produktem minimálně v první fázi cílí na západní Evropu a Spojené státy a chce tamním zákazníkům nabídnout dedikované servery s nesdíleními desetigigabitovými porty.

„Tak 10 let zpátky byla inovace, když měl server 1Gb port místo klasického 100Mb. Myslíme si, že cena a potřeby zákazníků jsou v bodě, kdy má smysl dodávat servery s nativním 10Gb nebo 2x10Gb spojem pro každý fyzický server,“ vysvětluje Cendra důvody, kterého ho k dalšímu projektu vedly.

10Gbps.io tedy nabídne zákazníkům fyzický server běžící v datovém centru, které Cendrův podnik využívá, s rychlou a vyhrazenou linkou. Společnost nabízí tři možné plány využití: neomezený tok dat přes 10Gb spoj, neomezený tok přes 5Gb spoj a neomezený tok přes 10Gb při omezení objemu na 300 TB na měsíc.

Do roka stovky serverů

Nová Cendrova společnost v současné době působí ve dvou datových centrech, konkrétně v Praze (TTC) a Atlantě (TelX), a zákazníkům ze Spojených států a Evropy garantuje odezvu do 30 milisekund. „Disponujeme celkovou operační sítí o kapacitě 400 Gb za sekundu,“ doplňuje Zdeněk Cendra.

10Gbps.io chce v brzké budoucnosti přidat další lokality. V Americe po Atlantě na 90 procent počítá s umístěním v Chicagu a následně přibyde také Los Angeles. V Evropě se pak systém rozroste o další lokalitu na západ od Prahy, nejspíše Amsterodam nebo Frankfurt. Tedy o místa velkých internetových uzlů. „Cílem je obsloužit Evropu ze dvou a USA ze třech míst,“ vysvětluje Cendra.

Mladý podnikatel by chtěl během prvního roku fungování prodat kolem dvou stovek serverů v Evropě a 250 ve Státech. „To je obrat řádově jednotky milionů korun měsíčně,“ počítá Cendra. „Bude to pro nás jeden z důležitých kanálů, jak tvořit marži. Celý tento byznys funguje až s větším množstvím zákazníků, kdy se konektivita v podstatě rozkládá mezi více účastníků. Respektive čím více máme klientů, tím větší máme na jednom z nich marži.“

Slibný projekt prozatím registruje více zájemců ze zámoří. Služba běží druhý měsíc a provozně je údajně v plusu a má první platící zákazníky.

„V cizině je 10Gbps providerů několik, spíše jednotky. Obecně to ještě není rozebraný trh jako u běžných dedikovaných serverů. Nebude to pro nás další turbo byznys, jako kdybychom stavěli nějakého telekomunikačního operátora, ale je to nerozebraná oblast, což nás baví.“

Kvalita z Česka

Cendra věří, že v zahraniční konkurenci dokáže obstát díky kvalitním službám. Dle jeho průzkumů a tvrzení nejsou v cizině služby a servis k serverům tak daleko jako v České republice. „U nás je poměrně běžné, že provider nabízí perfektní služby za jednu transparentní měsíční fixní cenu. V zahraničí toto není tak vyzrálé a spousta poskytovatelů si nechává platit za každý restart či hardwarový servis, což se zákazníkovi prodražuje.“

 

Cílem je během prvního roku prodat 200 serverů v Evropě a 250 ve Spojených státech.

 

Pro Zdeňka Cendru je spuštění 10Gbps.io logickým rozšířením jeho dlouhá léta fungující společnosti SuperHosting. „Těžíme z technického zázemí a lidí SuperHostingu,“ říká. „Je to další z vertikál, jak zvýšit tržby z ciziny a snížit vazbu na zákaznický kmen v Česku.“

10Gbps.io nabízí nejnovější verze serverových systémů (VMware, Linux, Windows a další dle zákazníka), server nainstaluje do dvou hodin od zaplacení, opravu slibuje zajistit rovněž do dvou hodin, k dispozici je nonstop podpora a doba závazku je stanovena od jednoho měsíce. Serverů firma nabízí několik, od 1U po 4U varianty. Kombinovány jsou tradiční SATA disky a SSD modely. Ceny začínají na 674 eurech za měsíc.

Zdeněk Cendra se jeví téměř jako hyperaktivní člověk. Vedle zahraničních služeb CDN77 a 10Gbps.io a tuzemského SuperHostingu rozvíjí také komerční internetový uzel Peering.cz.

Diskuze (13) Další článek: Seznam a TechSquare vypraví do Vídně startupový autobus

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,