Acer chce najít spásu v cloudu

Prodeje počítačů Aceru se propadají a vyhlídky vzhledem k vývoji trhu nejsou nejlepší. Nový šéf firmy chce rozjet nové oblasti byznysu, mimo jiné cloud.
Acer chce najít spásu v cloudu

Upadající Acer hledá nové cesty, jak se vrátit k růstu a zároveň se natrvalo dostat z červených čísel. Firmu postihla nepřipravenost na nástup chytrých telefonů a tabletů a propadající se trh s osobními počítači a v třech kvartálech po sobě se propadla do ztráty. Spásou má být mimo jiné cloud.

Čísla pro tchajwanského výrobce nemluví příliš dobře. Společnosti se sice po třech nedobrých čtvrtletích podařilo opět dostat do zisku, ten ovšem činil pouhých 33 tisíc dolarů. Neslavné jsou i okolnosti kolem, celkové tržby se totiž meziročně propadly o 16,6 procenta a černých čísel tak bylo dosaženo především propouštěním a velkými úsporami.

Čísla se navíc zmátořila i díky tomu, že se prodej počítačů trochu umoudřil. Trh už letos nepadá o více než 10 procent jako ten předešlý rok, ale zhruba o šest procent. Celá oblast je nyní ve fázi, kdy skončila podpora pro Windows XP a zákazníci nakupují nové přístroje. Odhady do budoucna každopádně mluví o tom, že meziroční propady prodejů počítačů budou pokračovat.

Padající prodeje počítačů

Konkrétně pro Acer má tento vývoj i ten efekt, že mu meziročně spadl počet prodaných strojů o zhruba 20 procent. Společnost se proto chce více zaměřovat na mobilní zařízení a zároveň nastupuje do oblasti internetu věcí a představila třeba náramek Liquid Lepa. Firma musí zásadně diverzifikovat a postavit byznys i na jiných nohou. Acer minulý týden na výstavě Computex oznámil partnerství s Intelem, s jehož čipy chce na nositelných a dalších zařízeních spolupracovat, to ale na druhou stranu dělá více firem.

Klepněte pro větší obrázek
Vezmeme to přes cloud. Nový šéf Aceru Jason Chen. Foto: Acer

Nové vedení Aceru nicméně spoléhá také na cloud, který by se dle představ měl na tržbách výrazně projevit. „Cloud computing je největší věc transformující celý průmysl,“ uvedl v rozhovoru pro deník The Wall Street Journal výkonný ředitel Aceru Jason Chen, který se do funkce dostal před pár měsíci, kdy dva tehdejší nejvyšší představitelé firmy rezignovali. „V této éře cloudu se musíme dostat do životaschopné pozice.“

Chen vidí, podobně jako mnoho dalších šéfů tradičních IT společností, že se z hardwaru v mnoha případech stává komodita a peníze je nutné vydělávat i jinde. „Pokud se podíváte na 20 nejhodnotnějších korporací na světě, ani jedna z nich není čistě založená na hardwaru,“ dodal.

Tchajwanská společnost chce v cloudu zaujmout na dvou rovinách. AcerCloud je už nějakou dobu dostupný pro běžné uživatele a je běžně předinstalovaných na nově koupených počítačích Aceru. Tato sada aplikací je v podstatě přímou konkurencí službám jako Dropbox a další – díky ní je možné v cloudu ukládat a synchronizovat multimediální obsah, dokumenty, fotografie a podobně. I obchodní model je podobný. Základ je zdarma a bonusové funkce za příplatek.

Předinstalované aplikace mohou hrát roli, jak se ale ukazuje, lidé jsou často ze záplavy takzvaného OEM softwaru přehlcení a už na něj tolik nereagují. A opět – počítače padají a mnohem důležitější je mít výchozí cloudové aplikace na mobilních zařízeních. Tam Acer hraje minoritní roli.

Strmý pád akcií

Cloud ve strategii Aceru hraje roli také v případě firem. I tam ale naráží na velice silnou a zaběhnutou konkurenci v čele s Amazonem a Microsoftem. Acer se proto dle svých slov chce soustředit na úzce zaměřené a vybrané segmenty – třeba právě internet věcí. Výrobci různých chytrých zařízení by v cloudu Aceru měli najít potřebnou výpočetní sílu a veškeré služby. Firma už našla několik partnerů, tuto oblast ale pokrývají i zmiňovaní a další giganti.

 

Acer je v prodeji počítačů čtyřkou na trhu. Vede Lenovo před HP a Dellem.

 

Acer už v roce 2001 vybudoval vlastní datové centrum, v roce 2011 každopádně na významné posílení zakoupil za 320 milionů dolarů společnost iGWare, díky které celý cloudový byznys rozjíždí.

Vedení tchajwanské firmy prozatím nezveřejňuje, jakými čísly se cloud podílí na celkových tržbách. Podle dostupných informací od analytiků jde ale pouze o drobné.

Rychlejší nárůst příjmů by tak pro Acer mohly znamenat nové mobilní přístroje. Jason Chen na Computextu uvedl, že už se nebude chtít soustředit na rozvinuté trhy, jakými jsou Spojené státy či Evropa, ale zkusí štěstí tam, kde doposud nemají silné zázemí tradiční velcí hráči. Jenže to je strategie, kterou opět zkouší mnozí konkurenti. S logikou toho, že v rozvojových zemích ještě nestojí Apple Story, se vydávají levné telefony a tablety, které směřují pouze na tyto trhy. Příkladem budiž třeba Nokia a její levné stroje s upraveným Androidem.

Na neslavné vyhlídky Aceru reagují také investoři. Hodnota akcií společnosti za posledních pět let spadla o téměř 64 procent, za poslední rok o 7,5 procenta. Od nástupu nového šéfa a rezignace předchozího vedení se čísla každopádně začala zvedat a cenné papíry si za půl roku připsaly přes 30 procent. Acer má stále tržní kapitalizaci přesahující 58 miliard dolarů.

Diskuze (7) Další článek: Google dostal už 41 tisíc žádostí o výmaz dat

Témata článku: Notebooky, Byznys, Cloud, Tablety, Mobility, Acer, Acer Liquid, Chytrá věc, Apple story, Meziroční propad, Nejvyšší představitel, Clo, Nové vedení, Silné zázemí, Velké propouštění, Beyond, Jason, Záplavy, Celý průmysl, Chytré náramky, Tchajwanská společnost, Cloudový byznys, Strmý pád, Cenné papíry, Amazon a Microsoft, Počítače levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 138